et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Kuumahoogude korral proovi kaalust alla võtta

Kool.ee-haridusportaal :: Kuumahoogude korral proovi kaalust alla võtta Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKuumahoogude korral proovi kaalust alla võtta,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kuumahoogude korral proovi kaalust alla võtta

2010-07-12

Uuringus leiti, et naistel, kes osalesid programmis, milles neid innustati rohkem treenima ning vähem sööma, vähenesid kaebused rohkem kui rühmal, kellele anti vaid veidi näpunäiteid kaalu langetamiseks.

„Me oleme väga põnevil leides tõendeid selle kohta, et… naistel on kaalulangetamise abil võimalik sümptomeid kergendada,“ ütles Reuters Health’ile uuringu eestvedaja dr. Alison Huang San Franciscos paiknevast California ülikoolist.

Huang ja tema kolleegid märgivad ajakirjas Archives of Internal Medicine, et USAs kannatavad kolmest naisest vähemalt kaks menopausi ajal mingil hetkel kuumahoogude all. Uuringud on näidanud, et kogukamatel naistel esinevad tugevamad ja sagedasemad kuumahood.

Huang ja tema kolleegid jälgisid 338 ülekaalulist ning rasvunud naist, kes osalesid naiste uriinipidamatuse uuringus. Huang sõnas, et antud tegur ei ole seotud menopausi sümptomitega ning ei tohiks seetõttu tulemusi mõjutada.

Kaks kolmandikku naistest suunati programmi, milles neile selgitati tervisliku kaalulangetamise strateegiaid. Naistele jagati toitumiskavasid ning neil paluti samuti üles märkida päevane treening.

Teine rühm osales vaid paaris kaalulangetamise ja tervise teemasid käsitlevas rühmatunnis.

Ligikaudu pooled naistest mõlemas rühmas kurtsid enne uuringu algust kuumahoogude üle. Naisi kaaluti ja mõõdeti uuringu alguses ja kuus kuud hiljem, nad täitsid küsimustikke söömis- ja treeningharjumuste ning hiljutiste kuumahoogude kohta.

Kaalulangetamise programmis osalenud naised võtsid kaalust alla keskmiselt rohkem kui 7 kilogrammi ning nende vööümbermõõt vähenes enam kui 5 sentimeetrit. Teises grupis vähenes naiste kaal keskmiselt 1,8 kilogrammi ning vööümbermõõt 2,5 sentimeetrit. Naised, kes võtsid rohkem kaalust alla ning kelle vööümbermõõt kahanes rohkem, märkasid ka oluliselt enam kuumahoogude taandumist.

Ligi pooled naistest, kes osalesid kaalulangetamise intensiivtreeningul, märkasid kuumahoogude leevenemist, samas kui 12% väitsid, et nende kuumahood halvenesid. Interventsioonita rühmas osalenud naistest pooled märkasid sümptomite nõrgenemist ja neljandikul naistest sümptomid ägenesid.

Uuringu autorid jaotasid sümptomid kategooriatesse „veidi”, „keskmiselt”, „üsna suurel määral” ja „äärmiselt” häiriv, ning enamik naisi, kes väitsid, et nende sümptomid kas paranesid või halvenesid, liikusid uuringu jooksul vastavalt ühe kategooria võrra.

Huangi sõnul ei tea teadlased ei tea siiani päris täpselt kuumahooge põhjust. Kuumahood on tõenäoliselt seotud menopausi ajal toimuvate hormonaalsete muutuste, eriti östrogeenitaseme langusega. „Kõikidel naistel langeb (menopausi ajal) östrogeenitase ning see jääbki madalaks,“ selgitas Huang. Samas ei pruugi kõikidel naistel tekkida üleminekuajal kuumahooge.

Endiselt on ebaselge, miks tüsedamatel esineb rohkem kuumahooge kui saledamatel naistel, märgivad uurijad ajakirjas Archives of Internal Medicine. Uurijad seostavad seda paksema rasvkoe tõttu organismis tekkiva lisasoojusega, kuid samas võib kuumahoogude teke olla seotud ülekaaluliste ning normaalkaaluliste inimeste elustiilide erinevustega.

Kuumahooge on võimalik leevendada hormoonasendusraviga. Huangi sõnul on aga laialdaselt avaldatud raportid, milles hormoonasendusravi seostatakse kasvava südamehaiguste ning rinna- ja munasarjavähi riskiga, muutnud hormoonasendusravi paljudele naistele väga vastumeelseks. See on tõepoolest jätnud ravire˛iimi suure tühimiku. Huangi sõnul pakub just seetõttu kaalulangetamine kui sümptomite vähendamise viis väga suurt huvi.

Kuigi uuringus parimaid tulemusi saanud naistel olid toeks toitumis- ja treeningspetsialistid, kes neid kaalulangetamise protsessis abistasid, leidis Huang, et isegi paarikilone kaalulangus võib aidata ülekaalulistel naistel tõhusalt leevendada kuumahooge.

„Me loodame, et see uuring motiveerib ülekaalulisi naisi…et nende pingutustest toitumisel ja treeningus võib saada kiiret kasu,” ütles Huang.

Uuringu korraldati riiklike grantide toel. Osad uuringu autorid said toetusrahasid ka farmaatsiaettevõtetelt.

ALLIKAS: Archives of Internal Medicine, online July 12, 2010.

Originaalartikkel:

Reuters, 12.07.2010

Lisainfo: Menopaus

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 19. 07. 2010. 10:11

Time: 0.0593619 s.