et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Toitumine ja tervis

Kool.ee-haridusportaal :: Toitumine ja tervis Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeToitumine ja tervis,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Toitumine ja tervis

Selle kohta, mida lapseootel naised tohivad ja ei tohi süüa, leidub palju vastakaid arvamusi. Järgnevalt on toodud mõned soovitused, kuidas enda ja oma beebi tervise eest hoolt kanda.

Tervislik toitumine

Tervislik toidusedel aitab sul säilitada head vormi ja valmistuda sünnituseks ning annab sulle küllaga energiat.

Sinu igapäevane menüü peaks sisaldama järgmist:

  • Värsked puu - ja köögiviljad, iseäranis tsitruselised ja tumerohelised köögiviljad, mis sisaldavad foolhapet
  • Süsivesikud, nagu leib-sai, pasta, teraviljad, kartul ja tangud
  • Piim ja piimatooted, nagu jogurt, kohupiim ja juust – võimalusel eelista madala rasvasisaldusega tooteid
  • Väherasvane liha ja kala, mis sisaldavad rohkelt asendamatuid rasvhappeid
     

Uuringud on näidanud, et rasedad, kes söövad kord nädalas kala, sünnitavad väiksema tõenäosusega enneaegselt. Lapse silmanägemisele mõjub soodsalt rasvane kala, nagu värske tuunikala, makrell, sardiinid ja forell. Üle kahe portsjoni nädalas ei tasu rasvast kala siiski süüa.

Väldi hai, mõõkkala ja purikala söömist ning ära söö tuunikala nädalas rohkem kui kaks lõiku (umbes 140 grammi küpsetatuna või 170 grammi toorena) või neli keskmist purgitäit (üks purgitäis nõrutatult umbes 140 grammi). Nende kalade elavhõbedasisaldus on suur ning see võib beebi väljakujunemata närvisüsteemi kahjustada.

Joo päeva jooksul korrapäraste vahemike tagant klaasitäis vett või lahjendatud puu- või köögiviljamahla – nii püsib organismi vedelikusisaldus suur. See aitab ennetada väsimust ja peavalusid ning hoiab põie ja neerud töökorras.

Kas ma võin raseduse ajal jätkata taimetoitlust?

Tasakaalustatud taimetoitu süües saad sellest kõik vajalikud toitained. Kuid kui sinu toidusedel ei ole tasakaalustatud, võid vajada täiendavaid vitamiine, nagu B12, mida leidub mõningates töödeldud toiduainetes, näiteks sojatoodetes, samuti toidulisandites. Vajalikuks võib osutuda ka D-vitamiini sisaldav toidulisand.

Kanna hoolt selle eest, et saaksid piisavalt rauda. Allpool on toodud rauarikaste toiduainete loetelu.

Kuidas toituda ohutult

  • Küpseta liha põhjalikult läbi ning pese kõiki puu- ja köögivilju enne nende söömist, et vältida nakatumist toksoplasmoosiga, mikroorganismiga, mis võib sinu beebit kahjustada.
  • Väldi valge - ja sinihallitusjuuste, nagu Brie, Camembert ja Stilton. Neid kõiki seostatakse listerioosiga, mis võib viia enneaegse sünnituseni või raseduse katkemiseni. Lisaks peaksid vältima ka kitse - ja lambapiimast hallitusjuuste, nagu Ch?vre.
  • Samal põhjusel väldi ka pasteedi söömist.
  • Valmistoitude söömisel veendu, et need on tulikuumad – ka neis peitub listerioosioht.
  • Joo ainult pastöriseeritud või kõrgkuumutatud piima, mille töötlemise käigus on hävitatud kõik kahjulikud bakterid.
  • Salmonelloosi vältimiseks söö mune ainult kõvaks keedetult või pannil küpsetatult.
  • Ära söö raseduse ajal maksa ega maksatooteid, kuna need sisaldavad ohtralt A-vitamiini, mis võib loodet kahjustada.
     

Leidub tõendeid selle kohta, et juhul, kui sinu partneril on maapähkliallergia, oleks ohutum raseduse ja imetamise ajal maapähklitest hoiduda (tõenäoliselt ei söö sa neid sellisel juhul niikuinii).

Märksa vähem leidub tõendeid maapähklite seotuse kohta ekseemi, astma või muude allergiatega. Uusima info saamiseks küsi nõu oma ämmaemandalt.

Toiduvalmistamine

Kassi väljaheidetes leidub toksoplasmoosi põhjustavaid organisme, seetõttu hoia kassid toiduvalmistamise alast eemal ning kanna kassiliiva vahetades või aiatöid tehes kindaid

Foolhape

Foolhape on B-rühma vitamiin, mida leidub mitmetes toiduainetes. On tõestatud, et foolhape aitab vähendada imikute neuraaltoru defektide riski, mille puhul lülisammas või peaaju ei arene täielikult välja. Selliste sünnidefektide hulka kuuluvad spina bifida ehk lülisambalõhestus ja anentsefaalia ehk peaajutus.

Kuna foolhapet on vajalikus koguses peaaegu võimatu üksnes toidust saada, soovitatakse kõigil rasedatel või rasestuda kavatsevatel naistel võtta kuni 12. rasedusnädalani 400 ?g foolhapet toidulisandi kujul. Foolhappe võtmist võib jätkata ka pärast seda, kuid aruta sobivat annust oma ämmaemanda või arstiga.

Foolhapet sisaldavad muuhulgas järgmised toiduained:

  • Tumerohelised köögiviljad
  • Teravili, eriti täisteratooted – mõningaid leibu-saiu ja teraviljatooteid on foolhappega rikastatud (loe pakendilt toitainesisalduse kohta)
  • Apelsinid, greibid, banaanid
  • Kaunviljad
  • Piim ja jogurt
  • Pärm ja linnaseekstrakt (joogi või määrde kujul)

Foolhapet sisaldavaid toidulisandeid võib välja kirjutada perearst ning neid on saadaval paljudes apteekides ja supermarketites.

Raud

Enamik inimesi saab vajaliku rauakoguse kätte tasakaalustatud ja mitmekülgsest tavatoidust, kuid rasedatel on rauavaeguse tekkimise oht. Rauarikkad toiduained on järgmised:

  • Liha (läbiküpsetatud)
  • Tumerohelised köögiviljad, nagu spargelkapsas ehk brokoli, vesikress, spinat ja lehtkapsas
  • Pähklid (kuigi maapähkleid peaksid võib-olla vältima) – head rauaallikad on näiteks mandlid ja parapähklid
  • Kaunviljad, nagu kikerherned ja läätsed
  • Täisteratooted, näiteks täisteraleib, pruun riis ja hommikuhelbed
  • Kuivatatud puuviljad
  • Munad

Kas kofeiin on kahjulik?

Rasedatel soovitatakse mitte tarbida üle nelja tassi kohvi päevas. Ära unusta, et ka koolajoogid sisaldavad kofeiini. Võimalusel eelista kofeiinivabu alternatiive.

Alkohol, tubakas ja muud ained

Rasedatel soovitatakse alkoholist täielikult hoiduda, kuigi mõned teadlased on seisukohall, et paar alkoholiühikut kord või paar nädalas loodet ei kahjusta. Purjujoomist tuleks aga kindlasti vältida.

Alkoholi sage tarbimine suurtes kogustes võib põhjustada loote püsivaid ajukahjustusi ja arenguhäireid. Kõige suurem on risk tõenäoliselt raseduse varases järgus, mil alkohol võib pärssida loote kiiret kasvu ja põhjustada väärarenguid.

Kui sa suitsetad, on nüüd õige aeg sellest loobuda. Suitsetamine tõstab süsinikmonooksiidi taset sinu veres ja vähendab looteni jõudvat hapnikukogust, mõjutades seeläbi tema arengut ja suurendades infektsioonide ohtu. Samuti on suitsetavatel naistel suurem ennetähtaegse või nurisünnituse risk.

Suitsetava emal lapsel on suurem imiku äkksurma sündroomi (hällisurma) oht. Ka sinu partner peaks suitsetamisest loobuma ning sa peaksid vältima viibimist suitsuse õhuga ruumides.

Narkootikumid, muuhulgas kanep ja ecstasy, on raseduse ajal ohtlikud, kuna jõuavad ka loote vereringesse. Heroiin ja kokaiin võivad põhjustada beebil rasket sõltuvust. Vajadusel palu abi ämmaemandalt või arstilt.

Ka nakkushaigused on ohtlikud. Enamik naisi on küll punetiste vastu vaktsineeritud, mistõttu see ei ole enam levinud probleem, kuid sa peaksid vältima viibimist tuulerõugetes inimeste seltskonnas, kuna see võib põhjustada loote arenguhäireid või nurisünnitust.

Tööandjal on juriidiline kohustus muuta sinu tööülesandeid, kui su tervis on mürgiste kemikaalide või riskantsete protseduuride, näiteks röntgeniga töötamise tõttu ohustatud.

Kaalutõus

Esmatähtis on toituda tervislikult. Ära püüa raseduse ajal kaalu langetada, kui arst ei ole seda soovitanud. Raseduse ajal on loomulik võtta kaalus juurde.

Allikas: BBC Parenting

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 16. 08. 2010. 04:59

Time: 0.0386500 s.