et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Menopaus

Kool.ee-haridusportaal :: Menopaus Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeMenopaus,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Sinu elu ] [ Murdeiga – mis minu kehaga on juhtunud? ] [ Hormoonid – mis need on ja mida need teevad? ]
[ Menstruatsioonid ] [ Rasedus ] [ Planeerimata rasedus ] [ Pärast sünnitust ] [ Menopaus ] [ Abort ]
[ Raseduse kohta levinud müüdid ] [ Sugulisel teel levivad haigused (STLH) ]

Menopaus

Pärast 40. eluaastat lakkavad munasarjad järk-järgult töötamast. Munarakkude varu väheneb ning igas tsüklis enam ovulatsiooni ei toimu. Samal ajal väheneb pidevalt suguhormoonide östrogeeni ja progesterooni tootmine.

Nende muutuste tagajärjel jäävad menstruatsioonid ebaregulaarseks. See on märk vanuse tõusuga kaasnevast viljakuse langusest.

Viimane menstruatsioon (menopaus) esineb tavaliselt 50ndate eluaastate alguses. Sellega lõppevad naise seksuaalse küpsuse aastad. Pärast viimast menstruatsiooni ei ole rasestumine enam võimalik.

Paljud 40ndates naised alahindavad oma rasestumise võimalusi. Kui viimane menstruatsioon ei ole kindlalt möödunud, tuleb planeerimata raseduse vältimiseks siiski kasutada rasestumisvastast vahendit.

Viljakuse langus ei ole ainus menopausi tunnus. Hormonaalsed muutused võivad põhjustada mitmeid teisi menopausile omaseid sümptomeid nagu kuumahood, higisööstud, unehäired ja südamepekslemine ning võivad aidata kaasa teatud haiguste nt osteoporoosi tekkele.

Sümptomite esinemisel pöörduge nõu saamiseks oma arsti poole, kes vajadusel määrab teile ravi (nt hormoonasendusravi). Füüsilist ja vaimset heaolu aitavad menopausi ajal säilitada tervislikud eluviisid.

Lisainformatsioon:

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 06. 2010. 05:36

Time: 0.0446579 s.