et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Genitaaltüükad ehk kondüloomid

Kool.ee-haridusportaal :: Genitaaltüükad ehk kondüloomid Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeGenitaaltüükad ehk kondüloomid,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

Genitaaltüükad ehk kondüloomid

Suguelundite tüükaid põhjustab inimese papilloomiviiruse (ingl k human papilloma virus, HPV) nakkus. Tüükad on nööpnõelapea suurused lillkapsataolised koevohandid, mis tekivad suguelunditele, päraku ümber ja pärasooles ning mis võivad kasvada kirsisuuruseks.

Papilloomiviirused jagatakse mitmesse alarühma. Mõned nendest alarühmadest on seotud teatud tüüpi vähkkasvajate (nt emakakaela vähk) tekkega. Suguelundite tüükad on üks kõige sagedasemaid sugulisel teel levivaid viirushaigusi.

Sümptomid
Suguelundite tüükad ilmuvad kõige varem kaks kuni neli nädalat pärast nakatumist. Sageli möödub mitmeid kuid, enne kui tüükad muutuvad nähtavaks. Suguelundite tüükad võivad esineda üksikuna või kogumikena.

Tüükad on harva valusad, kuid võivad põhjustada kipitust ja sügelemist. Suguelundite tüügaste väljanägemine võib oluliselt varieeruda: need võivad olla lamedad, sõlmjad või lillkapsa-taolised. Suguelundite tüükad võivad olla nii lamedad, et nad on nähtamatud ja neid ei ole võimalik palja silmaga kindlaks teha.

Naistel võivad suguelundite tüükad esineda häbememokkadel, tupes, emakakaela ümbruses, kusiti avauses või pärakus.

Meestel on kõige sagedasemad suguelundite tüügaste paikmed peenise keha ja eesnahk. Need võivad esineda ka kusiti avas, päraku ümbruses ja pärasooles.

Diagnoosimine
Diagnoos pannakse arstliku läbivaatuse alusel. Et leida nähtamatuid suguelundite tüükaid, tupsutab arst nahka lahja äädikhappega. Tüükad muutuvad siis valgete laikudena nähtavaks.

Günekoloogid kasutavad sageli kolposkoopi, 10–30-kordse suurendusega mikroskoopi, et tupe ja emakakaela pinda lähemalt uurida.

Ennetamine ja ravi
Parim kaitse suguelundite tüügaste eest on ohutu seks.

Suguelundite tüükaid saab ravida, kui neid tupsutada rakumürgiga. Ravi kestab sageli kuid.

Tüükaid on võimalik ka paikse tuimastusega kirurgiliselt eemaldada (laseriga, elektrokoagulatsiooni või külmutamisega). Suguelundite tüükad korduvad sageli. Et suguelundite teatud tüüpi tüükad on seotud emakakaela vähi ja teiste vähivormide tekkega, peavad naised pärast ravi edukat lõppu jätkama arsti juures käimist vähemalt kord aastas. See on ainus võimalus avastada vähk varases staadiumis.

Hilistüsistuste ja nakkuse leviku ennetamiseks tuleb alati ravida ka seksuaalpartnereid.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:08

Time: 0.0861080 s.