et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Solaariumi kasutamisest võib jääda sõltuvusse

Kool.ee-haridusportaal :: Solaariumi kasutamisest võib jääda sõltuvusse Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSolaariumi kasutamisest võib jääda sõltuvusse,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Solaariumi kasutamisest võib jääda sõltuvusse

2010-04-22

Teadlaste sõnul kannatasid solaariumisõltlased rohkem ka ärevushäirete all ning olid altimad alkoholi ja narkootikume tarvitama.

USA teadlased usuvad, et nendele probleemidele osutamine võib motiveerida inimesi solaariumist hoiduma, mis aitaks kaasa ka nahavähki haigestumise riski vähenemisele.

Hiljuti võttis Briti Lordide Koda vastu ka seaduse eelnõu, mis keelab solaariumi kasutamise alla 18 aasta vanustel noortel.

Dermatoloogia arhiivides (avaldatud Archives of Dermatology) avaldatud uuring vaatles 421 tudengit, kellest 229 kasutasid endi sõnul solaariumit või ultraviolettlampe.

Solaariumikasutajad olid viimase aasta jooksul vastavat salongi külastanud 23 korral.

Teadlased palusid inimestel täita küsimustikke, eesmärgiga uurida sõltuvuskäitumisi.

Olenevalt kasutatud definitsioonist, klassifitseeriti solaariumisõltlasteks 30-39% uuringualustest.

Näiteks tundsid need inimesed end solaariumi liigses kasutamises süüdi ja soovisid kasutuskordi vähendada.

Edasine küsitlus näitas, et solaariumisõltuvuse kriteeriumitele vastanud inimeste puhul võis täheldada ka märke ärevusest ning alkoholi ja narkootikumide (nt marihuaana) tarbimisest.

‘Tanorexia’
New Yorgi Memorial Sloan-Ketteringi Vähikeskuse (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center in New York) teadlased on öelnud, et nahavähi riski vähendamisel tuleb tähelepanu pöörata solaariumide sõltuvusttekitavale loomusele ja potentsiaalsele seosele teiste sõltuvustega.

“Vaatamata pingutustele püüda rahvast harida nii naturaalse kui tehisliku UV-kiirgusega kaasnevate terviseriskide osas, levib päevitamine nooremate täiskasvanute seas veelgi jõudsamalt,” hoiatasid teadlased.

Nad lisasid, et oluline on kindlaks teha, kas ärevushäirete ja depressiooni sõeluuring oleks kasulik nende inimeste jaoks, kes tihti solaariumis käivad.

Gary Lipman, Solaariumide Liidu (Sunbed Association) juhataja, ignoreeris ülalpool mainitud tulemusi ja ütles järgmist: “Ma ei ole küll teadlane, kuid ma olen aastate jooksul tutvunud piisavalt paljude teaduslike uuringutega, saamaks kohe aru, et antud uuringul ei ole suuremat teaduslikku väärtust.”

UK vähiuuringute keskus (Cancer Research UK) on toetanud solaariumide keelustamist alla 18 aasta vanustele noortele sellest ajast peale, kui uuringud osutasid, et umbes 250 000 11-17 aastast Inglise noort riskib solaariume külastades nahavähki haigestumisega.

Šotimaa seadusandlus piirab solaariumide kasutamist ka täiskasvanute puhul. Sellise seaduse kehtestamise mõtted on ka Walesil ja Põhja-Iirimaal, kus antud teemal plaanitakse algatada arutelu.

Sarah Woolnough, UK vähiuuringute keskuse poliitikajuht, ütles, et uuringu käigus tuvastatud solaariumisõltuvuse esinemine kinnitab vajadust keelustada solaariumi külastamine alla 18 aasta vanustel noortel.

Ta lisas: “On äärmiselt oluline, et uus valitsus suudaks tagada, et solaariumisalongides oleks olemas informatsioon võimalike terviseriskide kohta.”

Originaalrtikkel:
BBC, 20.04.2010

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 13. 05. 2010. 02:11

Time: 0.0741611 s.