et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Telefonikõne emalt

Kool.ee-haridusportaal :: Telefonikõne emalt Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTelefonikõne emalt,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Telefonikõne emalt on sama hea kui kallistus

US teadlased panid üle 60 tüdruku stressirohkesse olukorda, eesmärgiga jälgida nende hormoonide tasakaalu muutumist siis, kui emad neile pärast stressisituatsiooni helistasid või neid kallistasid.

Selgus, et ema häälel telefonis oli põhimõtteliselt samasugune stressi vähendav mõju (hormooni oksütotsiin tootmine suurenes) nagu kallistamisel.

Uuringu tulemused avaldatakse ajakirjas „Proceedings of the Royal Society B”.

7-12 aasta vanustel tüdrukutel paluti võõraste inimeste ees pidada improviseeritud kõne ning seejärel lahendada erinevaid arvutusülesandeid – nende tegevuste tagajärjel tõusid tüdrukute südamelöögid lakke, samuti suurenes stressihormooni kortisool tase.

Telefonikõne emalt

Ühe grupi tüdrukute emad ootasid neid koha peal ja kallistasid oma lapsi kohe pärast ülesannete sooritamist. Teise grupi tüdrukud said emaga rääkida telefonis, kolmas grupp aga vaatas pärast ülesannete sooritamist filmi „Pingviinide marss,” mis peaks olema emotsionaalselt neutraalne film.

Oksütotsiini tase – hormoon, mida seostatakse sotsiaalse suhestumisega ja mis vähendab kortisooli mõju – tõusis oluliselt kahes esimeses grupis. Filmi vaadanud tüdrukute puhul jäi aga oksütotsiini tase samaks.

„Siiani oldi kindlad, et oksütotsiini vabanemine sotsiaalse suhestumise kontekstis toimub tavaliselt füüsilise kontakti mõjul,” rääkis Leslie Seltzer Wisconsin-Madisoni Ülikoolist, kes oli ühtlasi ka uurigu eestvedaja. „Saadud tulemused kinnitavad aga, et ema hääl telefonis mõjub samamoodi kui kallistamine.”

Teadlaste sõnul viidi varasemad uuringud, mille kohaselt on oksütotsiini tootmiseks stressiolukorras vajalik füüsiline kontakt, läbi peamiselt näriliste peal, mistõttu ei võetud arvesse keelelist mõju.

Teadlaste arvates on isegi emaüsas olev loode – vähemalt raseduse hilisemas staadiumis – võimeline ema häält ära tundma.

Kuid kas sellel on nii varases eas ka mingisugune emotsionaalne mõju – seda pole siiani suudetud veel kindlaks teha.

Originaalartikkel: BBC, 12.05.2010

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 28. 05. 2010. 00:02

Time: 0.0445580 s.