et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Klamüüdia

Kool.ee-haridusportaal :: Klamüüdia Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKlamüüdia,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

Klamüüdia

Klamüüdiad on mikroorganismide rühm, mis liigitatakse bakterite hulka.

Nendega nakatumine toimub seksuaalse kontakti teel. See ei ole siiski ainuke ülekandetee. Nakatunud emad võivad sünnituse käigus haiguse lapsele anda. Sellel võivad olla vastsündinu jaoks tõsised tagajärjed.

Sümptomid
Nakkus esineb eeskätt alumistes kuseteedes, suguelunditel ja pärasooles.

Äge klamüüdianakkus ei põhjusta naistel tavaliselt mingeid sümptomeid. Mõnikord võivad naised tunda veega kokkupuutel kerget valulikkust või torkimist, kuid nad ei pea seda haiguse sümptomiks. Kusiti ägedale nakkusele on iseloomulik kusiti sügelemine ning valulikkus ja eritis. Ka krooniline klamüüdianakkus jääb naistel tavaliselt märkamata.

Meestel on klamüdioos kõige sagedasem kusiti nakkushaigus. Sümptomid on sage ja valulik urineerimine. Kusiti võib olla valulik ja sügeleda ning esineda võib mädast eritist. Umbes neljandik nakkustest meestel jäävad aga märkamata.
Klamüdioosil võivad olla tõsised hilistüsistused.

Naistel võib ülenev nakkus põhjustada munajuhade ja munasarjade ägedat põletikku, millega kaasneb palavik, valu väikevaagnas ja väga halb enesetunne. Eriti tõsine tüsistus on maksa katva kõhukelme põletik. See põhjustab tugevat valu ülakõhus ja palavikku.

Nii nakkuse ägedad kui ka kroonilised vormid võivad munajuhade liidete tõttu põhjustada viljatust. Lisaks on suurenenud emakavälise raseduse oht.

Kui sünnitusteed on klamüüdiaga nakatunud, võib nakkus emalt lapsele kanduda. Sellisel juhul tekib vastsündinutel sageli üks kuni kaks nädalat pärast sündi mädane konjunktiviit. Konjunktiviit on väga püsiv ja tavaliselt kulub täielikuks paranemiseks kuid. Mõnedel vastsündinutel võib klamüüdianakkus põhjustada ka kopsupõletikku.

Meestel võib klamüüdianakkus põhjustada eesnäärme ja munandimanuste ägedat põletikku. Munandite turse viitab nakkuse levikule suguelunditesse. Need tüsistused on enamasti väga valulikud ning nendega kaasnevad palavik ja külmavärinad. Suguelundite krooniline nakkus võib põhjustada viljatust.

Kui haigus jääb ravimata, võib nii naistel kui ka meestel hilistüsistusena tekkida liigesepõletik või konjunktiviit.

Diagnoosimine
Diagnoosimiseks uuritakse proovi, mis võetakse kusitist või naistel emakakaelalt.

Ennetamine ja ravi
Parim kaitse klamüüdianakkuse eest on ohutu seks.

Olemasolevat nakkust ravitakse tavaliselt antibiootikumidega. Hilistüsistuste ja nakkuse leviku ennetamiseks tuleb alati ravida ka seksuaalpartnereid.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:07

Time: 0.0537410 s.