et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Pärast sünnitust

Kool.ee-haridusportaal :: Pärast sünnitust Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eePärast sünnitust,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Sinu elu ] [ Murdeiga – mis minu kehaga on juhtunud? ] [ Hormoonid – mis need on ja mida need teevad? ]
[ Menstruatsioonid ] [ Rasedus ] [ Planeerimata rasedus ] [ Pärast sünnitust ] [ Menopaus ] [ Abort ]
[ Raseduse kohta levinud müüdid ] [ Sugulisel teel levivad haigused (STLH) ]

Pärast sünnitust

Laps, keda armastada ja kelle eest hoolitseda, on vanematele suure rõõmu allikaks. Pärast lapsevanemaks saamist naise elu muutub, ta võtab enda kanda emarolli ning imiku eest hoolitsemise. Sarnaselt igale heale suhtele, areneb aja jooksul ka ema ja lapse suhe.

Vastsed emad on tihti uue vastutusrikka emarolliga nii hõivatud, et võivad enda tervise ja suhted partneriga jätta tahaplaanile. Selles veebilehe osas anname ülevaate mõnedest sünnitusjärgse perioodi aspektidest, millele tuleks tähelepanu pöörata.

Kehalised muutused pärast sünnitust

Soovitatav on toita oma last rinnaga. See parandab nii lapse kui ema tervist ja on kasulikum kui rinnapiimaasendaja. Imetamine tugevdab ka ema ja lapse vahelist sidet ja soodustab selle õitsengut.

Rinnaga toitvad emad peaksid nõu saamiseks ja probleemide esinemisel (nt rinna valulik turse, mured piima eritumisega) pöörduma oma arsti poole. Rindade tervis on mureallikaks ka imetamist lõpetavatele naistele. Kõik vastsed emad peaksid arsti juures läbima tavapärase rindade kontrolli, olenemata sellest, kas nad toidavad last rinnaga või mitte.

Selleks et teha kindlaks, kas emakas ja ümbritsevad koed on raseduse järgselt terved, peaks arst pärast sünnitust läbi viima ka vaagnauuringu. Teostada võib ka muid uuringuid nt PAP-testi ja vereanalüüsi.

Kui pärast sünnitust tunned muret oma kehakaalu pärast, on individuaalsetele vajadustele kohandatud kehakaalu langetamise kava väljatöötamiseks soovitatav pöörduda arsti poole, kes annab nõu, millal võib sünnituse järgselt alustada treenimist ja / või vähendada kalorite tarbimist.

Emotsionaalsed muutused pärast sünnitust

Lapse sünd võib esile kutsuda mitmeid erinevaid emotsioone, millest enamus on positiivsed. Pärast lapse sündi on loomulik, et elustiilis tuleb teha mõningaid muutusi ning uue vastutusrikka rolliga kohanemine võib võtta aega. Emaks saamisega võib aeg-ajalt kaasneda ärevustunne, kurbus, ärrituvus või depressioon, kuid pärast lühikest kohanemisperioodi need tunded enamasti mööduvad. Emotsioonide leevendamisel on tihti abiks teised pereliikmed ja tugigrupid. Kui nimetatud negatiivsed tundmused ei möödu, konsulteerige nõu ja vajadusel ravi saamiseks arstiga.

Elustiili muutused pärast sünnitust

Lapsevanemaks saamine on rõõmus sündmus ning iga etapp lapse arengus põnev kogemus. Suure rõõmu kõrval kaasnevad lapsevanemaks saamisega mitmed elustiili muutused, sest beebi vajab palju tähelepanu. Uude olukorda sattununa on täiesti loomulik, et vastsed lapsevanemad, tunnevad end vahel ebakindlalt. 

  • Kas ma olen hea lapsevanem?
  • Kas ma suudan enda last kaitsta?
  • Kas ma tulen rahaliselt toime?
  • Kuidas leida töö kõrvalt piisavalt aega, et seda oma lapsega veeta?
  • Kuidas leida rohkem aega oma partneri jaoks?
  • Kas minu partneril jääb kunagi rohkem aega minu jaoks?
  • Kas mul jääb aega ka enda jaoks?
  • Millal me korralikult magada saame?
     

Need on küsimused, mida vastsed lapsevanemad endale ikka esitavad. Uue rolliga kohanetakse, kuid olukorra lihtsustamiseks jagage oma mõtteid ja tundmusi partneri, pere ja sõpradega. Rääkige inimestega, kes on selle protsessi varem läbi teinud. Nende kogemused on teile abiks. Proovige magada samal ajal, kui teie beebi magab ning ärge kartke paluda kellelgi last hoida seniks kuni lõpetate mõne koduse toimetuse või veedate vaikse pooltunni oma partneriga.

Seks ja rasestumisvastane kaitse pärast sünnitust

Tavaliselt soovitatakse naistel seksiga oodata neli kuni kuus nädalat pärast sünnitust, et anda aega paranemiseks (aeg varieerub olenevalt sünnituse viisist). Imetamisega seostatav madal östrogeenitase põhjustab tupekuivust, mille tõttu võib vahekord olla valulik. Naised, kellel see probleem esineb, peaksid rääkima oma arstiga rahustavate kreemide ja libestite kasutamisest.

Menstruatsiooni taastumise aeg pärast sünnitust on suuresti varieeruv. Menstruatsioonid võivad alata juba kuus nädalat pärast sünnitust või siis alles aasta pärast lapse saamist. Paljud emad arvavad ekslikult, et kuna neil pole menstruatsioonid veel alanud või kuna nad toidavad last rinnaga, siis ovulatsiooni veel ei toimu ning rasestumine on võimatu. Ovulatsioon (munaraku vabanemine) toimub kaks nädalat enne esimest menstruatsiooni, mistõttu võib mainitud eksiarvamus viia planeerimata raseduseni. Kõigile naistele peaks soovitama mingi rasestumisvastase vahendi kasutamist kohe, kui nad jätkavad seksuaalelu, olenemata sellest, kas neil on menstruatsioonid juba alanud või mitte. Pärast esimese lapse sündi võivad naise rasestumisvastased vajadused dramaatiliselt muutuda ning paljud naised soovivad valida uue elustiiliga paremini sobiva rasestumisvastase vahendi, mida oleks mugav kasutada, mis oleks usaldusväärne ja soosiks spontaansust intiimsetel hetkedel.

Lisainformatsioon:

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 06. 2010. 05:34

Time: 0.0996611 s.