et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Tüdrukute puberteet algab varem

Kool.ee-haridusportaal :: Tüdrukute puberteet algab varem Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTüdrukute puberteet algab varem,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Tüdrukute puberteet algab varem

27.04.2009 avaldas Reuters uue Taani uuring tulemused, mis näitavad, et tüdrukute puberteedi algus (rindade kasv ja menstruatsioonid) on nihkunud varasemale eale.

Need avastused toetavad hiljutisi uuringuid, milles leiti, et viimastel aastatel on Ameerika tüdrukute rinnad arenenud varem, kuid ei vasta siiski küsimusele, miks see toimub, ütles Reuters Healthile uuringut juhtinud dr Lise Aksglaede Kopenhaageni Rigshospitaletist. “Praegusel hetkel me ei tea, mis toimub, ja see teeb muret.”

Aksglaede märkis, et tema ja ta kaastöölised on sedastanud enneaegse puberteediga (suguküpsus enne kaheksandat eluaastat) tüdrukute hulga suurenemist. Et uurida, kas see tähendab suundumust või lihtsalt probleemi paremat äratundmist vanemate poolt, uurisid nad 1100 tüdrukut aastatel 1991–1993 ja 995 tüdrukut ajavahemikus 2006–2008. Uuringus osalejad olid 5,6–20-aastased.

Kui 1991. aasta rühmas algas rindade kasv keskmiselt 10,88 aasta vanuselt, siis 2006. aasta rühmas 9,86 aasta vanuselt. Vanus esimese menstruatsiooni ajal oli 1991. aasta rühmas 13,42 ja 2006. aasta rühmas 13,13 aastat.

Aksglaede sõnul usub enamik asjatundjaid , et rasvumisepideemia võib olla seotud tüdrukute varasema puberteediga, aga tema ja ta kaastöölised ei leidnud 1991. ja 2006. aasta rühmade vahel erinevust ülekaalulisuses ega rasvumises. Ka mitmete suguhormoonide tasemed rühmades ei erinenud, kuigi 8–10-aastastel uuritavatel oli östrogeenitase 2006. aastal isegi madalam kui samavanustel tüdrukutel 1991. aastal.

Mõned keskkonnategurid, näiteks östrogeenide toimega sarnased kemikaalide toimed, võivad sellise suundumuse eest vastutavad olla, ütles Aksglaede. Kuid ta märkis, et seda on erakordselt raske uurida, arvestades erinevate olemasolevate kemikaalide suurt hulka ja pidevat muutust kemikaalide kogustes, millega tüdrukud kokku puutuvad.

Varase puberteedi tagajärjed tervisele ei ole väga selged, ütles dr Aksglaede. Kuigi enneaegne puberteet võib tüdrukuid psühholoogiliselt mõjutada ja ka kasvu pidurdada, jõudsid selles uuringus osalenud tüdrukud puberteediikka siiski suhteliselt tavalisel ajal.

Dr Aksglaede ütles: “Nägime sellist suundumust esimest korda Euroopas, sarnane protsess võib toimuda ka teistes riikides, kuid sellest ei ole veel teada antud.”

Allikas: Pediatrics, May 2009.
Algne artikkel: http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE53Q6FD20090427

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 05. 2009. 13:44

Time: 0.0902779 s.