et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Esimene menstruatsioon

Kool.ee-haridusportaal :: Esimene menstruatsioon Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEsimene menstruatsioon,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Esimene menstruatsioon

Esimene menstruatsioon (menarhe) on seksuaalse küpsuse tunnus. Enamikul tüdrukutest on esimene menstruatsioon vanusevahemikus 11-13 aastat. Veritsus kestab viis kuni seitse päeva. Tavaliselt on veritsus esimestel päevadel tugevam kui lõpupoole.

Menstruatsioonipäevik

Sinu menstruatsioonide korrapära, veritsuse hulk ja menstruatsiooni pikkus annab teavet selle kohta, kas sinu suguelundite talitlus on normaalne. Sellepärast soovitatakse pidada menstruatsioonipäevikut.

Menstruatsioonitsükkel on aeg menstruatsiooni esimestest päevast kuni viimase päevani enne järgmist menstruatsiooni (keskmiselt 28 päeva). Kuue kuni kaheteistkümne kuu jooksul pärast esimest menstruatsiooni on tsükkel tavaliselt veel korrapäratu. See tuleb sellest, et hormonaalne süsteem on ikka veel ebastabiilne.

On mitmeid tegureid, mis võivad viia menstruatsioonihäireteni. Lisaks haigustele võib menstruatsioonihäireid põhjustada ka ebatervislik elustiil (nt alakaalulisus tingituna buliimiast või liigsest dieedipidamisest, suur ülekaal, stress, liigne kehaline koormus, võistlussport jne).

Kui sul on menstruatsioonihäired, pöördu arsti poole.

Hügieen menstruatsiooni ajal

Menstruatsiooni jooksul kaotab naine umbes 50 milliliitrit verd. Selle aja jooksul peab ta kasutama verd imavaid hügieenisidemeid või tampoone. Iga naine peab ise otsustama, milliseid hügieenivahendeid ta menstruatsiooni ajal soovib kasutada.

Sidet ja tampooni peab vahetama vähemalt iga 4 tunni tagant, vajadusel ka tihedamini. Oluline on valida õige imavusega vahendid - jälgi vastavaid märkeid pakendil.

Noortel tüdrukutel on sageli palju küsimusi tampoonide kohta. Tüdruk võib tampoone kasutada ka siis, kui ta on veel süütu. Neitsinahas on loomulik avaus, mille kaudu saavad menstruatsiooniveri ja tupevoolus tupest väljuda. Menarhe ajal on see avaus tavaliselt küllalt lai ja elastne, et võimaldada väikese tampooni paigaldamist neitsinahka kahjustamata. Aga isegi kui neitsinahk rebeneb, ei ole sellel mitte mingisugust meditsiinilist tähtsust. Kui sa ei tule esimesel katsel tampooni paigaldamisega toime, ole kannatlik ja proovi järgmise menstruatsiooni ajal uuesti. Sa võid ka oma arstilt nõu küsida.

Menstruatsiooni ajal (nagu ka tavapäevadel) peab ennast pesema vähemalt korra päevas. Võimalusel kasuta intiimpesugeeli.

Enesetunne tsükli ajal

See, kuidas naine ennast menstruatsiooni ajal tunneb, on väga erinev. Paljudel naistel ei ole mingeid kaebusi, teistel on arvestatavad probleemid.

Kõige sagedasemad menstruatsiooniga seotud probleemid on premenstruaalne sündroom (PMS) ja menstruatsioonivalud (väga valulikke menstruatsioone nimetatakse düsmenorröaks).

Paljudel juhtudel võib pillide tarvitamisel olla PMS-ile ja menstruatsioonivalule positiivne mõju, sest see stabiliseerib organismi hormoonisisaldust. Pill tagab korrapärased, lühemad ja väiksema veritsusega menstruatsioonid.

On mõned asjad, mida sa võid oma enesetunde parandamiseks teha.

  • Väldi menstruatsiooni ajal kofeiini sisaldavaid jooke, nagu kohv, tee, kokakoola ja kakao.
  • Toitu tervislikult. On tõestatud, et rohkesti magneesiumi ja E-vitamiini sisaldavatel toitudel on positiivne mõju menstruatsiooniaegsele enesetundele.
  • Väldi stressi. Lõõgastu.
  • Sport on hea, aga ära pinguta ennast üle.
  • Paljudele naistele mõjub hästi soojus. Proovi kasutada kuumakotti või kuumaveepudelit.

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 06. 2010. 06:17

Time: 0.0625291 s.