et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Kui juuksed langevad välja

Kool.ee-haridusportaal :: Kui juuksed langevad välja Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKui juuksed langevad välja,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kui juuksed langevad välja, on arst sinu parim sõber

16.01.2010 avaldas New York Times ajakirjanik Lesley Aldermani ülevaateloo juuste väljalangemise põhjustest ning soovitustest, mida sel puhul ette võtta.

Me kaotame iga päev umbkaudu 50 kuni 100 juuksekarva, aga kui organismis on kõik korras, kasvab sama palju juukseid asemele. Juuksekadu võivad kiirendada elustiilis toimuvad vapustused, sealhulgas tugev stress (perekonnaliikme surm, lahutus, töökoha kaotus) ja muudatused toidusedelis (äärmuslikud dieedid, valkainete nappus).

Lisaks antidepressantidele võivad juuste kasvutsüklit häirida muuhulgas beetablokaatorid ja aknevastased retseptiravimid. Pane tähele: juuste väljalangemist võivad põhjustada ka testosterooni sisaldavad ravimid, mida naised võivad võtta oma seksuaaliha suurendamiseks. (Kõik kiilanevad mehed kinnitavad sulle meeleldi, et süüdi on neis pulbitsev testosteroon.)

Juuksekasvu võivad halvata teatud tervisehäired. Juuste väljalangemist võib põhjustada kilpnäärme üle- või alatalitlus, samuti rauavaegus. Kui naised läbivad menopausi ja nende östrogeenitase hakkab langema, kaasneb sellega tihtilugu juuste hõrenemine. Paljud naised kaotavad mõningal määral juukseid paar kuud pärast sünnitust, kuna organismis toimuvad hormonaalsed muutused.

Nii palju taustainfoks. Nüüd mõningad juhtnöörid:

HAKKA KOHE TEGUTSEMA Kui sinu juuksed hakkavad hõrenema, pöördu viivitamatult juuste väljalangemisele spetsialiseerunud dermatoloogi poole. Olgu probleem milles tahes, mida kiiremini sa sellega tegelema hakkad, seda parem sulle ja sinu juustele.

Dermatoloog uurib sinu haiguslugu, teeb vajalikud vereanalüüsid ja võib-olla ka peanaha biopsia (ära muretse, see võtab ainult viis minutit).

„Peanaha biopsia on juuksekao diagnoosimise kullastandard,“ ütles dr Marc Avram, erapraksisega dermatoloog, kes tegutseb Mahnattanil ja Brooklynis. „See test analüüsib folliikuleid ning võib aidata kindlaks teha, kas juuste väljalangemine on geneetiline, põletikuline, nakkuslik või tingitud mingist ebaharilikust füüsilisest või emotsionaalsest vapustusest.“

Kui vereanalüüs peaks näiteks viitama rauavaegusele, kirjutab arst välja rauapreparaadi. Kui juuksekadu näib olevat põhjustatud menopausist, võid oma arstiga arutada hormoonasendusravi võimalust.

„Madal östrogeenitase vähendab juuste tihedust ja muudab juuksekarvad väiksemaks. Östrogeen seevastu muudab juuksed paksemaks ja pikemaks,“ ütles dr Piliang, Clevelandi Kliiniku dermatoloog

Dermatoloog, kellega ma vestlesin, ütles, et umbes pooltel naistel, kes tema poole juuste väljalangemise tõttu pöörduvad, tuvastatakse konkreetne probleem, mida on võimalik ravimite, hormoonide või tervislikuma toitumise abil parandada.

RAVI Kui juuksekadu vallandavat põhjust ei avastata, on tõenäoliselt tegemist androgeense (meestüüpi) alopeetsiaga, mis on pärilik ja põhjustab aastate pikku folliikulite järkjärgulist õhenemist. Tõhusaim paikne ravilahus selle haiguse vastu on minoksidiil nimelist toimeainet sisaldav lahus.

Minoksidiili lahust saab osta käsimüügist.Ühtlasi pead varuma kannatust. Minoksidiili ravimõju avaldumiseks kulub kuus kuud või isegi terve aasta. Dr Avrami hinnangul katkeb juuste väljalangemine selle ravimi kaks korda päevas pealekandmisel 80 protsendil naistest ning umbes pooltel kasutajatest võib see isegi stimuleerida juuksekasvu taastumist.
Samuti võib sinu arst soovitada finasteriidi-nimelist ravimit.Eestis on antud ravim näidustatud androgeense alopeetsia raviks meestel. Kuigi nende tablettide kasutamist naiste poolt ei ole riiklikult heaks kiidetud, on mõned arstid täheldanud, et need annavad menopausi läbinud naiste puhul häid tulemusi. Naised, kes soovivad veel lapsi saada, ei tohiks seda ravimit aga võtta, kuna see võib põhjustada loote väärarenguid.

Mõned dr Avrami patsientidest on saavutanud edu laserkammidega, juuksefolliikulite stimuleerimiseks mõeldud vahenditega. Need kammid maksavad 300 kuni 500 dollarit ja neid saab osta interneti kaudu. Vaid üks sellistest kammidest, mida müüakse kaubanime Laser Comb all, on saanud USA Toidu- ja Ravimiameti heakskiidu ja seda üksnes meestüüpi juuksekao puhul.

„Valgus võib teoreetiliselt folliikuleid paksemaks muuta,“ ütles dr Avram, „kuid sõltumatuid pikaajalisi uuringuid, mis näitaksid, kas laserkammid toimivad või mitte, ei ole veel läbi viidud.“

Kui ravimitest pole kasu ja sinu peanahk kumab juuste alt läbi, võid kaaluda siirdamist. Uusimad protseduurid toimivad hästi ning annavad loomulikuna mõjuva tulemuse (juuksetutte meenutavate minisiirete aeg on möödas). Juuste siirdamine võib maksma minna kümneid tuhandeid kroone.

OLE „IMERAVIMITE“ SUHTES SKEPTILINE Paljud käsimüügis saadaolevad tooted lubavad juuksekasvu stimuleerida, kuid tõenäoliselt on kasu ainult nendest, mis sisaldavad minoksidiili. Šampoonid ja vitamiinid võivad anda su juustele tervema välimuse ja tunde, kuid need ei muuda juukseid tegelikult tihedamaks.

„Juukseid kasvama panevaid vitamiine ei ole olemas,“ ütles dr Zoe Diana Draelos, Duke’i Meditsiiniülikooli dermatoloogiaprofessor-konsultant. Kui sul ei ole just teatud toitainete vaegust, ei vaja sa tõenäoliselt vitamiinipreparaate, ja isegi sellisel juhul piisab tavalisest multivitamiinist.

Serenoapalmil väidetakse sageli olevat juuksekasvu soodustav toime, kuid leidub vähe kliinilisi tõendeid selle tõhususe kohta.

Skeptiliselt tasub suhtuda ka nn juukseekspertidesse, kes suudavad enda väitel sinu juuksekao põhjuse lihtsalt juuksekarvade analüüsimise teel välja selgitada. „Kellegi üldist tervislikku seisundit ei ole võimalik juuste põhjal kindlaks teha,“ sõnas dr Draelos.

Kõikvõimalikud moetooted ja „imeravimid“ tõenäoliselt küll ei kahjusta sinu tervist, kuid raiskavad siiski aega ja raha. Juuste väljalangemise korral on peaasi pöörduda viivitamatult arsti poole.

Originaalartikkel: http://www.nytimes.com/2010/01/16/health/16patient.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 01. 2010. 04:48

Time: 0.1019089 s.