et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Emotsionaalne tervis

Kool.ee-haridusportaal :: Emotsionaalne tervis Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEmotsionaalne tervis,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Emotsionaalne tervis

Lapseootel naisi kujutatakse ette õnnelike, rahulike ja rahulolevatena, kuid mõne naise jaoks võib rasedus olla ka pingete, ärevuse ja depressiooni allikas

Kes selle all kannatavad?

Üks suurimaid, Suurbritannias läbi viidud uuringuid rasedusaegse depressiooni kohta jõudis tulemusele, et seda laadi probleeme esineb kõige rohkem 32. rasedusnädalal, mil depressiooni sümptomeid kogeb 13,5 protsenti naistest. Ka väiksemad uuringud kinnitavad seda tulemust.

Samuti on selge, et paljud naised puutuvad raseduse jooksul kokku stressi ja ärevusega nagu ka psüühikahäirete muude vormidega.

Mõned naised kannatavad juba eelnevalt depressiooni või ärevuse all ning see võib raseduse ajal jätkuda või uuesti esile kerkida.

Millised võivad olla tagajärjed?

Uurijad on jõudnud järeldusele, et kui naine kannatab raseduse ajal tugeva ärevuse all, suurendab see tõenäosust, et lapsel tekivad hilisemas elus käitumisraskused. Ema kõrgenenud ärevustase võib mõjutada ka lapse stressireaktsiooni, kuna stressihormoonid kanduvad platsenta teel emalt lapsele.

Depressioon raseduse ajal ja pärast sünnitust võib suurendada ohtu, et ema ei suuda luua lapsega hingelist sidet. See ei tähenda, et sinu seda laadi probleemid last tingimata kahjustaksid. Küsimus on ainult riski määras – see ei ütle midagi selle kohta, milliseks sinu laps tegelikult kujuneb.

Sellegipoolest on võimalikud tagajärjed beebile üks põhjustest, miks sinu rasedusaegset vaimset tervist tuleks võtta tõsiselt ja seda vajadusel ravida.

Tunded beebi vastu

Rasedus, olgu see planeeritud või planeerimata, võib mõjuda hirmutavalt ning paljudes naistes tekitab mõte emaksolemisest vastumeelsust.

Lapse saamine muudab sinu elu põhjalikult ning kellegi armastamine, keda sa kunagi näinud ei ole, võib osutuda keerukaks. Püsivalt mustad mõtted ja kartused võivad viidata depressioonile või ärevusele. Sul võib olla abi nende mõtete jagamisest ämmaemanda või arstiga, kellega sul on usalduslik läbisaamine.

Diagnoosi saamine

Kui kahtlustad, et sind võib vaevata depressioon, esita endale kaks järgmist küsimust:

  • Kas mind on viimase kuu jooksul sageli vaevanud raskemeelsus, masendus või lootusetusetunne?
  • Kas mind on viimase kuu jooksul sageli vaevanud huvipuudus või rõõmutus?
     

Kui vastad kummalegi küsimusele jaatavalt, siis räägi kindlasti oma murest järgmise visiidi käigus arstile või ämmaemandale.

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud
Finants- ja Rahakooliga.

Tutvu koolilaenu tingimustega

Esita koolilaenu avaldus

Tutvu energialaenu tingimustega

Esita energialaenu avaldus

Milles seisneb ravi?

Puudub ühene vastus küsimusele, kas sünnituseelses depressioonis naine tohiks võtta antidepressante. Nende ravimite mõju sündimata lapsele ja sünnitusele ei ole veel ulatuslikult uuritud.

Üks 2007. aastal avaldatud uurimus seostab antidepressantide kasutamist väiksema sünnikaalu ja suurema enneaegse sünnituse riskiga.

Sa peaksid ohte ja eeliseid oma arstiga hoolikalt kaaluma, võttes arvesse oma individuaalseid vajadusi ning tausta.

Üldiselt soovitatakse kerges või mõõdukas depressioonis rasedatele eneseabi ja vestlusteraapiat, sealhulgas psühholoogilist nõustamist. Kui depressioon süveneb või ei allu seda tüüpi ravile, võib kaaluda antidepressantide kasutamist.

Raskekujulised psüühikahäired võivad nõuda täiendavat sekkumist.

Räägi arstiga oma ravieelistustest. Kui te peaksite koos otsustama, et sa vajad ravimeid, tasub teada, et mõned ravimid on raseduse ajal kasutamiseks ohutumad kui teised.

Allikas: BBC Parenting

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 16. 08. 2010. 04:57

Time: 0.0469501 s.