et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Tüdrukud ja eakaaslased

Kool.ee-haridusportaal :: Tüdrukud ja eakaaslased Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTüdrukud ja eakaaslased,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Tüdrukud reageerivad vanemaks saades eakaaslaste arvamusele üha tugevamalt

15.07.2009 avaldas Reuters uuringu tulemused, mis näitasid, et aju skaneeringud osutavad, et tüdrukud reageerivad eakaaslaste hinnangule oma teismeea edenedes üha tugevamalt.

Värske uuring heidab valgust küsimusele, miks muutuvad tüdrukud puberteediikka jõudes depressioonile ja ärevusele vastuvõtlikumaks ning miks need tundeelu häired on sageli tihedalt seotud eakaaslaste hinnanguga, ütles uuringut juhtinud teadlane dr Amanda E. Guyer.

USAs Marylandis Bethesdas Vaimse Tervise Riiklikus Instituudis läbiviidud uuringu käigus kasutas Guyer tehnoloogiat, mida nimetatakse funktsionaalseks magnetresonantsiks (functional magnetic resonance imaging – fMRI). Selle abil vaadeldi aju teatud piirkondade hapnikutarbimist, eesmärgiga selgitada välja, kuidas teismeliste ajutegevus on seotud dramaatiliste muutustega nende sotsiaalses käitumises.

Guyer uuris koos oma kolleegidega sügaval ajus paiknevaid struktuure - sealhulgas naalduvat tuuma, saart, hüpotaalamust, hipokampust ja mandelkeha -, mis osalevad emotsioonide tekkes ja suhtluskäitumises.

Teadlased püstitasid hüpoteesi, et nende ajupiirkondade reaktsioon eakaaslaste poolt antud hinnangule tugevneb teismeea edenedes ning et aju selline aktiivsus on tüdrukute puhul suurem kui poistel.

Selle kindlakstegemiseks palusid teadlased 34 poisil ja tüdrukul vanuses 9 kuni 17 osaleda kaheosalises nn jututoa eksperimendis. Esimeses faasis öeldi katseosalistele, kes kõik olid hea vaimse tervise juures, et uuringu eesmärk on välja selgitada, kuidas teismelised suhtlevad interneti jututubades.

Katsealustele näidati 40 eri fotot teismeealistest noortest ning neil paluti 100 punkti skaalal hinnata, kuivõrd huvitatud nad oleksid selle inimesega lävimisest. Samal ajal uuriti vastajate ajusid fMRI-skanneriga.

Uurijad ütlesid teismelistele, et ka nende enda pilte hinnatakse uuringu käigus ning et hiljem moodustatakse vastuste põhjal „teineteisest huvitatud paarid”. Kaks nädalat hiljem näidati uuringus osalenud teismelistele samu pilte uuesti, kuid seekord esitati küsimus, kui huvitatud võiks pildil kujutatud isik nende arvates olla nendega suhtlemisest.

Teadlased avastasid, et mida vanem tüdruk oli, seda suurem oli erinevus emotsioonidega seotud ajupiirkondade aktiivsustasemete vahel sõltuvalt sellest, kas tüdruk püüdis ära arvata „huvipakkuva” või „ebahuvitava” eakaaslase hinnangut iseendale.

Kui nooremate tüdrukute „sotsiaalmajanduslik” arvestus oli orienteeritud eelkõige ebahuvitavate eakaaslaste välistamisele, siis vanemad tüdrukud keskendusid pigem huvipakkuvate eakaaslaste leidmisele.

Olgugi et uuringu tulemused viitavad sotsiaalsete suhetega seotud ajupiirkondade küpsemisele teismeealistel tüdrukutel, ei tähenda tõsiasi, et poiste puhul sellist muutust ei täheldatud, justkui mehed oleksid sotsiaalselt ebaküpsed, kinnitas Guyer uudisteagentuurile Reuters Health.

Iga üksiku eakaaslase arvamus ei pruugi poiste jaoks olla niisama määrava tähtsusega kui tüdrukute jaoks, lisas Guyer, kes töötab praegu Davis-California Ülikoolis. Poiste tähelepanu on lihtsalt keskendunud sotsiaalsete suhete muudele aspektidele.

ALLIKAS: Child Development, juuli/august 2009.
Originaalartikkel http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE56E89N20090715

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 30. 07. 2009. 07:32

Time: 0.0949888 s.