et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Kondoomid pakuvad herpese vastu osalist kaitset

Kool.ee-haridusportaal :: Kondoomid pakuvad herpese vastu osalist kaitset Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKondoomid pakuvad herpese vastu osalist kaitset,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kondoomid pakuvad herpese vastu osalist kaitset

13.07.2009 edastas Reuters ajakirjas Archives of Internal Medicine avaldatud värske uuringu tulemused, mis näitasid, et kondoomide järjekindel kasutamine võib aidata vältida nakatumist genitaalherpesega.

„Oluline on kondoome järjekindlalt kasutada,“ ütles uudisteagentuurile Reuters Health uuringu autor, dr Emily T. Martin Laste Haiglauuringute Instituudist ja Seattle’i Washingtoni Ülikoolist. Genitaalherpest põhjustab viirus herpes simplex-2 (HSV-2). Infektsiooniga võivad kaasneda valulikud haavandid suguelundite piirkonnas. Haiguspuhanguid on võimalik ravida ja viiruse avaldumist saab pärssida, kuid kui HSV-2 on organismis kord juba olemas, ei saa inimene sellest kunagi päriselt lahti.

Kuigi kondoomid on teada-tuntud abivahendid HIV-nakkuse, klamüüdia, gonorröa ja teiste suguhaiguste leviku tõkestamisel, leidub vastukäivaid tõendeid selle kohta, mil määral need suudavad ära hoida HSV-2-viirusega nakatumist, selgitasid Martin ja tema kolleegid.

Selles selgusele jõudmiseks kasutasid uurijad HSV-2 leviku ja kondoomide kasutamise kohta läbi viidud kuue erineva uuringu tulemusi, kokku 5384 inimese andmeid. Ühelgi uuringus osalenud inimesel ei olnud uuringu alguses HSV-2-nakkust. Pisut enam kui aasta hiljem korraldatud kordusläbivaatuse tulemusel selgus, et neist 415 oli genitaalherpesega nakatunud.

Martini juhitud meeskond avastas, et inimesed, kes enda väitel alati kondoomi kasutasid, nakatusid viirusega 30 protsenti väiksema tõenäosusega ning nakatumisoht suurenes koos kaitsmata vahekordade arvuga.

Uurijad märkisid, et kondoomid pakuvad vaid osalist kaitset, kuna HSV-2 levib ka nahalise kokkupuute kaudu ning seega võib nakatumine toimuda piirkondades, mis ei ole kondoomiga kaitstud. Lisaks juhtis Martin tähelepanu tõigale, et genitaalherpese viiruse kandjad võivad teisi nakatada ka siis, kui haigus parasjagu nähtaval kujul ei avaldu. Kuid nagu Martin lisas: „30 protsenti on küll vaid osaline kaitse, aga see on ikkagi kaitse.“

ALLIKAS: Archives of Internal Medicine, 13. juuli 2009.
Originaalartikkel http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE56C68C20090713

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 30. 07. 2009. 07:27

Time: 0.1779361 s.