et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Kuldmündid versus plaadid. Mida eelistada?

Kool.ee-haridusportaal :: Kuldmündid versus plaadid. Mida eelistada? Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKuldmündid versus plaadid. Mida eelistada?,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Puhtast kullast müntide ja plaatide ostmine on levinud viis kulda investeerida. Tavaliselt hinnatakse investeerimiskulda kaalu järgi ning kulla turuhinnale lisatakse väike vahendustasu.

Kui suured? Investeeringuks mõeldud kuldmüntide kaal algab 1 untsist ja kuldplaatide kaal 50 grammist. Nendest suurustest alates on juurdehindlused väikesed ja tagasi ostmine toimub tihti turuhinnaga või isegi üle turuhinna. Kõige praktilisem on siiski osta 1untsiseid kuldmünte, sest need on kõige levinumad ja hiljem on neid kõige lihtsam realiseerida. Väiksemad kuldmündid ja –plaadid on mõeldud eelkõige kinkimiseks, mistõttu nende juurdehindlused on ka kõrgemad. Väikestest müntidest on soodne osta ajaloolisi Prantsuse Marianne ja Šveitsi Vreneli münte, mida saab soodustusega kulla hinna alusel kui kogus ületab 40 tükki.

Puhtuse garantii - Suurim vahe kuldmüntide ja –plaatide vahel on nende puhtuse garantii vorm. Kuldmünte lasevad välja erinevate riikide rahapajad ja nad on ka selle riigi seaduslikud maksevahendid (nagu sularaha). See tähendab, et iga mündi puhtuse garanteerib selle välja andnud riik. Kuldplaadid ei ole seaduslikud maksevahendid ja nende puhtust tõestab kaasasolev sertifi kaat.

Hinnad - Investeerimiskulla hind koosneb üldjuhul kolmest osast (kulla turuhind, tootja kulu, vahendustasu). Seega ei müüda kunagi münte ja plaate päris turuhinnaga, kuid sageli ostetakse tagasi üle turuhinna. Koguse kasvades juurdehindlus väheneb.

Numismaatiline väärtus - Mitmetel müntidel, mida toodetakse piiratud koguses, tekkib aastate möödudes lisaks tavalisele kulla väärtusele ka veel numismaatiline väärtus. Sellised mündid on näiteks Austraalia Lunarid. Lunaritel tuleb igal aastal uus kujundus ja vastavaid münte toodetakse siis 30 000 tükki. Kui väljalaske partiist ostetud münte müüakse turuhinna alusel, siis järelturul on Lunarite hind kuni 35% kõrgem.

Käibemaks - Kuna kuldmündid on ühtlasi ka seaduslikud maksevahendid, siis nagu rahal ei ole ka neil käibemaksu. Kuldplaatidel võib mõnes riigis lisanduda käibemaks. Euroopa Liidus on investeerimiskuld alates aastast 2000 käibemaksuvaba.

Tagasi müümine - Kõige lihtsam on tagasi müüa 1untsiseid kuldmünte, sest nad on aktsepteeritud kõikjal maailmas ja neid on võimalik ka paindlikumalt müüa. See tähendab, et kui tahate oma kilose mündi või plaadi maha müüa, siis peate seda tegema ühe korraga, väiksemate müntide puhul saab aga investeeringut vähehaaval rahaks teha.

Kust osta? Kuldmüntide/plaatide ostjaid ja müüjaid maailmas on lihtne leida Interneti otsingumootorite abil. Eestis müüb kuldmünte ja –plaate investeerimiseesmärgil AS Tavid (kulla hinna alusel ja käibemaksuvabalt). Samuti müüvad kuldmünte mitmed suveniiripoed ja mündi ärid, kus lisaks kulla turuhinnale lisandub enamasti ka numismaatiline väärtus. Numismaatilisi puhtast kullast münte müüb ka Eesti Pank. Kuldplaate müüb peale Tavidi Eestis ka Rasmussen AS, kuid nad on spetsialiseerunud kullasseppadele jt tootjatele ning mitte investeerimiskulla müümisele.

JÜRI MARTIN,
AS Tavid finantsdirektor

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 10. 2007. 07:20

Time: 0.0829091 s.