et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Vaeste riikide teismelised

Kool.ee-haridusportaal :: Vaeste riikide teismelised Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeVaeste riikide teismelised,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Vaeste riikide teismelised kasutavad rasestumisvastaseid vahendeid ebajärjekindlalt

07.08.2009 avaldas Reuters rahvusvahelise uuringu tulemused, millest selgus, et kuigi üha suurem osa arengumaade teismelistest neidudest kasutab rasestumisvastaseid vahendeid, ei tee nad seda niisama järjekindlalt kui täiskasvanud ning seetõttu esineb neil rohkem planeerimata rasedusi.

Rasestumisvastaste vahendite kasutamine Aasia, Aafrika ja Ladina-Ameerika arenguriikide 15- kuni 19-aastaste noorte seas on alates 1986. aastast tunduvalt paranenud.

2006. aastaks olid näitajad eri maades küll väga erinevad, kuid keskmiselt oli rasestumisvastaseid vahendeid enne 19. eluaastat kasutanud umbes veerand noortest naistest.

Samal ajal on oht, et rasestumisvastane vahend veab alt, teismeliste puhul 25 protsenti suurem kui täiskasvanutel, samuti katkestavad noored suurema tõenäosusega mingil hetkel oma valitud kontratseptiivi kasutamise.

Raseduse vältimise meetodi ebaõnnestumine on kõige levinum riikides, kus teismelised otsustavad sageli mõne „traditsioonilise“ viisi, näiteks nn kalendrimeetodi kasuks, kirjutasid uurijad ajakirjas International Perspectives on Sexual and Reproductive Health.

Selliste riikide hulka kuuluvad Boliivia, kus planeerimata raseduste arv moodustab keskmiselt 19 protsenti raseduste koguarvust, ning Türgi ja Filipiinid, kus vastav näitaja kõigub vahemikus 10 kuni 14 protsenti.

Lisaks vähetõhusate rasestumisvastaste meetodite valimisele on arengumaa teismelistel – nagu ka nende Lääne eakaaslastel – tõenäolisemalt raskusi kontratseptiivide järjekindla kasutamisega, nentisid uurijad eesotsas Ann K. Blanciga New Yorgi organisatsioonist EngenderHealth.

Teismelised tüdrukud võivad tunda hirmu või piinlikkust tänapäevaste rasestumisvastaste vahendite soetamise pärast, neil ei pruugi selleks raha olla, samuti ei pruugi nad teada, kuidas neid õigesti kasutada või mida teha kõrvaltoimete ilmnemisel.

Üha suurem osa arengumaade noortest naistest lükkab abiellumist edasi või tahab saada vähem lapsi ning seetõttu muutub nõudlus tõhusate rasestumisvastaste vahendite järele järjest suuremaks, kirjutavad Blanc ja tema kolleegid.

See tähendab, et reproduktiivtervise tagamisega tegelevad asutused peavad suutma seda nõudlust rahuldada. „Suurenev nõudlus rasestumisvastaste vahendite, teenuste ja teabe järele paneb tõenäoliselt proovile olemasolevate pereplaneerimisprogrammide ning teenusepakkujate valmisoleku, suutlikkuse ja võimalused,“ kirjutavad uurijad.

„See suundumus avaldab sügavat mõju nii rasestumisvastaste vahendite naissoost kasutajate suurenevale arvule kui ka riiklikele programmidele, mis osutavad pereplaneerimisega seotud teenuseid.“

ALLIKAS: International Perspectives on Sexual and Reproductive Health, juuni 2009.
Originaalartikkel http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE5764KP20090807

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 08. 2009. 01:18

Time: 0.1310320 s.