et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Teismelised on programmeeritud riskialtideks

Kool.ee-haridusportaal :: Teismelised on programmeeritud riskialtideks Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTeismelised on programmeeritud riskialtideks,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Uurimus näitab, et teismelised on programmeeritud riskialtideks

24.03.2010 edastas Reuters briti teadlaste uuringu tulemused, mis näitasid, et teismelistele on riskimine sisse programmeeritud, kuna nad naudivad ohtlike olukordadega kaasnevat põnevust rohkem kui teised. See avastus selgitab tõika, miks noorukid tarbivad narkootikume, kaklevad ja astuvad kaitsmata seksuaalvahekorda.

„Noorukiikka jõudmisel kasvab plahvatuslikult inimeste huvi „riskantsete“ tegevuste vastu – nende hulka kuulub ohtlik sõidustiil, kaitsmata vahekorrad ja alkoholiga katsetamine ning halvad toitumisharjumused ja liikumisvaegus,“ rääkis uurimuse kaasautor Sarah-Jayne Blakemore Londoni Ülikooli kolledži kognitiivse neuroteaduse instituudist.

Tema sõnul soodustab seda tüüpi käitumine nn noorukiea „tervise paradoksi“ teket, mille korral kattub inimese füüsilise tervise haripunkt perioodiga, millele on samas iseloomulikud ka küllaltki suured terviseriskid ja kõrge suremus.

Teadlased, kelle töö avaldati ajakirjas Cognitive Development („Kognitiivne areng“), vaatlesid 86 poissi ja meest vanuses 9 kuni 35, kellel paluti mängida arvutimänge, milles nad pidid punktide teenimiseks otsuseid tegema.

Teadlased mõõtsid pärast iga mängu mängijate emotsionaalset reaktsiooni, hinnates selleks mängija rahulolu või rahulolematust tulemusega.

Tulemustest selgus, et teismeikka jõudnud tundsid teistest suuremat rõõmu „üle noatera pääsemise“ olukordadest puhtalt väljatulemise üle. Teadlaste arvates võib see aidata selgitada, miks on teismelised suurema tõenäosusega riskialtimad.

„Rahvatervise ja perekondade seisukohalt on oluline mõista, miks noorukid selliseid riske võtavad,“ ütles Blakemore.

Uurimuse tulemused näitavad, et teismelised – erinevalt noorematest lastest – suudavad oma otsuste häid ja halbu külgi hästi vaagida, ning riskivad seepärast, et naudivad teistest vanuserühmadest rohkem ohtlike situatsioonidega kaasnevaid elamusi, eriti siis, kui tegu on napi ja õnneliku pääsemisega. Kõige riskialtimad olid 14-aastased noorukid.

Maailma Terviseorganisatsiooni egiidi all korraldatud uurimuses, mis avaldati eelmisel aastal, leiti, et 40% noorukite surmadest üle kogu maailma on põhjustatud vigastustest või vägivallast, kusjuures eriti suures ohus on noored mehed, kes elavad väikese ja keskmise sissetulekuga piirkondades nagu Ida-Euroopas või teatud Lõuna-Ameerika regioonides.

Originaalartikkel: http://www.reuters.com/article/idUSTRE62N6MJ20100325

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 03. 2010. 01:59

Time: 0.1903551 s.