et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Vähene uneaeg soodustab varast suremust

Kool.ee-haridusportaal :: Vähene uneaeg soodustab varast suremust Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeVähene uneaeg soodustab varast suremust,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Vähene uneaeg soodustab varast suremust

2010-05-04

Teadlaste sõnul on inimestel, kes pidevalt nii vähe magavad, 12% suurem tõenäosus surra 25 aasta jooksul kui inimestel, kes magavad korrapäraselt 6-8 tundi.

Leiti ka seos enam kui 9-tunnise uneaja ja varase surma vahel, kuigi sellised surmajuhtumid võivad hoopis viidata ka mõnele haigusele. Uneteemaline ajakiri (Sleep journal) avaldab tulemused, mis on saadud 1,5 miljonit inimest hõlmanud 16 erinevast uuringust.

Uuring vaatles une ja suremuse vahelist seost, tuginedes UK, USA, Euroopa ja Ida-Aasia riikide varasematele uuringutele.

Kõikidel juhtudel seostati varast suremust kas liiga vähese või liigsuure magamisega – st, et inimesed magasid vähem või rohkem kui 6-8 tundi. UK ja Itaalia teadlased usuvad, et vähese une tagajärjel tekkinud haigused võivad ilmneda veidi hiljem, viies lõpuks ikkagi varase surmani, ent liigne uni viitab sageli juba olemasolevale haigusele.

Aja surve
Professor Francesco Cappuccio, UK Warwicki Ülikooli une, tervise ja ühiskonna programmi (Sleep, Health and Society Programme at the UK's University of Warwick) juht, sõnas: „Kaasaegses ühiskonnas on inimeste keskmine uneaeg järk-järgult vähenenud, puudutades eriti täiskohaga töötavaid inimesi, mis võib viidata sellele, et uneaja vähenemine on tingitud sotsiaalsest survest muuta töötunnid pikemaks ja panna suuremat rõhku vahetustega tööle. Samas, inimeste halvenenud tervis jällegi pikendab uneaega.“

Kui seos vähese une ja suremuse vahel oleks tõesti põhjuslik, siis peaks UK-s selle tõttu surema rohkem kui 6,3 miljonit üle 16-aasta vanust inimest. Prof Cappuccio arvates peab tegema rohkem tööd selle nimel, et teada saada, miks und peetakse tervise seisukohast nii oluliseks.

Professor Jim Horne Loughboroughi uneuuringute keskusest (Sleep Research Centre) ütles, et suremusega võivad olla seotud ka muud tegurid kui vaid uneaeg. „Uni on füüsilise ja vaimse tervise lakmuspaberiks. Und mõjutavad paljud haigused ja seisundid, kaasa arvatud depressioon,“ lisas Horne.

Horne arvates ei tee pikem uneaeg kedagi tervemaks ega pikenda ka inimeste eluiga:  „Ent kui öösel magatakse vähem kui 5 tundi, on selge, et midagi on korrast ära. 5-tunnine uneaeg ei ole enamike inimeste jaoks piisav: unisena suureneb risk sattuda autoõnnetustesse, samuti on suurem oht vigastuste tekkeks ohtlike masinatega ümberkäimisel.“

Originaalartikkel:
BBC, 04.05.2010

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 13. 05. 2010. 02:14

Time: 0.0682569 s.