et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Seksuaalelu jätkamine

Kool.ee-haridusportaal :: Seksuaalelu jätkamine Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSeksuaalelu jätkamine,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Seksuaalelu jätkamine

Kui vara on liiga vara?

See sõltub sinust endast (vähemalt osaliselt). Enamikul juhtudel võib seksiga taas algust teha, kui naine tunneb, et on selleks valmis – üldjuhul neli kuni kuus nädalat pärast sünnitust. Infektsiooni või muude vaevuste ohu vähendamiseks tasub enne seksuaalelu jätkamist siiski veenduda, et sinu arstil ei ole vastuväiteid.

Paljud naised on armatsemiseks füüsiliselt valmis juba tükk aega, enne kui neil selleks ka tegelikult soov tekib. Teised seevastu ei suuda ära oodata, millal arst seksi jaoks rohelise tule annab. Kui juhtud kuuluma viimaste hulka, täna õnne ja vaheta oma partneriga julgelt muud laadi õrnusi, kuni sinu keha on vahekorda astumiseks valmis.

Mõningatel juhtudel võib arst soovitada seksiga oodata kauem kui kuus nädalat. Seda näiteks siis, kui sinu paranemisprotsess on aeglane, kui sul on tekkinud infektsioon või kui tupest eritub endiselt lohhiat. Sellisel juhul tasub kuulata arsti manitsusi ja vahekorrast hoiduda, kuni arst selle ohutuks kuulutab.

Teadmiseks: vähemalt nelja kuni kuue kuu pikkune ooteaeg kehtib nii vaginaalselt kui ka keisrilõikega sünnitanud naiste puhul.

Sinu keha võib olla seksiks valmis, aga kuidas on lood vaimuga?

Sinu keha elas äsja üle elumuutva sündmuse, millega käivad kaasas valud, ebamugavustunne ja kohatine põiepidamatus. Arstilt rohelise tule saamine on kindel märk sellest, et sa oled füüsiliselt seksiks valmis, kuid sinu vaimul võib asjast olla hoopis teine arusaamine.

Paljude naiste puhul trumpab vaimne külg kehalise üle, kui asi puudutab seksuaalelu jätkamist pärast sünnitust. Hormoonide möllamise, unevaeguse ja beebi pideva tähelepanuvajaduse taustal pole üllatav, kui armatsemine ei figureeri sinu igapäevaste toimetuste nimekirja eesotsas.

Seksil ei pruugi praegu leiduda sinu mõtetes kohta, kuid lõpuks seksuaaliha siiski taastub. Millal see juhtub, sõltub mitmetest teguritest, nagu see, kui palju sind kodus aidatakse, kas sa toidad last rinnaga ja kuidas sa suhtud oma mitte päris tippvormis kehasse. Libiidot võib oluliselt kahandada ka nn emadusmasendus või sünnitusjärgne depressioon.

Emadusmasendus ja sünnitusjärgne depressioon – kas neil on mingi vahe?

Need on erinevad asjad, kuigi inimesed kipuvad neid segi ajama. Nn emadusmasendus saabub tavaliselt paar päeva pärast sünnitust: see on sünnitamise pingete ja vastsündinuga kohandumise otsene tagajärg. Rasedusaegse ootusärevuse lakkamisel tunnevad naised end sageli altveetuna ja isegi üksikuna, kui tähelepanu kandub lapseootel emalt titale. Naised võivad muutuda ka oma partneri või lapse suhtes kannatamatumaks. Selline meeleolu on igati loomulik ning lahtub üldjuhul mõne päeva jooksul iseenesest.

Sünnitusjärgne depressioon on tõsisemat laadi meeleoluhäire, mis kestab märksa kauem. Sümptomid võivad esile kerkida mõne nädala või kuu jooksul pärast sünnitust ning kesta isegi kauem kui aasta, kui depressiooni ei ravita. Diagnoosi olemasolu korral on seda aga võimalik tulemuslikult ravida kas antidepressantide või alternatiivsete ravimeetoditega, mis võimaldavad naisel imetamist soovi korral jätkata.

Sünnitusjärgse depressiooni sümptomid

  • Kurbus, ärevus või ärrituvus
  • Huvi puudumise asjade vastu, mis sulle tavaliselt rõõmu valmistavad
  • Nutmine ilma selge põhjuseta
  • Süüdioleku, väärtusetuse, abituse ja lootusetuse tunne
  • Liigne või liiga vähene magamine
  • Liigne või liiga vähene söömine
  • Energiapuudus
  • Surma- või enesetapumõtted
  • Võimetus keskenduda või asju meelde jätta
  • Pea-, kõhu- või muud valud, mille vastu ravimid ei aita
     

Emadusmasenduse sümptomid

  • Kurbus
  • Nutmine
  • Ärrituvus
  • Rahutus
  • Ärevus
     

Teadmiseks: sünnitusjärgne depressioon on üks kõige edukamalt ravitavaid depressioonivorme.

Nõuandeid emadusmasendusest ja sünnitusjärgsest depressioonist jagusaamiseks:

  • Puhka nii palju kui võimalik
  • Kui inimesed pakuvad sulle abi, võta see vastu
  • Varu iga päev enda jaoks aega, kas või 15 minutit
  • Ole kehaliselt aktiivne
  • Toitu tervislikult, väldi kofeiini, alkoholi ja sigarette
  • Ela ühe päeva kaupa
  • Anna endale emaoskuste omandamiseks aega
  • Pea päevikut ning pane oma mõtted ja tunded kirja
  • Ära veeda kogu aega ainult lapse seltsis; sa peaksid iga päev leidma vähemalt natuke aega ka täiskasvanute seltskonna jaoks
  • Räägi teiste emadega või liitu tugirühmaga
  • Kui toidad last rinnaga, anna sellest arstile märku, et ta saaks valida õige ravimi
  • Räägi oma partneri, arsti ja sõpradega
  • Mis kõige tähtsam, LASE END AIDATA. Teistelt abi palumine ei ole märk saamatusest, vaid sellest, et ka sina oled inimene.
     

Seks pärast sünnitust

Kas õrnused on minevik?
Praeguseks oled ilmselt juba mõistnud, et eneseohverdus on lapsevanemaks olemise oluline osa. Kuid kas see tähendab, et pead loobuma oma armuelust?

Nüüd kus beebi on lõpuks ilmavalgust näinud ning hoiab sind oma lõpmatute vajadustega pidevalt rakkes (ja kurnatuna), pole mingi üllatus, kui sinu seksuaalelu on niisama hästi kui olematu.

See võib mõistagi tuua pingeid sinu paarisuhtesse. Lapse eest hoolitsemise ja armuelu uuesti ülesehitamise vahel tasakaalu hoidmine ei pruugi olla lihtne, kuid vajab sellegipoolest äraõppimist. Seksuaalne ja emotsionaalne lähedus kujutavad endast tugeva paarisuhte olulist osa. Keskendumine enda ja partneri vajadustele ei ole isekas, samuti ei tähenda see lapse hooletussejätmist.

Millegi teadmine ja selle teokstegemine on aga kaks ise asja. Üks raskemaid väljakutseid, millega äsja emakssaanud kokku puutuvad, on iseenda jaoks aja leidmine. Partneriga kahekesi veedetava ajaga võib seis olla veelgi täbaram. Sina ja su partner võite küll olla armastavad ja vastutustundlikud vanemad, kes tahavad oma lapse jaoks vaid parimat, kuid ka teil kahel on vajadusi, mis nõuavad vähemalt aeg-ajalt rahuldamist.

Teadmiseks: pärast sünnitust näevad paljud naised end „õhust tühjaks jooksnud, lössis pallidena“. Kuna seksuaalsus on enesehinnanguga tihedalt seotud, võivad ka kõige enesekindlamad naised tunda end ebaihaldusväärsena. Sinu keha paranedes ja vanemakohustustega harjudes hakkad taas tundma ka seksuaaliha. Senikaua ole kannatlik, ära sunni end millekski ning tunne rõõmu koosolemise nendest vormidest, mis parasjagu õigena tunduvad.

Kui ettekäänded saavad otsa

Esimese nelja kuni kuue sünnitusjärgse nädala jooksul ei tarvitse sul tuua seksist hoidumiseks mingeid vabandusi. Sa oled ametlikult taastumisrežiimil ja arst ei ole sulle veel andnud armuelu jätkamiseks rohelist tuld. See võib olla sinu jaoks suur kergendus.

Pisut keerulisemaks läheb asi siis, kui ametlik taastumisperiood saab läbi.

Selleks ajaks on arst tõenäoliselt kinnitanud, et sinu keha on jõudsalt paranenud ja et võid julgesti taas armatsema hakata. Milline õnn, kas pole?

Mis veelgi täbaram, suure tõenäosusega on su partner salaja päevi lugenud, jõudmata kella kukkumist ära oodata. Nüüd kus sinu keha on paranenud, pole enam mingit põhjust asjaga oodata, on ju õigus?

Vale puha! Jah, su keha võib olla valmis, kuid see ei tähenda, et sa ka vaimselt valmis oleksid. Isegi kui suudad mõnda aega usutavaid ettekäändeid tuua, saab sinu partner lõpuks aru, et sul pole mingit kavatsust temaga armatseda – vähemasti mitte lähemal ajal.

Kuidas peaksid siis käituma? Ole avameelne. Kui oled parasjagu emarollist liiga hõivatud või lihtsalt ei tunne end seksikana, siis ütle seda. Kui kardad, et vahekord teeb haiget, räägi oma partneriga sellest, mis pakub sulle naudingut, mis tundub ebamugav ja millest eelistad mõneks ajaks sootuks loobuda. Kui sinu partner on juba raseduse algusest saadik isarolli omaks võtnud, suudab ta sind tõenäoliselt mõista.

Ära unusta, et tugev suhe rajaneb usaldusel ja mõistmisel, mistõttu avameelse suhtluse alalhoidmine on äärmiselt oluline. Ja kuigi sa ei ole vahekorda astumiseks veel päriselt valmis, ei tähenda see, et sa ei võiks nautida läheduse muid vorme, olgu siis vastastikust masturbeerimist või lihtsalt sülelemist.

Seks ja naabritega sammu pidamine

„Kõik teised räägivad, et nende armuelu on jälle joone peal, kuid minul puudub seksi vastu endiselt huvi. Mis mul viga on?“

Ei midagi. Kõik, mida räägitakse, ei ole veel sulatõsi. Kui asi puudutab oma armuelust teistele pajatamist, kipuvad vastsed lapsevanemad tõde pisut (või tegelikult päris palju) väänama. Niisiis ära usu kõike, mida kuuled. Teised äsja lapse saanud paarid võivad küll jätta mulje, et pakatavad seksuaalihast ja ei suuda ära oodata, millal arst seksi jälle lubatuks kuulutab, kuid suure tõenäosusega on see ainult tühi jutt.

Asi pole selles, et nad püüaksid sulle teadlikult kärbseid pähe ajada või tekitada sinus alaväärsustunnet. Tõenäoliselt on neil lihtsalt piinlik öelda, kuidas asjad on – nimelt et nende armuelu on praegu täpselt niisama olematu kui sinu enda oma. On igati loomulik end teistega võrrelda, kuid selles punktis võib see viia ainult pettumise ja alaväärsustundeni. Selle asemel püüa lihtsalt nautida partneriga koos veedetud aega, nii nagu see teile parasjagu kõige paremini sobib.

„Varem ma armastasin seksi, kuid nüüd pole mul selle jaoks eales tuju ...“

Kuigi enamik naisi tohib kuue nädala möödudes hakata seksiga uuesti tegelema, puudub igasugune ajagraafik selle kohta, millal sul armatsemiseks jälle tuju tekib: eri naistel saabub see hetk erineva kiirusega.

Lisaks nõuab seks energiat, keskendumist ja aega – asju, millega sinul kui vastsel lapsevanemal on tõenäoliselt kitsas käes. Sinu libiido kannatab magamata ööde, kurnavate päevade, kakaste mähkmete ja lõpmatute vajadustega beebi tõttu. Võta arvesse, et sinu keha pole sünnitusest ikka veel täielikult toibunud, lisa paar kamalutäit möllavaid hormoone ja polegi imestada, et ainuüksi mõte seksist tundub ebameeldiv, mitte erutav nagu vanasti.

Seks võib mitmel põhjusel tunduda hirmutav: sa kardad, et see on valus, et see võib põhjustada sisemisi vigastusi, et see ei ole enam selline nagu varem või et sa võid liiga ruttu uuesti rasestuda. Mõni ime siis, et sa seksikas tujus ei ole! Ja kuidas on lood imetamisest tingitud tupekuivusega? Lisaks võid sa lapsele rinda andes alateadlikult oma lähedusvajadust beebi kaudu rahuldada. Kõik see võib tekitada sinus mõtte, et sulle ei olegi loodusest määratud enam kunagi seksuaaliha tunda!

Ära muretse: see, mida sa tunned, on täiesti normaalne ja möödub lõpuks. Kui sul ei ole veel tahtmist vahekorda astuda, püüa leida muid viise, kuidas nautida lähedust oma partneriga, kas siis teineteise embamise, suudluste või silitustega. Ära sunni end tegema midagi, milleks sa ei ole valmis, kuid samal ajal ära tõrju kõiki läheduse vorme. Hea uudis on see, et seksisoovi tekkimisele on võimalik kaasa aidata.

Teadmiseks: mõned vastsed emad ütlevad, et saavad oma puudutusvajaduse rahuldatud last hoides ja imetades. Nende partnereid ei pruugi see aga just õnnelikuks teha. Seksuaalsete vajaduste rahuldamatajätmine võib tekitada meestes alaväärsustunnet või viha. Avameelse kommunikatsiooni alalhoidmine aitab sinul ja su partneril teineteise tundeid paremini mõista.

Nõuandeid romantilise meeleolu loomiseks

  • Varu aega tegevuste jaoks, mis annavad sulle meeldiva enesetunde – olgu see siis vannis mõnulemine, juuksurikülastus või jalutuskäik looduses. Lõõgastumine ja hea tuju aitavad sul end seksikana tunda.

  • Leidke partneriga aega kahekesi olemiseks – ja nautige seda harvaesinevat võimalust. (Kui palud usaldusväärsel sõbral või pereliikmel last hoida, et sul ei tarvitseks pidevalt muretseda, võib see asjade käigule tõeliselt kaasa aidata!)

  • Kui mõte seksist tekitab sinus ärevust, liikuge selle poole pikkamisi ja järk-järgult. Esiti võite ka lihtsalt kohtamas käia. Alustage suudlustest, seejärel liikuge aegamisi puudutamise juurde ja nii edasi, kuni tunned, et oled valmis „lõpuni minema“.
     

„Ma tahan seksida, aga nüüd ei taha seda minu partner. Milles asi?“

Vaatepilt, kuidas nende armastatud ja ihaldatud naine pressib oma tupeavast välja elusuuruses beebi, võib mõnele mehele jätta kustumatu mulje. Ühest küljest on see mõistagi aukartust äratav saavutus, teisest küljest võib mõjuda aga ka hirmutavalt.

Mõned mehed ei mõtle oma partneri seksuaalsusest pärast seda enam kunagi täpselt endistviisi (mis puudutab vähemasti seda konkreetset kehaosa). Kui mõned mehed nimetavad sünnitust kõige imelisemaks asjaks, mida nad on näinud, siis teised kardavad, et on sellest püsivalt traumeeritud. Sinu partneri reaktsioon selgub alles siis, kui sündmus lõpuks kätte jõuab.

Kuigi mõned mehed on sünnituse juures viibimiseks valmis, võib see kogemus tekitada neis tunde, et sinu keha kõige intiimsem koht, mis oli varem määratud armastuse jaoks, on nüüd omandanud praktilise otstarbe, mis on kõike muud kui seksikas.

Õnneks saab sinu partner tänu lühiajalisele mälukaotusele ja sugukirele viimaks üle mis tahes tõrkest, mis tal võib olla tekkinud sinu privaatsete kehapiirkondade vastu. Kui tema seksuaaliha ei taastu ja selle puudumine hakkab muutma teie suhet pingeliseks, võib abi olla professionaalsest nõustamisest.

Teadmiseks: äsja isaks saanud meestel esineb sageli naissuguhormoonide taseme tõusu organismis. Kuna seksuaaliha kutsuvad esile meessuguhormoonid – seda nii meeste kui ka naiste puhul –, võib lapse sünd kahandada ka sinu partneri libiidot.

Teadmiseks: ligikaudu 10% naistest kannatab sünnitusjärgse depressiooni all. Hiljutised uuringud viitavad sellele, et sünnitusjärgset depressiooni kogeb ka sama suur osa meestest.

Asjatundjad osutavad muudatustele elustiilis, milleks paljud mehed ei ole lapse saabudes valmis. Nad ei saa und täis, kui beebi öösiti kisa tõstab, kuid peavad sellegipoolest hommikul tööleminekuks ärkama. Pealegi oodatakse neilt tihtilugu, et nad võtaksid vastsündinu eest hoolitsemise töölt koju jõudes üle. Kui kahtlustad, et sinu abikaasa võib kannatada sünnitusjärgse depressiooni all, õhuta teda pöörduma arsti poole, et ta tunneks end võimalikult kiiresti jälle endisena.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 01. 2010. 07:51

Time: 0.0529380 s.