et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Hammaste pesemine aitab ennetada südamehaigusi

Kool.ee-haridusportaal :: Hammaste pesemine aitab ennetada südamehaigusi Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeHammaste pesemine aitab ennetada südamehaigusi,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Hammaste pesemine aitab ennetada südamehaigusi

2010-05-28

Šotimaal 11 000 täiskasvanu hulgas korraldatud uuringu tulemused toetavad varasemate uuringute tulemusi, mille kohaselt eksisteerib seos igeme- ja südamehaiguste vahel. Teadlaste sõnul on vaja teha täpsemaid uuringud, e teha kindlaks, kas halb suuhügieen põhjustab südamehaigusi või on nende riskitegur.

 Heategevusühing lisas, et suuhügieen on vaid üks faktoritest, mis südame tervise puhul rolli mängib. On teada, et organismis tekkinud põletik (kaasa arvatud suus ja igemetel) aitab kaasa arterite ummistumisele, mis võib lõpuks viia südamerabanduseni.

See on aga esimene kord, kui teadlased uurisid, kas hammaste pesemise sagedus mängib mingit rolli südamehaiguste tekkimisel.

Ajakirjas British Medical Journal avaldatud andmete kogumisel võeti arvesse inimese igapäevast elustiili, nt suitsetamis-, liikumis- ja suuhügieeniharjumusi. Osalejatelt uuriti ka, kui tihti nad hambaarsti külastavad ja hambaid pesevad. Meditsiiniõed kogusid infot ka osalejate haiguslugude ja perekonnas esinenud südamehaiguste kohta, samuti mõõtsid nad vererõhku ja tegid vereanalüüse.

Üldkokkuvõttes väitis 6 inimest 10-st, et nad külastavad hambaarsti kuue kuu tagant, ning 7 inimest 10-st väitis, et nad pesevad hambaid kaks korda päevas. Kaheksa aastat kestnud uuringu ajal ilmnes 555 kardiovaskulaarse haiguse juhtu, nt südamerabandus; 170 neist haigustest lõppesid surmaga.

Võttes arvesse selliseid südamehaigusi mõjutavaid tegureid nagu sotsiaalne klass, rasvumine, suitsetamine ja pärilik eelsoodumus, leidsid teadlased, et halva suuhügieeniga inimestel oli 70% suurem tõenäosus südamehaiguste tekkeks kui inimestel, kes pesevad hambaid kaks korda päevas. Lisaks osutusid halva suuhügieeniga inimeste vereanalüüsid positiivseks valkude suhtes, mis viitab põletikule organismis.

Põhjus ja tagajärg
Uuringute juht Richard Watt Londoni Ülikooli Kolledžist ütles, et vaja on teha täpsemaid uuringud saamaks teada, kas seos suuhügieeni ja kardiovaskulaarsete haiguste vahel „on tõepoolest põhjuslik või on tegemist lihtsalt riskiteguriga.“ Judy O'Sullivan, vanemõde südamehaiguste alal Briti Südamefondis, sõnas: „Kui hambaid ei pesta, võib suuõõs nakatuda põletikku tekitavate bakteritega. Asja muudab keerulisemaks fakt, et halba suuhügieeni seostatakse tihti teiste südamehaiguste riskiteguritega, nagu suitsetamine ja ebatervislikud toitumisharjumused.”

O'Sullivan lisas: „Korralik hügieen on tervisliku eluviisi alus. Kui inimene soovib, et tema süda oleks terve, peab ta toituma tervislikult, vältima suitsetamist ja regulaarselt sportima.”

Briti Hambaarstide Liidu teadusnõunik professor Damien Walmsley lisas, et praeguseni pole veel kindlaks tehtud, kas suuhügieeni ja südamehaiguste vahel eksisteerib põhjus-tagajärg seos või mitte: „Milline tõde tegelikult ka ei oleks, võib siiski kindlalt väita, et kui pesta hambaid kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga, külastada regulaarselt hambaarsti ja piirata söögikordade vahel suhkrusisaldusega suupistete tarbimist, püsivad ka hambad ja igemed tervemana.“

Originaalartikkel: BBC, 28.05.2010

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 11. 06. 2010. 07:40

Time: 0.0521300 s.