et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Süüfilis

Kool.ee-haridusportaal :: Süüfilis Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSüüfilis,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

Süüfilis

Süüfilis kandub suguühte ajal üle koos bakteritega. Pikka aega vähenes Lääne tööstusriikides uute haigusjuhtude arv. Kuid viimasel ajal on haigusjuhtude arv jälle suurenema hakanud.

Esinemissageduse tõusuga on oluliselt seotud seksturism ja ohutu seksi reeglite eiramine.

Kui ema nakatab lapse enne sündi platsenta kaudu, võib esineda ka kaasasündinud süüfilist. Nakkus võib lapsele edasi kanduda ka otsesel kokkupuutel sünnituse ajal.

Sümptomid
Süüfilisel on mitu staadiumi.

Umbes kolm nädalat pärast nakatumist tekib bakterite sisenemiskohta valutu, tugevapõhjaline haavand (kõva šanker), mis jääb sageli märkamata. Seda staadiumit nimetatakse primaarseks süüfiliseks. Haavand tekib tavaliselt suguelunditele, st häbememokkadele, tuppe või peenisele. Oraalseksi järel võib haavand tekkida ka suus või neelus, pärast anaalseksi pärakus.

Umbes nädala jooksul suurenevad piirkondlikud lümfisõlmed. Haavand paraneb ka ravita 2–6 nädala pärast. Et see ei valuta, ei pruugi keha ligipääsematus kohas paiknevat haavandit üldse märgata. Seetõttu jääb süüfilis selles varases staadiumis sageli ravita. Järgmine staadium on sekundaarne süüfilis. Bakterid võivad lümfi- ja veresoonte kaudu levida üle kogu organismi ja põhjustavad mitmesuguseid sümptomeid. Iseloomulikud nähud on üldine lümfisõlmede suurenemine ning paikne või generaliseerunud lööve nahal ja limaskestadel (kahvatute kuni pruunikaspunaste laikude kogumikud). Sagedased üldsümptomid on palavik, isukaotus ja peavalud.

Primaarne ja sekundaarne süüfilis paranevad ka ilma ravita.

Pärast mitut sümptomiteta aastat (latentne süüfilis) tekib tertsiaarne süüfilis, millega kaasnevad rasked neuroloogilised nähud (närvide ja kesknärvisüsteemi kahjustus), südame ja luude muutused ning siseelundite haaratus.

Kaasasündinud süüfilisega vastsündinud on alakaalulised ning nende põrn ja maks on suurenenud. Kaasasündinud süüfilise sümptomid on samad mis täiskasvanutel sekundaarse süüfilise korral. Iseloomulikud nähud on süfiliitiline riniit (ninakinnisus) ja sadulakujuline nina. Tertsiaarse süüfilise sümptomid võivad ilmneda juba kolmandal eluaastal. Nende sümptomite hulka kuuluvad hammaste defektid ja kurtus. Väljendunud tertsiaarne süüfilis tekib alates kümnendast eluaastast.

Diagnoosimine
Haiguse kulg ja sümptomid võimaldavad arstil kindlaks teha, millise süüfilise staadiumiga on tegu.

Primaarses staadiumis on võimalik haavandilt võetud kaapes bakterid kindlaks teha. Süüfilise diagnoosimisele võib kaasa aidata ka vere antikehade määramine. Kaugelearenenud haiguse korral võib olla vajalik seljaajuvedeliku proovi võtmine, et kindlaks teha, kas nakkus on juba kesknärvisüsteemi levinud.

Ennetamine ja ravi
Parim kaitse süüfilise eest on ohutu seks.

Haigust ravitakse tavaliselt penitsilliini või teiste antibiootikumidega. Kui raviga alustatakse küllalt vara, on süüfilis ravitav. Hilistüsistuste ja nakkuse leviku ennetamiseks tuleb alati ravida ka seksuaalpartnereid.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:09

Time: 0.1292319 s.