et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

AIDS

Kool.ee-haridusportaal :: AIDS Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeAIDS,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

AIDS

Aids on lühend ingliskeelsest väljendist acquired immunodeficiency syndrome – omandatud immuunpuudulikkuse sündroom. Seda põhjustab inimese immuunpuudulikkuse viirus (ingl k human immunodeficiency virus, HIV).

HIV-ga nakatutakse kaitsmata suguühtel. Võimalik on ka viiruse levik vere kaudu, nt saastunud süstaldega või saastunud vere ülekandel. Viirus võib raseduse ajal emalt lapsele kanduda.

Tavalisel suhtlemisel HIV-positiivsete inimestega (kätlemine, põsesuudlus, samas majapidamises elamine jne) ei ole nakatumisohtu.

Sümptomid
Teadlased jagavad haiguse mitmesse staadiumisse.

Esimene staadium on HIV nakkus. See võib esimestel nädalatel põhjustada gripisarnaseid sümptomeid või olla hoopis sümptomiteta. Kuus kuni kaksteist nädalat pärast nakatumist on valged verelibled tavaliselt tootnud nii palju antikehi, et neid on võimalik verest määrata. Sellest ajast alates on HIV testi tulemus positiivne.

HIV-ga nakatunud inimesel ei esine tavaliselt mingeid sümptomeid. Viirus siiski paljuneb ja ründab järjest enamaid vererakke, mis põhjustab immuunsüsteemi nõrgenemise.

Aids tähistab haiguse staadiumit, kui immuunsüsteem on nii palju nõrgenenud, et tekkida saavad nakkushaigused ja kasvajad. Ilma ravita kulub HIV-ga nakatumisest aidsi väljakujunemiseni tavaliselt üheksa aastat.

Aidsi esimesed sümptomid on mittespetsiifilised, nt

  • korduvad palavikud üle 38,5 °C
  • öine higistamine
  • lümfisõlmede suurenemine
  • muu põhjuseta kõhulahtisus, mis kestab üle ühe kuu
  • suu ning neelu ja/või suguelundite seennakkused
  • korduv vöötohatis
  • närvihäired jalgades ja kätes
  • emakakaela muutused
  • valkjad, karvasena tunduvad kolded suu limaskestal
     

Haiguse arenedes muutub patsiendi immuunsus järjest nõrgemaks ja võivad tekkida oluliste elundite rasked haigused. Sinna hulka kuuluvad tuberkuloos, kopsupõletik ja vähkkasvajad.

Diagnoosimine
Diagnoosimiseks määratakse verest HIV vastaseid antikehi. Kui antikehad on olemas, peab HIV olema organismi sisenenud. Seda kutsutakse “positiivseks testiks”.

Ennetamine ja ravi
Parim kaitse aidsi eest on ohutu seks. Narkootikumide tarvitajad ei tohiks kasutada ühiseid nõelu. Tervishoiutöötajad, kes puutuvad kokku kehavedelikega, peavad rangelt kinni pidama kõigist hügieeninõuetest.

Kui te arvate, et võite olla HIV-ga nakatunud, pöörduge nii ruttu kui võimalik arsti poole . Ennetavat ravi on võimalik alustada vaid mõned tunnid pärast võimalikku nakatumist.

Aidsi ei ole veel võimalik välja ravida. On ainult olemas ravimid, mis võivad aidsi väljakujunemist edasi lükata ning pikendada patsiendi oodatavat elulemust ja parandada elukvaliteeti.

On olemas mitu erinevat ravivõimalust, mida sageli üksteisega kombineeritakse.

  • Viirusevastased ravimid, mis pärsivad viiruse levikut organismis ja tugevdavad immuunsüsteemi.
  • Üks probleem on, et HIV on võimeline muutuma ja sellel võib tekkida resistentsus teatud ravimite suhtes. Siis on asjakohase raviviisi leidmine arsti ülesanne.
  • Nakkuse tagajärjel tekkivate haiguste spetsiifiline ravi.
  • Nakatunud inimeste vaktsineerimine erinevate haiguste vastu, näiteks gripi, kopsupõletiku või hepatiidi vastu.
  • Haigusega kaasnevate sümptomite (iiveldus ja isupuudus) sümptomaatiline ravi.

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:08

Time: 0.0460560 s.