et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Tselluliit ei kao kuhugi

Kool.ee-haridusportaal :: Tselluliit ei kao kuhugi Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTselluliit ei kao kuhugi,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Tselluliit ei kao kuhugi

25.06.2009 avaldas NY Times ülevaateloo multimiljonilise käibega tööstusest, mis üritab naistele pakkuda lahendusi tselluliidist vabanemiseks, kuid mis kahjuks ei anna lubatud ega soovitud tulemust.

Tselluliit — lohukestega kaetud ebatasane nahk, mis rikub kogu maailma naiste istmikke ja reisi — on nuhtluseks bikiinikandjatele ning sunnib voodiseikluste ajaks tule kustutama. Pole ime, et naised käivad lahenduse lootuses välja miljoneid.

Kuuldused tulemuslikust ravist on aga kõvasti liialdatud. „Praegusel hetkel ei leidu tselluliidile ravi,” ütles dr Molly Wanner, Harvardi meditsiinikooli dermatoloogiaõppejõud, kes analüüsis 2008. aastal tselluliidi ravivõimalusi olemasolevate tõendite alusel. Püsiv lahendus peaks suutma mõjutada naha, rasva, sidekoe ja nende all asuvate lihaste omavahelisi toimeid.

Teisisõnu, tselluliidi ravimine nõuaks ei rohkem ega vähem kui naha struktuuri muutmist. Ometi pakutakse kõikvõimalikke raviprotseduure, alates siluvatest kreemidest ja rasvaimust kuni laserite ja valgusallikatega varustatud massaa˛iaparaatideni. Ja nõudlusest ei ole puudust. 2008. aastal oli tselluliidivastaste vahendite turuosa väärtus USAs enam kui 47 miljonit dollarit, ütles Amy Krohn, Millennium Research Groupi esindaja. 2013. aastaks ennustatakse turuosa kasvamist 62 miljoni dollarini.

Kuid ükski ravimeetod ei ole kullastandardina esile kerkinud. „Enamik uuringuid osutab 25- kuni 50-protsendilisele paranemisele pärast korduvaid protseduure,” ütles dr Wanner. „Mõne patsiendi puhul on paranemise määr veelgi väiksem ning tulemus võib ajapikku kaduda, nii et patsiendid võivad vajada kordusravi.”

Kaardid võivad olla sinu vastu

Tselluliit on tõend selle kohta, et elu on õnnemäng. Enamikul naistest tekib tselluliit pärast puberteeti, meestel üldjuhul aga mitte, isegi kui vööümbermõõdu järgi võiksid nad sobida telesarja „Suurim kaotaja”. Selle põhjuseks on asjaolu, et meeste nahaalune sidekude on võrgutaoliselt risti-rästi, hoides rasva ühtlasemalt paigas. Seevastu naiste sidekude paikneb vertikaalsete sammastena, võimaldades rasval ebakorrapäraselt väljapoole punduda.

„Normaalkaalus naistel sobituvad rasvarakud kenasti sidekoes olevatesse vallidesse,” ütles dr Michel D. Jensen, Mayo kliiniku meditsiiniprofessor, kes on rasva uurinud juba 25 aastat. „Kui rasvarakke on liiga palju või kui need on liiga suured, tungivad need katusele.” Õigemini siis nahale.

Veelgi enam, naiste „katus” ei ole niisama paks kui meeste oma – see muudab lohukeste tekke veelgi lihtsamaks. Ja östrogeeni tõttu on naistel suuremad rasvavarud.

See ei ole veel kõik. Meie vananedes muutub ebaelastseks naha ja lihaste vaheline sidekude, mis varem vastavalt kaalu kõikumisele venis. „Osa sidekoest tõmbub pingule ning nii tekivad lohud ja mügarad,” ütles dr Brian M. Kinney, Lõuna-California ülikooli Kecki meditsiinikooli plastilise kirurgia abiprofessor. Ja ongi kodujuust valmis.

Pealegi ei ole kõigile naistele antud looduse poolt ühesugust sidekudet. Sale naine võib olla tselluliidiga kimpus, kui tal on õhuke nahk ja ebatavaliselt pingul sidekude. Samal ajal võib meie naaber, kes niigi pinnuks silmas, võtta kaalus juurde seitse kilo, kuid teda on õnnistatud elastsete kudedega, mis rasva lisandumisega edukalt toime tulevad. Ei mingit apelsinikoort tema reitel.

Ma proovin kõike, isegi kui tulemus on ajutine

Ütleme näiteks – pöidlad pihku! -, et juuli alguseks on vihm üle jäänud ning sa oled koos oma selle suve silmarõõmuga teel randa. Paljude arstide väitel on tselluliidivastaste kreemide ravitoime võrreldav plaastri omaga. Kuid just sellist kiiret esmaabi sa praegu vajadki – ja kohe!

Tselluliidivastasest kreemist võib olla „ajutiselt kasu sellega kaasneva turse tõttu, kuid toime püsimiseks tuleb kreemi kasutamist jätkata,” ütles dr Michael F. McGuire, Los Angeleses asuva California meditsiiniülikooli David Geffeni kooli kliiniline abiprofessor. (Enamik kreeme ärritab pisut nahka, põhjustades selle kerget tursumist, mis maskeerib lohukesi lühiajaliselt.)

Püsiva kasutamise vajadus tuleb kreemitootjatele loomulikult ainult kasuks, eriti arvestades tõsiasja, et „tegelikult tselluliidile ravi ei leidu,” lisas McGuire.

See ei ole aga pidurdanud uute toodete pealetungi. 2008. aastal toodi turule 40 protsenti rohkem uusi tselluliidivastaseid kreeme kui sellele eelneval aastal, ütles Taya Tomasello, kes töötab ilu vanemanalüütikuna Mintelis, turu-uuringutega tegelevas firmas. Ka rasvaimust – pealtnäha loogilisest ravimeetodist – ei pruugi olla kasu. „Ma ütleksin, et see on tselluliidi puhul kategooriliselt vastunäidustatud,” ütles dr Dover. Tema sõnul tekivad naistele, kes kasutavad rasvaimu tselluliidist vabanemiseks, „lohukesed sinna, kus varem oli rasv.”
Dr Kinney sõnul rasvaimust ei piisa, kuna see kõrvaldab rasva, kuid ei lahenda selliseid probleeme nagu ebaelastne sidekude ja liiga õhuke nahk.

Kas kaasa joosta või alla anda?

Igal suvel tõttavad ajakirjad meile kinnitama, et tselluliit on lahing, mis on võidetav. Naised usuvad, et kui nad peavad ranget dieeti ja teevad hoolsalt trenni, on nende taguots varsti niisama sile kui kooliajal. Kuid see, kui sa ronid tagumiku trimmimiseks usinalt mööda treppe, ei tähenda veel, et sa just sealt kilosid kaotad. „Mitte kõik keha piirkonnad ei allu dieedile ja treeningule ning ei ole võimalik täpselt ette ennustada, millised piirkonnad seda teevad,” ütles dr Kinney.

SmoothShapes on masin, mida ajakirjad Shape ja InStyle hiljuti reklaamisid kui tõhusat abivahendit. Selles seadmes on massaa˛irullikud ühendatud laseri ja valgusallikaga, mis peaks silendama nahka ja mõjutama vereringet. Teine viimasel ajal tähelepanu pälvinud ravimasin on VelaSmooth, mis kasutab infrapunakiirgust, raadiosagedust ja mehaanilist massaa˛i.

Tõepoolest, ravitava piirkonna masseerimine võib põhjustada turset ning seeläbi naha väljanägemist ajutiselt parandada. Kuid ükski arstide poolt kasutatav meetod ei suuda korraga täita mitut ülesannet: naha paksemaks muutmine, sidekoe restruktureerimine ja rasva põletamine.

„Mõned inimesed moonutavad tõde, väites, et tselluliidi vastu on võimalik palju ära teha," ütles dr Jeffrey Dover, Massachusettsis Chestnut Hillis paikneva dermatoloogiakliiniku SkinCare Physicians direktor. Tema hinnangul on tänapäeval pakutavad ravivõimalused sedavõrd ebatõhusad, et ta ise ei tegele tselluliidi ravimisega ega kavatse seda ka teha, enne kui tullakse lagedale katseliselt kontrollitud meetodiga, millel on tõestatud pikaajalised tulemused.

Kui tõsine on sinu probleem?

Tseluuliiti esineb sedavõrd paljudel naistel, et mõned arstid peavad seda koguni teiseseks sootunnuseks. Niisama kindel kui rindade kasv pärast puberteeti on lohukeste ja mügarate tekkimine naiste nahale. Kuid see, kui kaugelearenenud tselluliidiga on tegu, on kaua olnud vaid subjektiivse hinnangu küsimus, seda isegi arstide puhul. Selle aasta maikuus Euroopa Dermatoloogia- ja Venereoloogiaakadeemia ajakirjas avaldatud tselluliidi arenguastmete skaala püüab pakkuda objektiivsemaid kriteeriume ravi edukuse hindamiseks.

Skaala põhineb viiel muutujal, sealhulgas lohkude arv, nende sügavus, naha lõtvus ja see, mida mügarad ja lohud kõige rohkem meenutavad. Vastavalt sellele skaalale on apelsinikoort meenutav nahk kergem juhtum kui kodujuustutaoliselt tombuline tselluliit. Halvimast halvim on lugu aga siis, kui sinu taguots meenutab tepitud madratsit.

Kes ütles, et ilu on õiglane?

Originaalartikkel: http://www.nytimes.com/2009/06/25/fashion/25skinintro.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:46

Time: 0.0685840 s.