et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Kuld kui investeering

Kool.ee-haridusportaal :: Kuld kui investeering Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKuld kui investeering,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Läbi aegade on edukad inimesed hoidnud osa oma rahast füüsilises kullas ja just see on nad võitjana välja toonud erinevatest majanduskrahhidest või poliitilistest ümberjagamistest. Kuld on stabiilne ja pikaajaline investeering, mis on eelkõige mõeldud raha säilitamiseks. Tavid soovitab soetada investeerimiskulda just sellepärast, et see raha, mida Te teenite täna omaks väärtust ka pensionipõlves ning samas ei oleks ohtu, et pöördelised sündmused riigis või majanduses saaksid Teie teenitud vara ohustada.

Miks on kuld IV pensionisammas? Alternatiiviks või täienduseks riiklikule pensionifondile soovitab Tavid investeerida füüsilisse kulda 10-15% oma varast ehk teha endale nn. IV pensionisammas.

Kulla ja riiklike pensionisammaste peamised erinevused

  • Raha säilib inimese enda valduses.
  • Kulda saab osta iga kuu endale sobiva summa eest, või kord aastas korraga suurem kogus.
  • Pensionipõlves saab vastavalt vajadusele järk-järgult kulda maha müüa või pärandada järeltulijatele.
  • Kui enne pensioniikka jõudmist peaks riigis või majanduses juhtuma pöördelisi protsesse, siis need ei hävita kullas hoitud vara.

Miks on kuld hea investeering? Kui maailmas peaks juhtuma mingi suurem katastroof, siis elektrooniline raha ja väärtpaberid on momentaalselt ohus ja nende ringlus häiritud. Kuld on aga reaalselt Sinu käes ja puutumatu.

Kulla väärtust ei saa vähendada ega kaotada poliitiliste otsustega millega saab mõjutada raha väärtust või kinnisvara omandit. Näited ajaloost: enne 1992. aasta rahareformi oli rubla hüperinflatsioon, 1940 - Nõukogude okupatsioon, natsionaliseeriti kogu kinnisvara.

Kulla väärtust ei saa vähendada ega hävitada majanduskatastroofidega – pankrotid, valed otsused, halb juhtimine jne.

Kuld on sobiv investeering ka finantsmaailmaga vähem kursus olevale inimesele kuna ei pea igapäevaselt jälgima majandusuudiseid ja neid analüüsima.

Kuld on stabiilne ja pikaajaline investeering, mille pealt ei maksa kiiret kasu oodata, kuid pikas perspektiivis on see tasuv ja ohutu valik.

Hind - Kulla hind on tõusutrendis. Viimase aastaga on hind tõusnud 50%. Nt: 1/20 oz münt maksis 2005 aasta alguses ~400 EEK, praegu ~590 EEK; kilone münt maksis ~170.000 EEK ja nüüd maksab ~250.000 EEK. Reaalajas saab hinda jälgida www.kitco.com. Eestis on alates aastast 2000 investeerimiskuld käibemaksuvaba.

Millest sõltub kulla hind - Reeglina kulla hind tõuseb kui maailma majanduses ja poliitikas on ebastabiilne periood. Valuuta ja väärtpaberite väärtus võib langeda poliitiliste otsuste jõul ning majanduse langusega. Olukorras, kus riik trükib raha juurde hakkavad hinnad tõusma, sealjuures tõusevad esimeses järgus just toorainete hinnad nagu nafta ja kuld.

Miks kulla hind vahepeal langes – 90ndatel tekkis olukord, kus paljud keskpangad otsustasid oma kullavarusid müüma hakata. Kulla turg on võrreldes sularahaga väike ja korraga tekkis palju suure kulla koguse müüjaid. Maailma kulla turg oli koordineerimata ja tekkis väike paanika. 11. septembril 2001 hakati jälle kulda ostma, kuna ebakindlus suurenes.

Kulla hind Tavidis - Kulla hind on kõikuv ja sõltub hetke maailmaturu kulla hinnast. Tavidi kulla hinna aluseks on võetud Euroopa investeerimiskullaga kauplevate suurfirmade (nt Tax Free Gold) hinnad, milledest Tavid hoiab hinnad soodsamad.

Kuidas toimub kulla müük Tavidisse - Raha kulla vastu väljastatakse koheselt juhul, kui kuld on ideaalses korras ning võltsimistunnusteta. Võltsimiskahtluse puhul raha kohe välja ei maksta. Kliendile väljastatakse vastuvõtuakt ning tema isikut tõendavast dokumendist tehakse koopia. Münt läheb ekspertiisi ning kliendile väljastatakse raha umbes 3 tööpäeva jooksul. Raha väljastatakse ainult eelnevalt identifitseeritud isikule.

NB! Hinnakirjas olevad ostuhinnad kehtivad ainult Tavidis esindatud tootjate ideaalses seisukorras kuldmüntide ja -plaatide kohta. Kui toode on mõne muu tootja oma või on kriimustatud, kõver või tema vaakumpakend on avatud, siis selle väärtus on vähenenud, mistõttu ka Tavid ei luba neid tabelihinnaga osta. Sellisel juhul annab täpse hinna konkreetse kuldmündi või -plaadi kohta AS Tavidi rahavoogude juht.

Milliseid kuldmünte ja tahvleid osta - Tasub arvestada, et kulla grammi hind tuleb suurema mündi või tahvli puhul odavam. Investeeringuks on mõeldud 1-untsised ning suuremad mündid ja alates 10-grammised tahvlid. Neid müüakse maailmaturu kulla hinna alusel. Väiksemate müntide ja tahvlite puhul on grammi hinnal juba suurem juurdehindlus, kuna tehniliselt on neid keerulisem ja kulukam toota. Väiksemad mündid ja tahvlid on mõeldud eelkõige suveniirideks, kinkimiseks ja kogumiseks.

Lisaks kulla hinna tõusule tasub arvestada, et mõnede müntide puhul tõuseb arvestatavalt ka nende numismaatiline väärtus. Sellisteks müntideks on Austraalia Lunarid, millel tuleb igal aastal välja uus kujundus (vastavalt Idamaade kalendrile) ning toodetud müntide kogus on piiratud.

Nt. Draakoni aasta münt on tehasest otsa lõppenud ja seda müüakse ainult järelturul kus selle juurdehindlus on ca 30% kulla turuhinnale. Hiljuti lõppes ka Hobuse aasta münt, seda ostetakse järelturul 15 % juurdehindlusega, kuid tema hind on kogu aeg tõusev. Lähiajal on otsa lõppemas aga kõikide teiste aastate mündid – järelikult neid ostes ja 3-4 aastat hoides on võimalik saada ca 30 % täiendavat tulu.

Kõikide ülal toodud näidete puhul on silmas peetud 1-untsiseid münte. Muidugi ei saa seda tulu garanteerida, aga kuna Lunari müntide tiraa˛ on piiratud, siis pikemas perspektiivis ei ole kahtlust, et seda hakatakse müüma kõrgema hinnaga.

Analüütikud ennustavad - Kuld on stabiilne ja pikaajaline investeering, kuid aeg-ajalt toimub hinna tõus üsna järsku. Kulla hinna tõus kuni 1000 dollarini unts, s.t kulla hinna kahekordistumine võib toimuda just kiireneva tempoga. Morgan Stanley analüütikud ennustavad, et 2 aasta jooksul tõuseb kulla hind praeguselt 560 USD/oz-lt kuni ~1000 USD/oz-ni. Hüperinflatsiooni spiraali käivitumisel võib hind tõusta isegi kümneid või sadu kordi.

Fakte investeerimiskulla kohta

  • Käibemaksuvaba (aastast 2000)
  • Vabalt kaubeldav kogu maailmas
  • Puhtus 999,9 (v.a. Eagle ja Krugerrand 917,0)
  • Kulda mõõdetakse troy untsides. 1 oz = 31.1034768 g
  • Ei hävine (ei põle, ei mädane, ei roosteta jne) – ei saa haihtuma panna!
printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 21. 09. 2007. 07:32

Time: 0.0634470 s.