et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Rasedus ja foolhape

Kool.ee-haridusportaal :: Rasedus ja foolhape Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeRasedus ja foolhape,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Väljakujunenud harjumusi ei ole kerge muuta, kuid rasedus on selleks ideaalne põhjus. Sinu otsustest sõltub nii palju - sinu lapse tervis. Ja ka sinu enda tervis.

Raseduseks valmistumine

Kui paaril tekib soov saada last, lõpetatakse rasestumisvastaste vahendite kasutamine. Järgnevad ärevad kuud, täis ootust. Sest kinnituse paari viljakusele saab anda vaid rasedus. Sageli küsivad naised, mida nad saaksid teha raseduseks valmistudes. Eriti erutab see teema naisi, kel on olnud raseduse katkemisi või kelle lähedastel on sündinud haige laps. Kas on võimalik vältida raseduse katkemist ja kaasasündinud haigusi? Mitte küll 100%, aga Te võite nii mõndagi ette võtta, et riske vähendada ja luua maksimaalselt head tingimused loote arenguks. Pole paremat aega muuta elustiili tervislikumaks!

Liikumine

Leidke endale meelepärane ja jõukohane viis liikumiseks: ujumine, vesivõimlemine, jalgrattasõit, tantsimine, võimlemine, jooga või kepikõnd. Igasugune liikumine on kasulik! Ja veel parem, kui see toimub värskes õhus!

Tulevase lapse tervis annab suurepärase motivatsiooni loobuda suitsetamisest, alkoholist ja liigsest kohvijoomisest.

Toitumine

Toit, mida Te sööte on juba mõne kuu pärast energiaallikaks teie kasvavale lapsele. Oleks hea korraldada toiduvalik kohe selliseks, nagu soovitatakse raseduse ajal. Tervislik mitmekesine toit tagab vitamiinide ja mineraalide tasakaalu kehas. Loote arengu esimeste, otsustavate nädalate jooksul pannakse alus peamiste organite ja organsüsteemide arengule, tekivad kesknärvisüsteemi ja jäsemete alged. Just ema toidust tulevad ehitusmaterjalid, millest moodustub lapse keha. Kuna on nii oluline, et kõiki toitaineid ja mikroelemente oleks piisavalt, ei ole raseduseks valmistumise aeg ja raseduse algus sobiv aeg dieedi pidamiseks. Kasutage ära võimalust muuta oma toitumisharjumused tervislikumaks. Rasedus ja raseduseks valmistumine annavad selleks suurepärase põhjuse.

Foolhape

Foolhape on B-grupi vitamiin, mis vähendab arengurikete riski - eriti aju ja seljaaju osas (neuraaltoru defektid). Need võivad tekkida 28 päeva jooksul pärast viljastumist. Seepärast peaks iga viljastumist planeeriv naine päevas toiduga saama vähemalt 400 µg foolhapet.

Parimad allikad folaatide saamiseks toidust on roheline köögivili, pärm, maks, nisuidud ja täisteratooted. Kuid tõenäoliselt ei ole maksimaalset toimet võimalik saavutada vaid foolhapperikka dieediga. Erinevad uurimistulemused annavad tunnistust, et arengurikkeid ennetav foolhappe annus on 800 µg, mida on raske saavutada vaid toitumist reguleerides.

Foolhappe kaitsev efekt neuraaltoru defektide (spina bifida, anencephalia) vastu on leidnud kinnitust väga ulatuslike uurimistööde tulemustes. Raseduseelne foolhappe lisamine dieeti võib vähendada neuraaltoru defekti teket 60-90% juhtudest (nii kõrgenenud riskiga kui madala riskiga naistel). Eriti puudutab see naisi, kel on olnud neuraaltoru defektiga loode.

Neuraaltoru defekti tekke risk on 10 korda kõrgem inimestel, kelle dieet ei sisalda piisavas koguses foolhapet. Foolhappe võtmisega tuleks alustada vähemalt 3–4 kuud enne viljastumist ja jätkata raseduse esimese trimestri lõpuni.

Turvalist beebiootust soovides,
ämmaemand Ingrid Kaoküla,
MTÜ Ämmaemanduskeskus

Artikli kirjutamisel on lähtutud Tervise Arengu Institituudi poolt 2006-2007 välja töötatud "Rasedatele ja imetavatele emade toitumissoovitustest"

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 08. 2010. 18:11

Time: 0.0445790 s.