et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Suguelundite herpes

Kool.ee-haridusportaal :: Suguelundite herpes Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSuguelundite herpes,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

Suguelundite herpes

Suguelundite herpest põhjustab Herpes simplex’i viirus (HSV). On olemas kaks erinevat HSV tüüpi. Mõlemad võivad nakatada nahka ja limaskesti ükskõik millises keha osas. HSV tüüp 1 nakkus esineb tavaliselt ainult suus ja huultel. HSV tüüp 2 esineb eelkõige suguelunditel.

Suguelundite herpes on peamiselt sugulisel teel leviv haigus.

Raseduse korral on oht, et laps nakatub sünnituse käigus. Sellisel juhul on soovitatav keisrilõige.

Herpesnakkus möödub tavaliselt iseenesest kahe või kolme nädalaga, kuid viirus jääb organismi ja haigus võib igal ajal korduda. Enamikul latentse suguelundite herpese viirusega inimestest tekivad ägenemised harva või üldse mitte.

Sümptomid
Naistel esineb suguelundite herpes peamiselt tupes, emakakaela avauses, emakakaelal ja kusitis. Meestel on tavaliselt haaratud peenise pea ja eesnahk.

Haigus algab tavaliselt sügelemise ja valulikkusega, millele järgneb villikogumike teke punetaval nahal. Mõne päeva pärast kattuvad villid koorikutega ja paranevad tavaliselt 8–10 päevaga.

Piirkondlikud lümfisõlmed on sageli suurenenud ja valulikud.
Nakkusega võivad kaasneda palavik, lihasvalu ja üldine halb enesetunne. On kirjeldatud suguelundite valulikkust ja urineerimisraskusi.

Sage tüsistus on herpese levimine teistele kehaosadele. Lisaks sellele võivad villid nakatuda bakteritega. Sellepärast on oluline vältida lahtiste haavandite katsumist.

Oraalseksi järel võivad suguelundite herpese kolded tekkida suus ja neelus ning põhjustada valulikku kurgupõletikku. Anaalseksi järel võivad herpese kahjustuskolded tekkida päraku ümber ja pärasooles. Need põhjustavad valu ja verist väljaheidet.

Emalt saadud vastsündinu herpesnakkus on kardetud tüsistus, mis võib lapsele eluohtlik olla. Tekkida võivad palavik, ikterus, krambid ja hingamisseiskus. Ägeda herpesega rasedatele soovitatakse seetõttu keisrilõiget.

Diagnoosimine
Arst võib panna esialgse diagnoosi haiguse kulu ja lööbe väljanägemise alusel. Diagnoosi kinnitamiseks on võimalik villidest võetud proovi laboris viiruse leidmiseks uurida. Antikehade määramiseks võib teha veretesti.

Ennetamine ja ravi
Parim kaitse suguelundite herpese eest on ohutu seks.

Ravi sõltub nakkuse raskusastmest. Piiratud ala nakkus ei vaja ravi. Kalamiinikreem või tsinkoksiid võivad aidata ville kuivatada ja neil on jahutav toime.

Rasketel juhtudel kasutatakse haiguse kulu lühendamiseks ja sümptomite leevendamiseks viirusevastaseid ravimeid. Kui villides on tekkinud bakteriaalne nakkus, võib arst antibiootikumi välja kirjutada.

Immuunsüsteemi nõrgenemine (näiteks mõne teise haiguse tagajärjel) viib sageli herpes simplex’i viiruse aktiveerumiseni ja uue väljendunud herpesnakkuse tekkeni (ägenemiseni).

Hilistüsistuste ja nakkuse leviku ennetamiseks tuleb alati ravida ka seksuaalpartnereid.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:08

Time: 0.0682139 s.