et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Seksiviirus

Kool.ee-haridusportaal :: Seksiviirus Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSeksiviirus,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Seksiviirust süüdistatakse pea- ja kaelavähi leviku suurenemises

26.03.2010 avaldas Reuters arstide hoiatuse, et suuseksi teel leviva viirusega seostatud pea- ja kaelavähi juhtude arv on kiiresti kerkimas ning osutab sellele, et nii poistele kui ka tüdrukutele tuleks pakkuda kaitset vaktsineerimise näol.

Kuigi viimastel aastatel on pea- ja kaelavähi juhtude koguarv pisut langenud, on ühe teatud vormi, nimelt suuõõne ja neelu lamerakulise kartsinoomi (OSCC) juhtude arv järsult tõusnud, seda eelkõige arenenud riikides.

See kasvaja tundub olevat seotud inimese papilloomviiruse (HPV) põhjustatud vähivormidega, seisab ajakirjas British Medical Journal avaldatud ettekandes.

HPV ennetamiseks kasutatakse vaktsiini: Emakakaelavähki, mis on kogu maailma naiste seas levikult teine vähivorm, põhjustab peaaegu alati just HPV.

Paljud jõukad riigid on lükanud käima HPV vastased vaktsineerimisprogrammid, et kaitsta tüdrukuid selle sugulisel teel edasikanduva levinud viiruse eest enne seksuaaleluga alustamist.

Teadlased, keda juhatab Hisham Mehanna Coventry ülikooli haigla pea- ja kaelauuringute instituudist (Institute of Head and Neck Studies at University Hospital Coventry), ütlesid, et kuigi poiste kaasamist vaktsineerimisplaani on siiani peetud liiga kulukaks, võib olla aeg seda seisukohta muuta.

„Me peame tõendid uuesti läbi vaatama, et hinnata poisslaste kaasamisest tõusvat tulu selle uue ja kiiresti suureneva haigestumuse valguses,” sõnas ta intervjuus.

Igal aastal diagnoositakse enam kui 500 000 emakakaelavähi juhtu ning sellesse sureb umbkaudu 200 000 naist aastas. Pea- ja kaelavähk on naiste ja meeste seas levikult kuues vähivorm ning igal aastal avastatakse maailmas umbes 640 000 uut juhtu.

Hiljutine uuring jõudis tulemusele, et suuõõne ja neelu kartsinoomi tekkimise riskitegurite hulka kuuluvad kuus või enam seksuaalpartnerit elu jooksul, neli või enam suuseksi partnerit elu jooksul ning meeste puhul sugueluga alustamine varases eas.

„HPV sugulisel teel edasikandumine – eelkõige oraal-genitaalse vahekorra kaudu – võib olla HPVga seostatud suuõõne ja neelu kartsinoomi juhtude sagenemise põhjus,” kirjutas Mehanna.

Teadlased osutasid hiljutistele uurimustele, mis näitavad HPV esinemuse 70-protsendilist kasvu Stockholmis suuõõne ja neelu kartsinoomi diagnoosimiseks võetud biopsiates 1970. aastatega võrreldes.

HPVga seostatud vähk tuvastati 60-80 protsendil juhtudest ka hiljaaegu USAs võetud biopsiate puhul, samas kui eelmisel aastakümnel oli vastav näitaja 40 protsenti, kirjutasid teadlased.

Mehanna on võimalik saadud tulemuste põhjal teha ka teisi olulisi järeldusi. Patsiendid, kellel on diagnoositud HPVga seostatud pea- või kaelavähk, on üldjuhul nooremad ja käivad tööl ning kuna nende kasvajad tunduvad olevad vähem surmavad kui need, mis on põhjustatud sellistest teguritest nagu suitsetamine ja alkoholi tarbimine, võivad patsiendid tänu ravi füüsilisele ja psühholoogilisele toimele ka kauem elada.

„See tähendab, et neil on vaja pikaajalist tuge tervishoiu-, sotsiaal- ja muudelt teenistustelt ning nad võivad vajada abi tööle naasmiseks,” ütles ta.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/03/26/AR2010032601035.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 7. 04. 2010. 06:16

Time: 0.0546060 s.