et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Rasestumisvastaste vahendite kasu hindamine

Kool.ee-haridusportaal :: Rasestumisvastaste vahendite kasu hindamine Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeRasestumisvastaste vahendite kasu hindamine,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

The New York Times

Rasestumisvastaste vahendite kasu hindamine

LESLIE BERGER

1960. aastal müügile tulnud rasestumisvastane pill korraldas revolutsiooni. Vaatamata praegusele rasestumisvastaste vahendite küllusele on USA haiguste kontrolli ja ennetuskeskuse andmetel Ameerika Ühendriikides peaaegu pooled rasedustest soovimatud. Seda on rohkem kui üheski teises arenenud riigis. Milles on asi?

Küsimus ei ole tehnoloogias. Majandusteadus ja inimkäitumine on hoopis teine lugu. Ühe hiljutise uuringu kohaselt loobub peaaegu kolmandik naistest aasta jooksul uut tüüpi rasestumisvastase vahendi kasutamisest. See on suures osas tingitud nende tervisekindlustuse hüvitiste muutustest. Igal meetodil on mõni kõrvaltoime. Eksperdid ütlevad, et vaatamata nende tõhususele on praeguste emakasiseste vahendite kasutamine aeglaselt kasvanud osaliselt seetõttu, et nende paigaldamist tuleks õpetada suuremale hulgale arstidele.

“Püsivus on väga oluline teema,” ütles dr Nancy Padian, reproduktiivtervisele ja HIV ennetusele spetsialiseerunud epidemioloog California ülikoolist San Franciscost. “Et vahend oleks tõhus, tuleb seda kasutada järjepidevalt.”

Selle tulemusena reklaamivad paljud rasestumisvastaste vahendite tootjad ja arstid nende vahendite eeliseid, mis ei ole otseselt raseduse vältimisega seotud. Seda tehakse kas mingi kindla tootenime reklaamimiseks või ravi parema järgimise saavutamiseks. Rasestumisvastaste vahendite kasutamiseks on alati hea tuua meditsiinilisi põhjendusi, olgu nendeks siis vähiriski vähenemine, tulevaste emade tervise parandamine, menstruatsioonivalude leevendamine või kasu näonahale.

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid sisaldavad sünteetilist östrogeeni ja progestiini erinevates kombinatsioonides ning kasutavad nende organismi viimiseks erinevaid ravimvorme – pillid, süsted, nahaplaastrid, implantaadid, emakasisesed vahendid ja tuperõngad. Uuringud on näidanud, et kõik need vahendid vähendavad munasarja- ja endomeetriumivähi riski. Mõned võivad kaitsta ka osteoporoosi eest.

Rasestumisvastaste vahendite kasutamine annab naisele võimaluse enne rasestumist elustiili tervislikumaks muuta – jätta maha suitsetamine, langetada kaalu või vähendada vere suhkrusisaldust.

“Kui suhkurtõbe põdev naine rasestub planeerimatult, on lapsel risk oluliste anomaaliate, näiteks südame- ja närvisüsteemi probleemide tekkeks,” ütles dr Anita L. Nelson, naiste reproduktiivtervise direktor Harbor-UCLA meditsiinikeskusest Los Angelesest. Samuti on väga noortel emadel suurem preeklampsia ja enneaegse sünnituse risk.
“Vastsündinu varasest ravist ei piisa enam,” ütles dr Nelson. “Meil läheks palju paremini, kui me suudaksime emade tervise tõeliselt heaks muuta, enne kui nad rasestuvad.”

Kui nendest põhjustest ei piisa, lubavad Yazi-sarnaste pillide reklaamid kaunist nahka ning menstruatsioonieelsete tursete ja meeleolu kõikumiste vähenemist. Loestrin 24 Fe sisaldab raualisandit. Suukaudsed vahendid Seasonale ja Seasonique vähendavad menstruatsioonitsüklite arvu kolmele ja neljale korrale aastas. Lybrel peaks menstruatsioonid üleüldse kaotama, mis on õnnistuseks nendele naistele, kes kannatavad tugevate valude ja rohke veritsuse, aneemia, meeleolu kõikumise ning menstruatsiooni ajal ägeneda võiva migreeni all.

“Veritsusevaba” pilli idee ei ole muidugi uus, vaid 47 aastat tagasi turule tulnud pilli täiendus. Ovulatsiooni pärssimisega peatab pill (või ükskõik milline hormonaalne meetod) automaatselt menstruatsioonid, sest kui munarakku ei ole eraldunud, pole emakal põhjust oma vooderdusest vabaneda.

Kuid pill oli nii radikaalne uuendus, et selle loojad otsustasid lisada 28-päevasesse pakendisse platseebonädala, et tekitada menstruatsioonisarnane olukord ehk ärajäämaveritsus. Tsükkel 21 päeva ravimiga, 7 päeva ravimita oli puhas turundustrikk, mis mõeldi välja selleks, et muuta pilli üldsuse jaoks vastuvõetavamaks. Paljud naised on aastaid oma tsükli kontrolli all hoidmisel jätnud platseebopillid vahele ja võtnud pidevalt toimeainet sisaldavaid pille.

Mõnede skeptikute arvates näidatakse praeguste “veritsusvabade” või “pikendatud skeemiga” pillide (kõik senise pilli variatsioonid) puhul esineda võiva läbimurdeveritsuse võimalust tühisena. Mõned toetajad aga väidavad, et uued rasestumisvastased vahendid ei põhjusta tõenäoliselt pikaajalisi probleeme, sest ajalooliselt olid naised suurema osa oma viljakast east rasedad või imetasid last, mistõttu neil oli vähem menstruatsioonitsükleid kui kaasaegsetel naistel. Siiski on kuude ja aastate pikkuse menstruatsiooni puudumise tervisemõju ikkagi teadmata.

USA toidu- ja ravimiameti heakskiidetud Lybreli kliinilistest uuringutest langesid paljud naised läbimurdeveritsuste tõttu välja ja peaaegu 40 protsendil osalejatest esinesid läbimurdeveritsused ka pärast aastast kasutamist. Wyeth, Lybreli tootja, soovitab selle kasutajatel teha iga kuu rasedustest, sest ebaregulaarsete menstruatsioonide tõttu on raskem viljastumist märgata. “Kas see on tõesti talumist väärt?” küsis feministlik tervisekirjanik Barbara Seaman sellel aastal mõned kuud enne oma surma.

George Washingtoni ülikooli rahvatervise professor dr Susan Wood on kutsunud üles tegema uute vahendite pikaajalise ohutuse uuringuid. Dr Wood astus tagasi toidu- ja ravimiameti naiste terviseala ülema abi kohalt Plan B heakskiidu hilinemise tõttu. Plan B on hädaabivahend rasestumise vastu, mida praegu müüakse üle 18 aastastele naistele ja meestele käsimüügis (alla 18-aastased vajavad arsti retsepti).

Plan B on iga päev kasutatavatest rasestumisvastastest pillidest suurema hormoonisisaldusega. See on mõeldud viljastumise vältimiseks, kui seda võtta kolme päeva jooksul pärast kaitsmata vahekorda. Terviseuuringute ettevõtte IMS Health andmetel õitseb Plan B müük vaatamata sellele, et preparaadil puuduvad teised eelised peale rasestumisvastase toime.

Ehkki kõik need uued tooted on lihtsalt vana teema uued variatsioonid, püsivad uued võimalused kättesaamatuna, näiteks kauaoodatud pill meestele või meetod naistele, mis kaitseks nii raseduse kui ka sugulisel teel levivate haiguste (näiteks aidsi) eest. Mitmed asjatundjad ütlevad, et täiesti uute rasestumisvastaste meetodite väljatöötamise kulud kaaluvad üles võimalikud tulud ja ravimfirmade toetus teadusuuringutele on kokku kuivanud.“Tõeline saavutus oleks ravim, mis toimiks spetsiifiliselt munasarjadesse ja munanditesse ning millel puuduks mõju kõikidele teistele organsüsteemidele, nii et see oleks täiesti ilma kõrvaltoimeteta,” ütles dr James Strauss, kes oli rasestumisvastaste vahendite riikliku komitee aseesimees ja on praegu Virginia ühendülikooli meditsiinikooli dekaan. “See põhineks niisuguste geenide avastamisel, mis avalduvad ainult suguelundkonna kudedes. Praegu teame 20-aastase teadustöö viljana olulist hulka selliseid geene. Kahjuks ei ole teadmisi veel tooteks vormitud.”

Algne artikkel:
http://health.nytimes.com/ref/health/healthguide/esn-contraception-ess.html?ei=5070&emc=eta2

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 4. 11. 2008. 14:43

Time: 0.0528979 s.