et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Teadlased IVF-i ja rinnavähi vahel seost ei leia

Kool.ee-haridusportaal :: Teadlased IVF-i ja rinnavähi vahel seost ei leia Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTeadlased IVF-i ja rinnavähi vahel seost ei leia,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Teadlased IVF-i ja rinnavähi vahel seost ei leia

13.11.2008 avaldas Guradian ülevaate Hollandis tehtud uuringust, mille andmetel ei suurenda viljakusravi naise riski haigestuda rinnavähki.

Suuremahuline uuring aitab rahustada murelikke patsiente, kes kardavad viljakusravi käigus manustatud suurte hormooniannuste osa haigestumisriski suurendamisel. Uuringus osales üle 25 000 naise.

IVF-i (in vitro fertilisatsioon e kehaväline viljastamine) ravitsükli alguses antakse naistele hormoonravimeid, et stimuleerida munasarju tootma rohkem munarakke. Neid kasutavad meedikud viljastamisel ja embrüote saamiseks katseklaasis. See tekitab östrogeenitaseme kõrgeid piike, mis omakorda võib soodustada hormoontundliku rinnavähi teket.

Amsterdamis asuvas Hollandi vähiinstituudis dr Alexandra van den Belt-Dusebout’ korraldatud uuringus võrreldi 18 970 vähemalt ühe IVF-i ravitsükli läbiteinud naist 7536 viljakusravi mittesaanud naisega vahemikus 1980 kuni 1995. Patsiendid sobitati andmetega riiklikust vähiregistrist.

378 naisest, kellel tekkis rinnavähk, olid 266 IVF-i rühmast ja 112 teisest rühmast. Pärast vastavusse viimist tuntud riskiteguritega (vanus, laste arv ja perekondlik rinnavähi anamnees) leidis teadlaste meeskond, et kahe rühma vahel ei esinenud statistilisi erinevusi ehk IVF-ravi ei suurenda rinnavähi tekkeriski.

Van den Belt-Dusebout esitles oma töö tulemusi San Franciscos aastakonverentsil „Ameerika ühiskond reproduktiivmeditsiini eest“ (ingl k American Society for Reproductive Medicine).

"10 aastat pärast ravi oli IVF-i rühmas rinnavähi risk mõõdukalt suurenenud, kuid võrreldes üldpopulatsiooniga oli see suurenenud ka teises rühmas,” ütlesid teadlased.

Samal ajal on kahes uues uuringus avaldatud andmed, et naised, kes samal ajal IVF-raviga saavad nõelravi, ei saa last suurema tõenäosusega kui need, kes ei saa nõelravi.

Mõlemad olid randomiseeritud platseebokontrollitud uuringud, milles nõelravi toimet võrreldi matkitud protseduuriga. Ei patsiendid ega rasedust hindav arst ei teadnud, kas patsient sai tõelist nõelravi või mitte.

Nõelravi kui IVF-i edukust parandavat meetodit pakutakse laialdaselt Inglismaa viljakuskliinikutes. Esimeses uuringus jagasid Hongkongi teadlased 370 IVF-ravi saavat naist kaheks rühmaks. Üks rühm sai enne ja pärast IVF-embrüo emakasse istutamist tõelist nõelravi. Teisele rühmale tehti sama protseduur, kuid raviks kasutati sissetõmmatavaid nõelu, mis ei tunginud nahka.

185 võltsravi saanutest tekkis 91 naisel kliiniline rasedus (loote südamelöögid registreeriti ultraheli abil) ning 71 sünnitasid edukalt. Tulemusi võrreldi 72 kliinilise raseduse ja 55 elussünniga tõelist nõelravi saanute rühmaga. Rühmadevahelised erinevused ei olnud statistiliselt olulised.

Hongkongi ülikooli günekoloogia ja sünnitusabi osakonna arst dr Ernest Ng ütles, et selline metoodika oli nõelravi toime hindamisel kõige kaalukam. Tema uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Human Reproduction.

Chicago teadlased kavandasid oma uuringu samamoodi. 124 naist said kas tõelist või võltsnõelravi. Kontrollrühmale tehti võltsnõelravi tõeliste nõelravinõeltega nahka punkteerides, kuid mitte keha õigetel “qi-joontel”.

Tõelise nõelravi rühmas saavutati kliiniline rasedus 43,9% võrreldes 55,2%-ga võltsravi rühmas. Tulemused avaldati eile San Franciscos aastakonverentsil „Ameerika ühiskond reproduktiivmeditsiini eest“.

James Randerson, teaduskorrespondent
Autoriõigus Guardian Newspapers Limited 2008
Originaalartikkel: http://www.guardian.co.uk/science/2008/nov/13/health-breast-cancer-ivf

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:40

Time: 0.0547049 s.