et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Viljakustest naistele

Kool.ee-haridusportaal :: Viljakustest naistele Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeViljakustest naistele,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Viljakustest naistele

Enamik naisi arvab, et jääb rasedaks kohe pärast rasestumisvastaste vahendite kasutamise lõpetamist. Ent lapsetegemine polegi nii lihtne kui võiks arvata.

Ligikaudu igal kuuendal paaril on viljakusprobleeme. Varasem rasedus tähendab üldjuhul, et naisel on hea võimalus uuesti rasestuda, kuid uue elu loomine on õnnemäng.

Kuigi keegi ei saa garanteerida, kas või millal Te lapse saate, võite saada oma võimalustest teatava ettekujutuse. Meie ankeet aitab ennustada eduvõimalusi.

Kas olete üle 35-aastane?

Reeglina väheneb munarakkude varu 30. eluaastate jooksul. 35 eluaastat on mõnes mõttes teetähis, kuid samas mitte lõplik piir. 39-aastasel naisel kulub rasestumiseks keskmiselt 15 kuud.

Märkige 0, kui olete üle 35-aastane, märkige 5, kui olete alla 35-aastane.

Kas Te suitsetate?

Suitsetamine kahjustab munasarjade toimimist ja suurendab raseduse varase katkemise riski. Ajakirjas British Medical Journal avaldatud uurimus näitab, et suitsetamine võib alandada naise viljakust tervelt 40% võrra. Järelikult - suitsetamisest loobumine tasub end ära.

Märkige 0, kui olete suitsetaja, märkige 5, kui olete mittesuitsetaja.

Tutvu koolilaenu tingimustega

Koolilaen on mõeldud lapsevanemale poja või tütre kooli saatmiseks tarvilike kooliasjade (koolitarbed, ranits, riided, jalanõud jms) ostmiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145.

Esita koolilaenu avaldus

 

Tutvu energialaenu tingimustega

Energialaen on mõeldud perele maja või korteri tarvis talvekütte (puud, kivisüsi, kütteõli vms) soetamiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145

Esita energialaenu avaldus

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud Finants- ja Rahakooliga.

 

Kas Te tarvitate regulaarselt alkoholi?

Alkohol võib häirida hormonaalset tasakaalu, seega kui joote alkoholi regulaarselt või suures koguses korraga, võib rasestumine raskemaks osutuda. Samuti suureneb raseduse katkemise oht. Kuigi ohutut alkoholikogust pole välja selgitatud, viitavad mõned uuringud sellele, et nädalas üle 7 alkoholiühiku tarvitamine võib viljakust alandada.

Märkige 0, kui Te tarvitate alkoholi suures koguses korraga või joote regulaarselt üle 10 alkoholiühiku nädalas. Märkige 5, kui tarvitate sellest vähem alkoholi.

Kas Te tarvitate uimasteid?

Kuigi ka retseptiravimid võivad viljakust alandada, kujutavad tänavauimastid endast suuremat riski. Nii kokaiin, heroiin, ecstasy kui ka kanep võivad viljakust kahjustada, peamiselt ovulatsioonihäirete põhjustamise näol.

Märkige 0, kui olete viimase 3 kuu jooksul tarvitanud mingeid uimasteid. Kui mitte, märkige 5.

Kas Teil on esinenud sugulisel teel levivaid haiguseid?

Haigused nagu näiteks klamüüdia ei mõjuta ovulatsiooni, kuid võivad sulgeda munajuhad, mille munarakk peab läbima. Sel juhul võib rasestumine ilma viljakusravita osutuda võimatuks. Paraku võivad sugulisel teel levivad haigused kulgeda varjatult - umbkaudu kolmveerandil klamüüdiat põdevatest naistest ei avaldu mingeid sümptomeid. Gonorröa esineb harvemini, kuid selle mõju naise munajuhadele on samasugune.

Märkige 0, kui teate, et Teil on esinenud klamüüdia või gonorröa või kui Teid pole kunagi sugulisel teel levivate haiguste suhtes kontrollitud. Märkige 5, kui Teie testi tulemus oli negatiivne või Teil on sugulisel teel leviv haigus varases staadiumis välja ravitud.

Missugune on Teie kaal?

Ülekaalulisust seostatakse polütsüstiliste munasarjade sündroomiga, mis mõjutab umbkaudu seitset protsenti naistest, muutes menstruatsiooni ebaregulaarseks ja vähendades viljakust. Samuti soodustab ülekaal raseduskomplikatsioonide teket. Kuid ka tugev alakaalulisus vähendab rasestumise tõenäosust, kuna hormoonide normaalne toimimine eeldab teatavat keharasva hulka.

Märkige 0, kui Teie KMI on alla 20 või üle 29. Märkige 5, kui Teie KMI jääb 20 ja 29 vahele.

Kas Teie menstruatsioonid on regulaarsed?

Ebaregulaarse menstruatsiooni puhul võib ovulatsioon ära jääda, mis loomulikult vähendab rasestumise tõenäosust. Korrapärase menstruaaltsükliga naistel on ovulatsiooni tõenäosus suurem, eriti valude esinemise korral tsükli keskel (üks munaraku vallandumise tunnus).

Märkige 0, kui Teie viimased 3 menstruatsiooni on olnud ebaregulaarsed. Märkige 5, kui Teie menstruatsioonid on korrapärased, s.t 2-3 päevase kõikumisega.

Kas Te kasutate libesteid?

Enamik vaginaalseid libesteid võib seemnerakke kahjustada või nende aktiivsust vähendada. Sellised on muuhulgas Replens, KY geel ja paljud teised, nagu ka sülg, oliivõli ja muud „kodused” libestid. Tuntuimaks erandiks on... üllatus-üllatus, beebiõli. Sellegipoolest on looduslik libesti - Teie enda tupelima - palju parem libesti, nii et proovige eelmängu pikendada. See näitab ka piisavat erutumist, mis võimaldab seksi rohkem nautida.

Märkige 0, kui kasutate seksimisel regulaarselt vaginaalset libestit. Kui mitte, märkige 5.

Kuidas on läinud Teie sugulastel?

Menopaus võib alata vara - isegi 20. eluaastatel - ja mõnikord on see geneetiliselt ette määratud. Kui Teie õel või emal esines enneaegne menopaus, ärge oodake liiga kaua, sest Teie munasarjad võivad lakata toimimast enne, kui Teil tekib soov rasestuda. Samuti tasub olla kursis diabeedi ja preeklampsia esinemisega lähedaste sugulaste seas (mõlemad võivad põhjustada raseduskomplikatsioone).

Märkige 0, kui Teie õel või emal algas menopaus enne 45. eluaastat. Märkige 5, kui Teie naissoost sugulastel algas menopaus pärast 45. eluaastat.

Kas Te kannatate stressi all?

Me kõik kogeme teataval määral stressi, kuid tugev stress kahjustab naise hormoone ja vähendab rasestumise tõenäosust. Loodus mõistab, et ebakindlates tingimustes pole mõistlik lapsi kasvatada. Siin on aga üks konks - ka rasestumise pärast muretsemine võib Teile kahju teha, niisiis püüdke olla võimalikult rahulik.

Märkige 0, kui Teil esineb klassikalisi stressisümptomeid nagu paanika, ärrituvus, keskendumisraskused, mälu- ja unehäired. Märkige 5, kui tulete elu tõusude ja mõõnadega enda arvates hästi toime.

Kas Te töötate vahetustega töökohal?

Kuigi uurimused pole seda lõplikult kinnitanud, võivad pidevalt vahetustega töökohal töötavad naised osutuda vähem viljakateks, kuna töökorraldus on vastuolus nende bioloogilise kellaga. Samuti võib juhtuda, et nad leiavad intiimeluks vähem aega. Vahetustega töö võib suurendada ka raseduse katkemise ohtu.

Märkige 0, kui töötate pidevalt või sageli vahetustega. Märkige 5, kui Te ei tööta vahetustega või teete seda harvem kui kord nädalas.

Analüüs

Kui Teie tulemus on alla 20

Hetkel paistab, et paljud asjaolud on rasestumise vastu. Kui vaadata asjale positiivsest küljest, siis on Teil kindlasti võimalus oma elustiili oluliselt muuta - on loobuda suitsetamisest või võtta kaalust alla. Kõik tegurid pole iga naise puhul võrdselt olulised. Kui olete kirglik suitsetaja, kuid joote vähe alkoholi, on suitsetamise mahajätmine tähtsam. Pöörduge oma pereõe või perearsti poole, kes annavad just Teile vajalikke rasestumiseelseid nõuandeid.

Kui Teie tulemus on 20 ja 40 vahel

Teie võimalused rasestuda on keskmised. Te ei saa muuta oma vanust ega suguvõsa, kuid võite oma võimalusi suurendada, vähendades takistavaid tegureid oma elustiilis. Teie pereõde võib Teile jagada nõuandeid suitsetamisest loobumise või ideaalkaalu saavutamise kohta. Ka tervislik toitumine võib rasestumise tõenäosust suurendada. Andke endale rasestumiseks aega ja püüdke mitte muretseda, sest rasestumine võib viibida ka ärevuse tõttu.

Kui Teie tulemus on üle 40

Olete igati heas vormis, kuid Teie mees võiks kontrollida, kui hästi ta on suuteline isaks saama (vt Viljakustest meestele). Mõned üldised näpunäited: kui elate regulaarset suguelu, on Teie rasestumisvõimalus igal menstruaaltsüklil ligikaudu üks viiele. Pärast rasestumisvastaste vahendite kasutamise lõpetamist võtke iga päev toidulisandina 400 mcg foolhapet. See vitamiin aitab ennetada probleeme nagu näiteks lülisambalõhestus (spina bifida) ja võib tõsta ka rasestumise tõenäosust. Kui olete alla 30-aastane, on tõenäoline, et rasestute kuue kuu jooksul, kuid see pole kindel. Umbes 10 protsendil paaridest läheb rasestumiseks aasta või rohkemgi. Järeldus? Kui soovite last, siis peate vaid edasi üritama.

The Sun, 02.07.2009
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/woman/health/health/2279974/Female-fertility-test-and-tips.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 08. 2010. 17:43

Time: 0.0629160 s.