et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Viiruslik B-hepatiit

Kool.ee-haridusportaal :: Viiruslik B-hepatiit Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeViiruslik B-hepatiit,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Seksuaalsel teel levivad haigused ] [ Gonorröa ehk tripper ] [ Kandidoos ehk tupeseen ] [ Klamüüdia ]
[ Genitaaltüükad ehk kondüloomid ] [ Viiruslik B-hepatiit ] [ Suguelundite herpes ] [ AIDS ]
[ Lymphogranuloma venereum ] [ Šankroid ] [ Süüfilis ] [ Trihhomonoos ]

Viiruslik B-hepatiit

Hepatiit on maksapõletik. Seda võib muuhulgas põhjustada nakatumine erinevate hepatiidiviirustega (A, B, C, D ja E-hepatiidi viirused). Hepatiidi erinevatel vormidel on erinevad iseloomulikud tunnused ja nakatumisteed.

B-hepatiidi viirust leidub eeskätt kehavedelikes (sülg, sperma, tupesekreet, veri või plasma). Sellepärast nakatutakse B-hepatiidi viirusega peamiselt sugulisel teel ja see on äärmiselt nakkav. Viirusel on vereringesse jõudmiseks vaja vaid üliväikest nahakahjustust. Nakatunud rase naine võib nakkuse edasi anda oma lapsele.

Haigus võib levida ka kokkupuutel nakatunud vere või veretoodetega.

Sümptomid
Mõned inimesed põevad B-hepatiit, ilma et nad ise seda teaksid. Äge nakkus algab isu kadumisega, vastumeelsusega teatud toitude suhtes, iivelduse, madala palaviku ning lihas- ja liigesevaluga. Haiguse teises staadiumis tekib ikterus, see tähendab, et nahk, limaskestad ja silmad muutuvad kollaseks. Roe kaotab oma värvuse ja uriin muutub tumedaks. Haigus kestab tavaliselt neli kuni kuus nädalat. Pärast seda patsiendi tervis taastub.

Võimalik tüsistus on krooniline hepatiit, mis võib olla sümptomiteta. Esineda võib väsimust, liigese- ja lihasvalu ning aeg-ajalt valu parema roidekaare all. Pikka aega kroonilist B-hepatiiti põdenud patsientidel on maksatsirroosi või maksavähi tekkimise risk märkimisväärselt suurenenud.

Diagnoosimine
Arst võtab teilt anamneesi ja küsib sümptomite kohta. Maksa suuruse ja struktuuri hindamiseks võidakse kasutada piltdiagnostikat (nt ultraheli). Vereproovist saab teavet maksafunktsiooni kohta ja verest on võimalik viirust määrata. Kui kahtlustatakse kroonilist hepatiiti, võib vajalik olla maksabiopsia (tüki eemaldamine maksakoest).

Ennetamine ja ravi
On olemas väga tõhus B-hepatiidi vastane vaktsiin. Manustatakse kolm vaktsiiniannust, mis annab vähemalt viie aasta pikkuse kaitse. On olemas ka kombineeritud vaktsiin A- ja B-hepatiidi vastu.
Lisaks sellele tuleb alati järgida turvalise seksi põhimõtteid.

Kui teil tekib äge hepatiit, määrab arst sümptomaatilise ravi – voodirahu, alkoholi tarvitamise keeld, kõigi maksa koormavate ravimite kasutamise lõpetamine. B hepatiidi vastu ei ole põhjuslikku ravi.

Kui äge põletik maksas on vaibunud, B-hepatiit tavaliselt paraneb ja edasist ravi ei ole vaja.

Kui diagnoositakse krooniline B-hepatiit (kõige varem kuus kuud pärast ägeda maksapõletiku algust), määratakse ravimid, nt interferoon (viirusevastane ravim).

Kui krooniline B-hepatiit on arenenud maksatsirroosiks, on sageli ainus võimalus maksa siirdamine.

Pikka aega kestnud kroonilise B-hepatiidiga patsiendid peaksid käima arsti juures korrapärases kontrollis, et rasked tüsistused, näiteks maksavähk, avastataks võimalikult vara.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 06. 2010. 01:08

Time: 0.1304288 s.