et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Viljakustest meestele

Kool.ee-haridusportaal :: Viljakustest meestele Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeViljakustest meestele,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Viljakustest meestele

Enamik mehi arvab, et nende naine rasestub kohe pärast rasestumisvastaste vahendite kasutamise lõpetamist. Kuid lapsetegemine pole nii lihtne kui võiks arvata.

Kuigi keegi ei saa garanteerida, kas või millal Te lapse saate, võite oma võimalustest teatava ettekujutuse saada. Meie ankeet aitab eduvõimalusi ennustada.

Kui vana Te olete?

Traditsioonilise arusaama kohaselt võib mees saada isaks küllaltki vanas eas, kuid uuemad uurimused näitavad, et nagu naistegi puhul, on ka siin „parim enne"-tähtaeg. 2008. aastal Prantsusmaal teostatud uuringud näitasid, et üle 35-aastastel meestel on suurem tõenäosus toota kahjustatud DNAga seemnerakke. See võib pikendada rasestumisele kuluvat aega ja suurendada raseduse katkemise ohtu.

Märkige 0, kui olete üle 35-aastane. Märkige 5, kui olete 35-aastane või noorem.

Kas Te suitsetate?

Tubakasuits võib seemnerakke kahjustada ja nende liikumist aeglustada. Suitsetamine soodustab ka erektsioonihäirete teket, mis arusaadavalt mõjutab viljakust. Tervisele tekitatava kahju ulatus pole alati seotud suitsetamise intensiivsusega.

Märkige 0, kui olete suitsetaja. Märkige 5, kui olete mittesuitsetaja või jätsite suitsetamise maha vähemalt 90 päeva eest (uue sperma moodustumiseks kuluv aeg).

Tutvu koolilaenu tingimustega

Koolilaen on mõeldud lapsevanemale poja või tütre kooli saatmiseks tarvilike kooliasjade (koolitarbed, ranits, riided, jalanõud jms) ostmiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145.

Esita koolilaenu avaldus

 

Tutvu energialaenu tingimustega

Energialaen on mõeldud perele maja või korteri tarvis talvekütte (puud, kivisüsi, kütteõli vms) soetamiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145

Esita energialaenu avaldus

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud Finants- ja Rahakooliga.

 

Kui palju Te tarvitate alkoholi?

Alkohol võib alandada meessuguhormooni testosterooni taset, pärssides seeläbi seemnerakkude tootmist. Seda võib juhtuda isegi mõõdukate napsitajate puhul. Loomulikult võib alkohol ka erektsioonile halvasti mõjuda.

Märkige 0, kui joote regulaarselt 3 või rohkem alkoholiühikut päevas. Märkige 5, kui joote vähem.

Kas Teil on esinenud olnud sugulisel teel levivaid haigusi?

Nii klamüüdia kui ka gonorröa võivad põhjustada ummistusi munandimanuses, keerukas juhade süsteemis, mis transpordib seemnerakke munandist edasi. Selle tagajärjeks on püsivad viljakusprobleemid. Gonorröaga kaasneb sageli eritis peenisest, kuid klamüüdia puhul ei pruugi seda esineda. Ligikaudu igal kaheksandal mehel on klamüüdia ja vähemalt pooltel neist ei avaldu mingeid sümptomeid.

Märkige 0, kui Teil on esinenud klamüüdia või muu sugulisel teel leviv haigus või kui teid pole kunagi kontrollitud. Märkige 5, kui Teie testi tulemus oli negatiivne või raviti haigus varases staadiumis välja.

Missugune on Teie kaal?

Ülekaalulisus võib testosteroonitaset alandada, seeläbi vähendades seemnerakkude hulka spermas. Samas viitavad uurimused sellele, et alakaalulisus võib spermale samasugust mõju avaldada.

Märkige 0, kui Teie KMI on üle 29 või alla 20. Märkige 5, kui Teie KMI jääb 20 ja 29 vahele.

Kas Te tarvitate uimasteid?

Mõned ravimid (sh vähiravimid) võivad seemnerakkude tootmist ajutiselt kahjustada, kuid mõnikord on see kahjustus püsiv. Anaboolsed steroidid – need, mis on sportlaste seas keelatud – pärsivad seemnerakkude moodustumist. Enamik tänavauimasteid (sh kokaiin, kanep, ecstasy ja heroiin) võivad vähendada seemnerakkude hulka ja põhjustada seemnerakkude väärdumist. Kanep võib seemnerakkude liikumisvõimet sedavõrd vähendada, et need ei suuda munarakku viljastada.

Märkige 0, kui tarvitate uimasteid või olete seda teinud viimase 3 kuu jooksul. Kui mitte, märkige 5.

Kas Teil esineb ülekuumenemist?

Soojus kahjustab kergesti seemnerakkude moodustumist. Munandid funktsioneerivad kõige paremini stabiilsel temperatuuril 32°C, seetõttu paiknevadki nad suhteliselt jahedas munandikotis. Puuvillased bokserid aitavad säilitada Teie „spermatehases” ideaalset temperatuuri. Kitsad sünteetilisest materjalist aluspüksid, sagedased kuumad vannid ja sülearvutiga töötades arvuti süles hoidmine võivad vähendada seemnerakkude kontsentratsiooni kuni 25 % võrra.

Märkige 0, kui armastate pikki kuumi vanne võtta, kannate kitsaid aluspükse või kasutate sülearvutit rohkem kui umbes 30 minutit päevas. Kui mitte, märkige 5.

Kui kehaliselt aktiivne Te olete?

Aktiivne elustiil on tervisele kasulik ja võib rasestumisele kaasa aidata, kuid ületreenimine võib omakorda seemnerakkude hulka spermas tugevasti vähendada. Kui tegelete sageli maratonijooksuga või treenite intensiivselt rohkem kui tund aega päevas, võib Teie viljakustase poole võrra alaneda.

Märkige 0, kui olete kas tugitoolisportlane või trennisõltlane. Kui mitte, märkige 5.

Kas kannatate stressi all?

Aja jooksul võib tugev stress kahjustada mitmeid hormoone, sealhulgas neid, mis juhivad seemnerakkude moodustumist. Elu ei saagi olla päris stressivaba, kuid Te saate õppida stressiga toime tulema. Mõnedele meestele tuleb kasuks nn viharavi kursus, teised peaksid lihtsalt leidma rohkem aega puhkamiseks ja kehaliseks treeninguks.

Märkige 0, kui tajute, et olete pidevalt stressis. Märkige 5, kui tulete enda arvates eluga hästi toime.

Kas Teil on olnud probleeme munanditega?

Mitmed nakkushaigused ja tervisehäired võivad viljakust kahjustada. Mumps võib põhjustada munandite põletikulisust, kuid viljakust kahjustab see harvadel juhtudel. Munandivigastus (näiteks sportimisel) ja laskumata munandi operatsioon on põhjusena tavalisemad, sest need võivad kahjustada munandite verevarustust. Samuti võib viljakust vähendada haigus nimega varikotseele (veresoonelaiend munandil). Kui täheldate oma munandites mingeid muutusi, pöörduge oma perearsti poole.

Märkige 0, kui Teil on olnud munandioperatsioon või tõsine vigastus. Kui mitte, märkige 5.

Analüüs

Kui Teie tulemus on alla 20

Hetkel näivad Teie võimalused olevat kesised. Asja hea külg on aga see, et saate muuta oma elustiili – võita on kõik. Kõik riskitegurid pole iga mehe puhul võrdselt olulised. Kui olete ülekaaluline ja tarvitate uimasteid, on uimastitest loobumine palju tähtsam. Teie pereõde või perearst võib anda Teile individuaalselt kohandatud nõu ja soovitusi.

Kui Teie tulemus jääb 20 ja 40 vahele

Teie võimalused isaks saada on keskmiste ringis, kuid Te saate neid märgatavalt suurendada, loobudes halbadest harjumustest, mis praegu kahjustavad Teie viljakust. Teie pereõde võib Teid nõustada suitsetamisest loobumise või Teie ideaalkaalu saavutamise asjus.

Kui Teie tulemus on üle 40

Olete heas vormis. Mõned üldised seaduspärad: kui noor paar elab regulaarset suguelu, on rasestumisvõimalus igal kuul üks viiele. Tõenäoliselt toimub rasestumine kuue kuu jooksul, kuid see pole kindel, kuna alati on oma osa ka õnnel. Järeldus? Kui soovite last, peate vaid edasi üritama.

The Sun, 02.07.2009
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/woman/health/health/2279873/Fertility-test-and-tips-for-men.html

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 08. 2010. 17:43

Time: 0.0450850 s.