et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Seksuaaltervis

Kool.ee-haridusportaal :: Seksuaaltervis Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSeksuaaltervis,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Otsekohesus seksuaaltervise teemal on oluline verstapost

05.03.2010 Suurbritannia valitsuse poolt rahastatud Populuse küsitluses sugulisel teel levivate haiguste ja inimeste seksuaalse mineviku teemal osales enam kui 1200 15-24 aastast noort.

Arvati, et otsekohene seksuaaltervisest rääkimine on isegi kindlam märk suhte tõsidusest kui vanematega kohtumine. Samas 73% vastanuist tunnistas, et ei ole enne vahekorda astumist rääkinud uue partneriga sugulisel teel levivatest haigustest.

30% vastanuist ütles, et nad tundsid end ebamugavalt, kui palusid uuel partneril kondoomi kasutada.

Suhte verstapostid

Valitsuse nimel läbiviidud uurimus, „Seks. Asjad, mis väärivad rääkimist” kampaania, annab ülevaate sellest, mida praegune generatsioon suhte püsivuse juures oluliseks peab.

Nimekirja alguses oli „avameelselt rääkimine seksuaalsest minevikust ja sugulisel teel levivate haiguste testimisest,” mida pidas oluliseks 70% vastanuist. Sellele järgnes „vanematega kohtumise” verstapost, mida pidas tähtsaks 66% vastanuist, ja „igapäevaselt jumestuse mittekandmise vajaduse” verstapost, mis toodi välja 47% vastanu poolt.

Vähem hääli anti sellistele suhte verstapostidele nagu „sõpradega kohtumine” (40%) ja „kapis vaba ruumi jätmine kallima riiete jaoks” (30%).

Liiga piinlik

Ülevaade näitas, et kuigi noored hindasid avameelsust sugulisel teel levivatest haigustest rääkimisel kõrgelt, pidasid kahjuks paljud sellist vestlust partneriga liiga piinlikuks.

Umbes pooled vastanutest arvasid, et kui uus partner ei taha ülalpool mainitud teemadel rääkida, siis see suhe ei püsi kaua. Veerand vastanuist tunnistas aga, et neil on liiga piinlik rääkida uue partneriga turvaseksist, sugulisel teel levivatest haigustest ja rasestumisvastastest vahenditest.

Paula Hall, suhtenõustamisega tegelevast heategevusorganisatsioonist „Relate,“ ütles, et teda ei üllatanud fakt, et suhte edukuse puhul peeti oluliseks avameelsust seksuaaltervise teemal: „Kui inimesed ei ole nii lähedased, et sellistel teemadel avameelselt rääkida, siis see suhe ei jää tõenäoliselt ka kestma.”

Halli sõnul olid tulemused ühtaegu nii „julgustavad“ kui „masendavad.” „On väga positiivne, et sugulisel teel levivate haiguste teema tekitab noorte hulgas nii suurt diskussiooni," lisas ta.

Kuid Hall lisas: “On murettekitav, et antud teema valmistab ikka veel piinlikkust, seda isegi tänapäeva noortele, kes hindavad avameelsust suhetes väga kõrgelt.”

Kaasaegsed suhted

Dr Catherine Hood, „Seks. Asjad, mis väärivad rääkimist” kampaania esindaja, arvas järgmist: “Antud tulemused paljastavad üsna palju tänapäeva suhtemängu kohta. Kuigi paljud noored mõistavad, et väga oluline on omavahel rääkida sugulisel teel levivate haiguste testimisest, jääb rääkimine sageli just piinlikkuse taha. See aga tähendab, et noored riskivad nii oma seksuaaltervise kui ka suhte tulevikuga.”

Hood rõhutab, et noored peaksid kindlasti tegema klamüüdia testi, sest sellel sugulisel teel levival haigusel tihtipeale sümptomid puuduvad: „Kui haigus jääb välja ravimata, võivad tagajärjeks olla lastetus või muud tõsised terviseprobleemid. Seega on oluline, et armastajapaarid võtaksid endale vastutuse isikliku seksuaaltervise eest ja räägiksid avameelsest turvaseksist.”

Originaalartikkel: BBC, 05.03.2010

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 16. 03. 2010. 01:57

Time: 0.0562229 s.