et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Mis on menstruatsioon

Kool.ee-haridusportaal :: Mis on menstruatsioon Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeMis on menstruatsioon,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Mis on menstruatsioon

Tütarlapse saamist naiseks märgib esimene murdeeas algav menstruatsioon, mis tähistab fertiilse eluperioodi algust. Loodus on andnud naisele imelise võime kanda ja sünnitada lapsi. Naise organismi tsüklilist ettevalmistust tulevaseks sünnituseks nimetatakse menstruatsioonitsükliks, sest menstruatsioon on organismi taoliste ettevalmistavate muutuste lihtsaim tõestus ja ainus tunnus. Iga kuu valmib tsükliliselt korduvate komplekssete hormonaalsete seoste tulemusena naise munasarjades munarakk ja emakas valmistub uue elu vastuvõtuks ja sellele "peavarju andmiseks". Menstruatsioonitsükli esimeseks päevaks on vereerituse esimene päev.

Naise organismis on kõik märkimisväärselt täpselt ja har-mooniliselt seatud. Alates ovulatsiooni toimumisest ja küp-se munaraku vabanemisest munajuhasse, on munarakk elujõuline vaid kaks päeva. Sel perioodil "hoolitsevad" hormoonid selle eest, et oleks loodud parimad tingimused seemnerakkude liikumiseks läbi vedelama emakakaela lima ja nende jõudmiseks munajuhadesse, kus üks neist viljastab munaraku. Samad hormoonid suurendavad vilja-kusperioodil naise sugutungi. Pärast viljastamist hakkab arenema embrüo. Kahe-kolme päeva jooksul jõuab embrüo emakasse ja pesastub emaka limaskestas, mis selleks ajaks on paksenenud ja kogunud vajalikke toit-aineid ning on valmis embrüot toitma 12 nädalat ehk kuni platsenta moodustumiseni. Feetuse areng jätkub emakas järgnevad 9 kuud kuni lapse sünnini.

Naissuguhrmoonid

Naissuguhrmoonid: östrogeenid, progesteroon

Munasarja tsükkel
  1. Küpsev folliikul
  2. Munarakk
  3. Ovulatsioon
  4. Kollaskeha
  5. Viljastumine (kontseptsioon)

Juhul kui ovulatsiooni ei toimu, naissuguhormoonide hulk väheneb. Ligikaudu kaks nädalat pärast ovulatsiooni endomeetriumi pindmine kiht irdub ja see väljutatakse koos endomeetriumi varustanud väikestest veresoontest erituva verega, vedelikuga emakaõõnest ja emakakaela limaga - menstruatsioon algab. Samuti väljutatakse viljastamata munarakk. Juba enne menstruatsiooni valmivad munasarjades uued munarakud ja toodetakse hormoone, seega hakkab emakas allesjäänud aluskihist kasvatama uut limaskesta. Algab uus menstruatsioonitsükkel ja keha hakkab valmistuma raseduseks.

Endomeetriumi tsükkel
Esimene menstruatsioon algab tüdrukutel olenevalt küpsusest 12-14 aasta vanuses. Naised on viljastumisvõimelised kuni menopausi alguseni, mis enamasti algab 50-ndate eluaastate paiku.

Oma elu jooksul on naisel ligikaudu 400 menstruatsiooni. Hormoonide poolt reguleeritavad tsüklilised muutused on pärsitud loomulikul viisil ainult raseduse ja rinnaga toitmise ajal - sel ajal ei valmi munasarjades munarakke ning emaka limaskest ei paksene ega irdu, s.t menstruatsiooni ei toimu. Tänapäeval on paljusünnitanud ja lapsi pikaajaliselt rinnaga toitnud naiste tervise saladus hästi teada. Pidevalt pärsitud tsüklilised muutused kaitsevad munasarjatsüstide ja -vähi eest, emakavähi ning aneemiat põhjustavate ja organismi nõrgestavate rohke vereeritusega menstruatsioonide eest. Rasestumisvastased pillid annavad kõigile naistele üle maailma, kes sünnitavad ainult 1-2 last, samasuguse võimaluse - ja nad kasutavad seda.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 06. 2010. 06:14

Time: 0.0313010 s.