et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Rasedus

Kool.ee-haridusportaal :: Rasedus Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeRasedus,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Sinu elu ] [ Murdeiga – mis minu kehaga on juhtunud? ] [ Hormoonid – mis need on ja mida need teevad? ]
[ Menstruatsioonid ] [ Rasedus ] [ Planeerimata rasedus ] [ Pärast sünnitust ] [ Menopaus ] [ Abort ]
[ Raseduse kohta levinud müüdid ] [ Sugulisel teel levivad haigused (STLH) ]

Rasedus

Rasedus ei ole ainult hormonaalselt kontrollitud bioloogiline sündmus, vaid ka psühholoogilise ja sotsiaalse muutuse periood. Rasedus, sünnitus ja lapse kasvatamine on põnev aeg. Enamike naiste jaoks on rasedus ja lapse sünniks valmistumine väga meeldiv kogemus.

Rasedus saab võmalikuks siis, kui sperma satub kontakti tupega, olenemata sellest, kas sperma pärineb sugutist, näppudelt või kondoomi seest.

Mõni tilk spermat eraldub juba siis, kui mehel tekib erektsioon, mistõttu katkestatud suguühe (mees tõmbab enne seemnepurset suguti tupest välja) ei ole tõhus rasestumisvastane meetod. Kui sa oled seksuaalsuhtes ning ei soovi rasedaks jääda, peaksid kasutama usaldusväärset rasestumisvastast meetodit.

Inimese rasedus kestab keskmiselt 280 päeva loetuna viimase menstruatsiooni esimesest päevast. Raseduse kulus ning nii ema kui lapse füüsilistes ja psühholoogilistes muutustes mängivad väga olulist rolli hormoonid.

Rasedustestid

Raseduse tunnuseid on mitmeid. Kuna enamikel naistel raseduse ajaks menstruatsioonid katkevad, on raseduse esmaseks tunnuseks tavaliselt menstruatsiooni vahelejäämine. Ometi võib osal naistest esineda vähesema vereeritusega / lühemaid menstruatsioone ka raseduse ajal ning naistel, kelle tsükkel ei ole korrapärane, on järgmise menstruatsiooni väljaarvutamine keeruline. Ainus usaldusväärne meetod raseduse kindlakstegemiseks on rasedustest.

Rasedustestid on saadaval pereplaneerimiskliinikutest, arsti juurest või apteegist.

Enamus rasedustestidest põhineb inimese kooriongonadotropiini (hCG) hormooni määramisel uriinis. Testi võib läbi viia kodus, arsti juures või pereplaneerimiskliinikus. Mõni arsti poolt läbi viidav analüüs kontrollib hCG olemasolu veres. Organism hakkab hCG hormooni tootma varsti pärast viljastumist. Rasedustest on tavaliselt plastikust pulk, mille ühes otsas on aken. Testi tegemiseks tuleb pulga otsa peale urineerida ning kui pulk satub kontakti hCG hormooniga, muudab selles sisalduv kemikaal värvi. Värvi muutus on jälgitav aknas ning testiga kaasasolev juhend aitab sul tulemusi tõlgendada. Mõned koduskasutatavad rasedustestid näitavad värvimuutuse asemel lihtsalt kirja “rase” või “mitte rase”. Parim aeg rasedustesti läbiviimiseks on kaks kuni kolm nädalat pärast kaitsmata vahekorda. Selleks ajaks on kehas piisavalt hormooni, et rasedustest selle olemasolu tuvastaks. Kui sa teed rasedustesti varem, ei pruugi selle tulemus olla usaldusväärne. Parim aeg koduse rasedustesti tegemiseks on hommik, kuna esimene uriin on kontsentreeritum. Teste on erinevaid ning seetõttu on soovitatav alati oma arsti või apteekri käest nõu küsida ning lugeda enne testi kasutamist selle kasutusjuhendit. Mõned rasedustestid on väga tundlikud ning teevad kindlaks ka väga väikese koguse hCG olemasolu uriinis. Sellised testid on head, kui soovite oma rasedust võimalikult kiiresti kindlaks teha. Kui teil on hiljuti rasedus katkenud või te olete hiljuti sünnitanud, on väärpositiivse tulemuse välistamiseks parem kasutada testi, mis tuvastab alles suurema hCG taseme olemasolu uriinis

Raseduse kahtluse korral tuleb see võimalikult aegsasti kindlaks teha. Raseduse kiire avastamine võimaldab varakult teha vajalikud muutused elustiilis (nt suitsetamisest ja alkoholi tarbimisest loobumine), et tagada terve lapse ilmaletoomine. Soovitatav on rääkida oma arstiga sünnituseelsest hooldusest. Teisalt, kui rasedus oli planeerimata, pead võtma aega, et otsustada, mida teha. See otsus võib olla väga keeruline ning sa võid vajada nõustamist [link lõigu “Planeerimata rasedus” juurde]. Kui sa otsustad teha aborti, pead tagama, et ei ole möödunud liiga palju aega, et viia protseduur läbi ohutult ja legaalselt.

Pereplaneerimine

Kui sa soovid last saada, siis räägi oma arstiga sellest, mida on vaja teha terve lapse ilmale toomiseks ning millised muutused rasedusega kaasnevad. Arst võib anda nõu rasestumisvastaste vahendite kohta, mis aitaksid sind pereplaneerimisel või mida kasutada pärast sünnitust. Arst saab sind nõustada ka siis, kui sul on raskusi viljastumisega.

Lisainformatsioon:

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 06. 2010. 05:31

Time: 0.0689600 s.