et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Kandidoos ehk tupeseen

Kool.ee-haridusportaal :: Kandidoos ehk tupeseen Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKandidoos ehk tupeseen,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

Kandidoos ehk tupeseen

Kandidoos või soor on seennakkus, mida põhjustab Candida albicans – seen, mis sageli esineb ka tervel nahal või limaskestadel. Teatud tingimustel, näiteks suhkurtõve, immuunsuse nõrgenemise, raseduse korral ning pärast antibiootikumide või kortisooni manustamist võivad seened massiliselt paljunema hakata ja põletikku põhjustada.

Põhimõtteliselt võib seennakkus esineda erinevatel kehaosadel (suu limaskestal, nahavoltidel, nt kaenlaalustes jne). Eriti sagedased on siiski tupepõletikud ja meestel peenise pea ja eesnaha nakkus. Sellistel juhtudel levib seen kergesti seksuaalkontaktiga.

Sümptomid
Naistel muutub tupp punaseks ja läheb paiste ning on kaetud valge voolusega, mille eemaldades ilmub alt nähtavale põletikuline kude. Nakkusega kaasneb tugev sügelus ja valkjas, kohupiimataoline voolus.
Meestel on eriti sage peenise pea ja eesnaha põletik. Esinevad punased sõlmekesed ja mädavillid. Eesnaha kitsenemine (fimoos) ja halb hügieen soodustavad haigust.

Eeskätt naistel võib haigus levida sisemistele suguelunditele, mille hilistüsistusteks on emakavälised rasedused ja viljatus.

Nakatuda võivad ka põis ja neerud.

Nõrgenenud immuunsusega patsientidel võib haigus levida üle kogu keha. Sageli on nendel juhtudel haaratud söögitoru, kopsud, endokard (südame sisekest), põis ja neerud ning kesknärvisüsteem.

Diagnoosimine
Diagnoos põhineb tüüpilisel kliinilisel pildil ja põletikukolletest võetud proovide mikroskoopial.

Ennetamine ja ravi
Parim kaitse kandidoosi vastu on ohutu seks.

Haigust ravitakse seentevastaste ravimitega, mis hävitavad seened või pärsivad nende kasvu.

Ravimid on saadaval kreemidena, milles sageli on sügelust ja põletikku pärssivad lisaained. Naiste jaoks on olemas ka ravimküünlad, mis asetatakse tuppe ja lahustuvad seal.

On olemas ka suukaudsed seentevastased ravimid (tabletid jne). Hilistüsistuste ja nakkuse leviku ennetamiseks tuleb alati ravida ka seksuaalpartnereid.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:07

Time: 0.0556772 s.