et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Müüdid antibeebipillide kohta

Kool.ee-haridusportaal :: Müüdid antibeebipillide kohta Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeMüüdid antibeebipillide kohta,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Müüdid antibeebipillide kohta on endiselt visad taanduma

Tutvu koolilaenu tingimustega

Koolilaen on mõeldud lapsevanemale poja või tütre kooli saatmiseks tarvilike kooliasjade (koolitarbed, ranits, riided, jalanõud jms) ostmiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145.

Esita koolilaenu avaldus

 

Tutvu energialaenu tingimustega

Energialaen on mõeldud perele maja või korteri tarvis talvekütte (puud, kivisüsi, kütteõli vms) soetamiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145

Esita energialaenu avaldus

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud Finants- ja Rahakooliga.

 

Antibeebipillid on Eesti naistele olnud kättesaadavad juba paarkümmend aastat, kuid ikka usutakse, et neid võttes suureneb kehakaal, nahk muutub inetuks ja et pillid on noortele tüdrukutele ohtlikud.
«Lõviosa antibeebipille puudutavaid müüte pärineb 1980. aastaist, mil pillide hormoonisisaldus oli tunduvalt suurem kui praegu. Ilmselt seetõttu ongi umbusk nende suhtes eriti tugev üle 30aastaste naiste hulgas; muulaste suus liigub igasuguseid müüte pillide kõrvalmõjude kohta muide veel rohkem kui eesti naiste seas,» ütleb AS Lääne-Tallinna Keskhaigla naiste-

kliiniku naistearst Anu Vatter. «Kõigi suukaudsete rasestumisvastaste preparaatide hormoonisisaldus väheneb järjest, mille tulemusena peaksid vähenema ka paljukardetud kõrvalmõjud. Paraku 20mikrogrammisest östrogeenisisaldusest enam oluliselt madalamale minna ei saa,» nendib Vatter.

Õpi antibeebipille tundma!

Rasestumisvastastest tablettidest on kõige enam levinud kombineeritud pillid ja sageli nimetataksegi neid lihtsalt pillideks. Kombineeritud pillid sisaldavad kahte sünteetilist naissuguhormooni – östrogeeni ja gestageeni. Pillid erinevad hormooni annuse ja tüübi poolest. Eristatakse kolmefaasilisi ja monofaasilisi tablette. Kolmefaasilistes tablettides muutuvad tsükli jooksul ühe või mõlema komponendi doosid,et paremini jäljendada naise organismi loomulikku hormoonitaset. Monofaasilised tabletid tähendavad, et 21 päeva jooksul võetakse ühesuguse hormoonisisaldusega tablette. Viimasel ajal turule tulnud preparaadid on enamasti monofaasilised.

Eesti naistel on võimalik valida ligi 20 nimetusega antibeebipillide vahel. «Põhimõtteliselt on nende toime ühesugune, erinev on vaid nende koostis,» ütleb naistearst. Üldiselt kirjutavadki naistearstid esmalt välja võimalikult väikese hormoonisisaldusega pillid.

Lisaks kombineeritud pillidele on kasutusel ka minipillid, mis sisaldavad ainult gestageeni. Neid soovitatakse kasutada diabeetikutel, last rinnaga toitvatel emadel, samuti üle 35aastastel suitsetavatel või kõrge vererõhuga naistel. Minipillide puudus on see, et neid peab tarvitama iga päev täpselt ühel ja samal kellaajal.

Uuringutest on selgunud, et kõige rohkem kurdavad antibeebipille tarvitavad naised selle üle, et pillide võtmine kipub ununema. See-eest tänavuse aasta algusest ka Eestis kättesaadava rasestumisvastase plaastriga seda muret ei ole – plaastrit tuleb vahetada vaid üks kord nädalas, üks nädal on aga täiesti plaastrivaba. Koostiselt ja toimelt sarnaneb plaaster kombineeritud pillidega, kuid eeliseks on kasutamismugavus.

Pillide paljukardetud kõrvalnähud

Suure tõenäosusega muudavad pillid «päevad» korrapärasemaks ja kergemaks. Samuti vähendavad need riski haigestuda emaka- ja munasarjavähki ning suguelundite põletikesse.

Samas hoiatavad kõik naistearstid, et pillide kasutamise esimestel kuudel võivad ilmneda kõrvalnähud. Neist sagedasemad on iiveldus ja rindade valulikkus. Vahel võib pillivõtmise esimestel kuudel esineda ka ebaregulaarset vereeritust; viimane on omane just väiksema hormoonisisaldusega pillide puhul.

«Midagi ohtlikku selles ei ole ning see möödub tavaliselt teisel-kolmandal kasutuskuul. Pillide tarvitamist see ei sega, samuti säilib nende rasestumisvastane toime. Ka iiveldus ja rindade valulikkus kaovad teisel-kolmandal kasutuskuul. Kõrvalnähte põhjustab aga tavaliselt mõni naise oma patoloogia. Nii võib näiteks kehakaalu suurenemise taga olla ainevahetushäire, mida antibeebipillid vaid süvendavad. Seda tõendab ka fakt, et kehakaalu suurenemise üle kurtvad pillikasutajad on sageli korpulentsevõitu,» ütleb Vatter.

Ühes uuringus osales nii platseeborühm kui ka nn. õigeid pille saanud patsientide rühm. Selgus, et nii pille tarvitanud kui ka platseeboravimit saanud naistel tuli kõrvaltoimeid ette peaaegu ühepalju. «Igasuguste müütide kummutamiseks on sellised uuringud väga head,» nendib Vatter. Kui aga mõni kõrvaltoime paari kuu jooksul iseenesest ei kao, soovitab ta naistel arstiga nõu pidada. Tõenäoliselt soovitab tohter siis teistsuguse koostisega pille.

Pille ei tohi võtta mõnede südame- ja veresoonkonna haiguste, kõrgenenud vererõhu, raskemate maksahaiguste või halvaloomulise kasvaja korral. Samuti on pillid vastunäidustatud tromboosiohu korral.

Kolm küsimust günekoloogile

VIIS AASTAT PILLE VÕTTA ON PIKK AEG JA KÜMME AASTAT ON ÜLIPIKK AEG: «Üle 35aastasele suitsetajale mina antibeebipille ei kirjuta,» ütleb günekoloog Galina Litter. (Kalev Lilleorg)

Vastab Evita Grupp OÜ naistearst Galina Litter

Kas antibeebipillid suurendavad kehakaalu?

«Üks Rootsi professor, kes aastaid tagasi Tartus loengut pidas, küsis samuti: kas tõesti üks väike tablett ööpäevas põhjustaks kehakaalu kasvu, kui muid energiaallikaid ei oleks? Jään toitumisspetsialistide, eeskätt professor Mihkel Zilmeri arvamuse juurde, et kehakaal sõltub vaid tarbitud toiduenergiast ja selle kulutamisest organismi poolt. Harva on patsiendid kirjeldanud söögiisu suurenemist, kuid ma arvan, et see on rohkem põhjustatud «muretust elust ja elunautimisest» heas mõttes. Vanematüübilistel gestageenidel võib olla toime ainevahetusele, uuemates antibeebipillides on püütud seda vältida. Väiksemadoosilistel ja uuematel antibeebipilidel on tõepoolest vähem häirivaid kõrvaltoimeid.

Kuidas leida sobivad antibeebipillid?

Naistearstid määravad patsiendile sobivad pillid fenotüübi põhjal. Arvestades anamneesi, fenotüüpi, vanust, kaasuvaid haigusi jm., on Eesti naistel võimalik valida paarikümne antibeebipilli vahel. Läbivaatuse ajal näeme ja hindame patsiendi karvasuse astet kõhul, reitel, käsivartel, rindadel, kehatüve rasvumist, aknet, juuste rasusust jm. Küsime juurde menstruatsioonide korrapärasuse ning vererohkuse kohta jms.

Östrogeen-dominantsed naised on ülinaiselikud: suurte rindadega, paksude juustega, vererohkete menstruatsioonidega ja sageli müoomidega. Gestageen-dominantsetel on väljendunud premenstruaalne sündroom: valulikud menstruatsioonid, rindade pinge ning oluline meeleolu muutus enne menstruatsiooni jm. Androgeenseid fenotüüpe iseloomustab mehe tüüpi karvasus häbeme- ja kõhupiirkonnas, liigne karvasus käsivartel, reitel, näol, akne, hõredad ja rasused juuksed, vähese verega menstruatsioonid, viljatus jm. Enamik naistest on aga keskmised ehk tasakaalustatud tüübid.

Kui kaua tohib antibeebipille tarvitada?

Tervetel ja mittesuitsetavatel naistel ei ole keelatud tarvitada antibeebipille kuni menopausini, kuid mina jään arvamuse juurde, et antibeebipillide võtmisel on viis aastat pikk aeg ja 10 aastat ülipikk koos sellest tulenevate riskidega, mida rõhutavad ka onkoloogid. Kui meditsiinilisi vastunäidustusi pole, siis üle 35aastased peaksid pillidele eelistama spiraali, hormonaalset emakasisest süsteemi, sterilisatsiooni, mehe sterilisatsiooni, plaastreid jms. Suitsetavatele üle 35aastastele naistele mina antibeebipille ei kirjuta. Ka enamik veenilaiendeid üle 35aastastel naistel on antibeebipillide puhul vastunäidustuseks.

Antibeebipille tarvitav naine, kes pole sünnitanud, peaks käima naistearsti juures kaks korda aastas. Retseptide pikendamisest ilma arstliku läbivaatuseta soovitan hoiduda – olen kogunud piisavalt informatsiooni, mis kõik näitab, et see on patsiendi tervisele kahjulik.

Enamlevinud müüte antibeebipillide kohta

Pillid võivad põhjustada naise edaspidist viljatust.

Vastupidi: pillid aitavad naise viljakust säilitada, sest takistavad põletike levimist ja ravivad menstruaaltsükli häireid.

Kui pillide võtmise ajal jäädakse rasedaks, tekivad loote väärarengud.

Mitte ükski uuring pillide kasutamisaastate jooksul ei ole seda väidet tõestanud. Isegi kui pillide tarvitamisel jäädakse rasedaks, pole see põhjus raseduse katkestamiseks.

Pillid muudavad depressiivseks.

Depressioon võib pillide toimel ägeneda, kuid seda juhtub küllaltki harva ja väga vähestel naistel. Kuna pille tarvitavad naised käivad arsti juures suhteliselt sageli, on ka suurem võimalus, et depressiooniga seotud probleemid ilmnevad varem ja neid hakatakse varem ravima.

Pillide võtmisel tuleb pidada vaheaegu.

Vaheaegade pidamine ei ole vajalik. Kui pillid sobivad ja mingeid kõrvalnähtusid ei esine, võib ühtesid ja samu pille süüa aastaid, kuni menopausini.

Pillide tarvitamine suurendab kehakaalu.

Üldiselt pillid kehakaalu ei mõjuta. Vähene kaalukasv esimestel kuudel võib olla seotud vedeliku peetusega organismis, kuid enamasti siiski toitumistavadega. Väga üksikutel juhtudel võivad pillid mõjutada ainevahetust. Sel puhul aitab harilikult pillide vahetus.

Pillide tarvitamine mõjutab karvakasvu ja muudab naha inetuks.

Sellel müüdil puudub igasugune teaduslik alus. Niisugune arvamus on tingitud hormoontablettidest, mis sisaldavad neerupealise hormoone, mitte suguhormoone nagu pillid. Viimased aga mõjuvad nahale hästi, olemas on isegi spetsiaalsed pillid liigse karvakasvu ja akne raviks.

SOS-pillid on palju vähem kahjulikud kui iga päev võetavad pillid.

Vastupidi, suguühtejärgsete pillide ehk nn. SOS-pillide hormoonitase on kõrge ja neid pille ei tohiks tarvitada rohkem kui neli tükki kuus. Eesti turul müügil olevad SOS-pillid Postinor ja Nor-Levo on oma koostiselt absoluutselt identsed.

Pillid põhjustavad vähki.

Pillides sisalduvatel hormoonidel on kindlalt tõestatud mõnede vähiliikide, näiteks emaka- ja munasarjavähi riski vähendav mõju.

Allikas: Pelgulinna Noorte Nõustamiskeskus

Millised on väikseima hormoonisisaldusega pillid?

Kõige väiksema östrogeenisisaldusega – 15 mikrogrammi – on Mirelle. Pakis on 28 pilli, nii et neid tuleb võtta iga päev ja soovitatavalt ka ühel ja samal kellaajal. Üldiselt pole nood pillid siiski naistearstide esmane soovitus, sest nad nõuavad tarvitajalt hoolsust ja täpsust, samuti võivad väikese hormoonisisaldusega pillid tekitada vaheveritsust.

Tabletikarbi pakendil on koostis-ained antud milli- ja/või mikro-grammides. Näiteks Logest DR 0,075 mg/0,02 mg tähendab, et tabletid sisaldavad 20 mikrogrammi östrogeeni ja 0,075 mg progestogeeni. Beebipille jaotataksegi östrogeenihulga järgi väiksema või suurema hormoonisisaldusega tablettideks.

Näiteks Logest, Harmonett, Mercilon ja Novynette sisaldavad kõik 20 mikrogrammi östrogeeni. Nad erinevad vaid progesteroonisisalduse poolest.

Osal antibeebipillidel – Diane 35, Femina, Jeanine, Loette ja Gracial – on ka aknevastane toime.

Allikas: www.raviminfo.ee, www.ehkaisy.com, ohtuleht.ee

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 08. 2010. 00:50

Time: 0.0447352 s.