et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Tagasijõudmine raseduseelsesse vormi

Kool.ee-haridusportaal :: Tagasijõudmine raseduseelsesse vormi Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTagasijõudmine raseduseelsesse vormi ,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Tagasijõudmine raseduseelsesse vormi

Laps on ilmavalgust näinud, sa oled emarolliga harjumas ning valmis uuesti iseendaks saama. Sul on kõrini kummivärvliga pükstest ning ihkad taas jalga tõmmata oma lemmikteksad.

Väga vähesed naised väljuvad sünnituspalatist oluliselt saledamana kui sinna sisenedes. Sinu kehal kulus üheksa kuud, et selliseks muutuda, ja tõenäoliselt kulub sul teist sama palju (kui mitte kauem), et jõuda tagasi oma raseduseelsesse vormi. Esimese paari sünnitusjärgse nädala jooksul saab sinu keha aegamisi tagasi oma loomuliku kuju, kuid paraku nõuab lemmikteksadesse mahtumine sinult mõningast pingutust. Sa ei vabane kogu sellest lisakaalust sünnituse käigus, samuti ei lange kaal imetamise teel. Ainus viis, kuidas oma esialgne vorm tagasi saada, on teha regulaarselt trenni ning vähendada tarbitavat kalorikogust, kui laps on rinnast võõrutatud.

Trenn pärast lapse sündi: võtmesõnaks on vaagnapõhjalihaste harjutused!

Esimestel sünnitusjärgsetel nädalatel püüa oma vormi pärast mitte liialt muretseda: sa oled taastumisrežiimil ja pead andma oma kehale aega paranemiseks, mistõttu koormav treening ei tule veel päriselt kõne alla. Pealegi ei ole sul selle jaoks nii või teisiti aega ega jaksu.

Sellegipoolest leidub lihtsaid harjutusi, mida saad hakata tegema õige pea pärast sünnitust ning mis annavad sulle energiat ja aitavad kaasa taastumisprotsessile. Nii nagu raseduse ajal, on vaagnapõhjalihaste harjutustest ka nüüd palju kasu. Need aitavad tugevdada vaagnapõhja moodustavaid lihaseid, parandavad lahkliha verevarustust ja soodustavad paranemist. Samuti aitavad need tõsta tupe toonust ja hoida ära uriinipidamatuse teket. Kuidas neid harjutusi siis teha? Väike vihje: õiged lihased leiad siis, kui proovid uriinijuga peatada. Edaspidi saad neid harjutusi teha kus iganes. Lihtsalt tõmba lihaseid sissepoole ja hoia neid viis sekundit pinges, seejärel korda harjutust. Sa võiksid seda teha 50 kuni 100 korda päevas, näiteks imetamise ajal, autos istudes või mujal.

Miks sa näed pärast sünnitust endiselt rase välja:

  • Paisunud emakas. Sellel kulub algsete mõõtemete taastamiseks umbes kuus nädalat.

  • Väljutamata vedelikud. Esimeste sünnitusjärgsete päevade jooksul väljutab sinu organism rohkem kui kahe kilo jagu vedelikku.

  • Väljaveninud kõhulihased ja -nahk. Nii kurb kui see ka ei ole, aitab lõtvunud lihaste vastu ainult kehaline treening.
     

Trenn pärast lapse sündi

Teine füüsiline tegevus, milleks sa oled valmis kohe pärast sünnitust (kui arst või ämmaemand sind selleks otsesõnu ei keela), on jalutamine. See aitab sinu keha ette valmistada hilisema intensiivsema treeningu jaoks. Jaluta iga päev värskes õhus 15 kuni 20 minutit. Kaheksandaks nädalaks peaksid olema valmis jätkama oma tavapärase treeningprogrammiga.

Peaasi on mitte üle pingutada. Ebarealistlike eesmärkide seadmine viib ainult pettumiseni ja motivatsiooni kaotamiseni. Selle asemel alusta tasapisi ja ära anna alla, ükskõik kui raske sul esialgu võib olla. Püüa olla kannatlik ja näha asju pikas perspektiivis.

Teadmiseks: paljudel sünnitanud naistel kipub piss tulema iga naeruhoo või aevastuse peale (seda nimetatakse pingutus- ehk stressinkontinentsuseks). Üks parimaid viise selle ärahoidmiseks on regulaarsed vaagnapõhjalihaste harjutused sünnitusele järgnevate nädalate jooksul.

Dieedi pidamine: kuidas vabaneda rasedusega kogunenud lisakilodest

Mõnel imetaval emal kaovad kilod suisa iseenesest. Õnneseened! Teised seevastu ei suuda lisakaalust kuidagi vabaneda. See, kui kiiresti sa oma raseduseelsesse kaalukategooriasse tagasi jõuad, sõltub sellest, kui palju sa rasedusega juurde võtsid. Kui lisakaal jäi nii 11-12 kilo piiresse, võid kummivärvliga rasedapüksid tõenäoliselt kapipõhja peita juba paari kuu pärast, ilma et peaksid seejuures ranget dieeti pidama.

Kui võtsid aga juurde üle 15 kilo, võib raseduseelse kaalu tagasisaamiseks kuluda rohkem vaeva ja aega – kümnest kuust kahe aastani.

Püüa järgida tervislikku ja tasakaalustatud toidusedelit ning suurenda oma füüsilist koormust.

Vihje: mõnel päeval nõuab juba voodist väljasaamine suurt pingutust. Kui suudad sellistel päevadel teha sporti kas või ühe minuti jagu, aitab see sul oma treeningkavale kindlaks jääda ja oma endise vormi seeläbi kiiresti tagasi saada.

Kas minu rinnad on mõeldud ainult beebi jaoks?

Nii nagu tupel, on ka rindadel ühtaegu praktiline ja seksuaalne funktsioon. Kuigi need rollid ei ole teineteist välistavad, võivad need laktatsiooniperioodi jooksul muutuda mõne paari jaoks probleemiks.

Mõne mehe jaoks on imetamine seksuaalselt erutav. Teised ei pea immitsevat piima ja lõhenenud nibusid seevastu kuigivõrd seksikaks, ent üldjuhul see vastumeelsus ajapikku taandub, kui imetamine muutub igapäevaelu lahutamatuks osaks.

Mõned imetavad naised tunnevad, et nende rinnad saavad beebilt juba piisavalt tähelepanu, ning tõrjuvad seetõttu oma partneri lähenemiskatseid. Lisaks võib mõne naise jaoks olla raske ühitada oma rolli emana ja seksuaalse olendina.

Mitte just paljud meist ei kujuta armastavat ja hoolitsevat ema vaimusilmas ette inimesena, kellel on seksuaalsed vajadused täpselt samamoodi nagu kõigil teistel. Paljude äsja sünnitanud naiste jaoks tundub veider nautida seksuaalsel viisil oma rindu, mis just nüüdsama lapsele toitu pakkusid.

Sa ei tohiks aga unustada, et sinu rinnad kuuluvad siiski sulle endale. Rindade seksuaalne nautimine ja lapse imetamine on kaks eraldi asja. Ja sinu keha on mõeldud rõõmu tundma mõlemast!

Teadmiseks: sünnitusjärgsel perioodil kogevad paljud naised vastakaid tundeid, kui asi puudutab oma keha nägemist seksuaalses valguses, hoolimata sellest, kas nad toidavad last rinnaga või mitte. Kui see kehtib ka sinu puhul, ära sunni end millekski, mis ei tundu sulle päris õige.
Selle asemel püüa enda jaoks selgeks teha, kas asi võib olla selles, et seks tekitab sinus kui vastses emas süütunnet ja kas see võib seada takistusi sinu seksuaalsele eneseväljendusele naisena.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 01. 2010. 07:54

Time: 0.0906110 s.