et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Norilski eestlased

Kool.ee-haridusportaal :: Norilski eestlased Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeNorilski eestlased,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Viiekümnendate keskel laagritest vabanejate hulgas oli palju eestlasi, kes mitmesugustel põhjustel olid sunnitud jääma Norilskisse ja asusid tööle metallurgiakombinaati. Eestlastest, kui hinnatud spetsialistidest ja kohusetundlikest töömeestest peeti väga lugu ja kombinaadi juhtkond püüdis igati nende äraminekut takistada. Meie sealoleku ajaks oli Norilski kunagine arvukas eestlaste sõpruskond üsna kokku kuivanud, kuid mõnega neist oli meil võimalus kohtuda.

Eerik Sternbecki tundsid ja teadsid mitmed meie delegatsiooni liikmed juba vangilaagri aegadest peale. Tema isa, Otto Sternbeck oli olnud Eesti Kaitseväe kindralmajor ja kunagine Eesti teedeminister. Neljakümnendatel ta arreteeriti ja tema edasine saatus on teadmata. Poeg Eerik võttis osa Soome Jätkusõjast. Hiljem ta arreteeriti ja viibis aastatel 1948-1954 Norilski laagrites. Pärast laagrist vabanemist oli ta sunnitud jääma Norilskisse, kuna Eestisse teda ei lubatud, sest tal ei olnud siin enam omakseid ega sugulasi. Töötades metallurgiakombinaadis, jätkas ta samal ajal õpinguid. 1991. aastal oli Eerik Sternbeck Norilski Metallurgiakombinaadi ehitusmaterjalide valitsuses juhtival kohal. Ta oli kombinaadis tunnustatud ning linnavõimude poolt arvestatav isik. Tänu temale laabusid nii mitmedki memoriaali ehituse ja materjalide hankimisega seotud probleemid ladusasti. Ta oli abielus venelannaga ja ütles end igal aastal Eestit külastavat.

Vaatamata polaarjoonetagusele karmile kliimale, oli Norilskis eestlasi, kes olid sinna elama ja töötama tulnud vabatahtlikult. Ühenduse "Memorial" kohaliku osakonna ja meie ühisdelegatsiooni koosviibimisel saime me tuttavaks Viru-Jaagupist pärit Ann Kreegiga. Ann oli pärast Leningradi Mäeinstituudi lõpetamist 1967. aastal tulnud Norilskisse tööle. Nagu ta ise mainis, "ilma vaatama" ja jäänud sinna elama. Norilskis ta abiellus ja lõi endale perekonna. 1991. aastal temaga kohtudes oli tal kavatsus Eestile "lähemale kolida".

Veel kohtusin ma Norilskis filmioperaator Ago Vilipusega. Ta ütles end Viitna kandist pärit olevat. Ago töötas kohalikus TV-s ja nagu väitis üks selle töötajaid, olevat ta andekas ja suurte kogemustega filmioperaator, kes teeb unikaalseid vaatefilme Taimõri poolsaare karmist loodusest. Mehel olla ainult väike "viinaviga" juures.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 01. 2006. 03:41

Time: 0.0992041 s.