et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Solaarium, vähk

Kool.ee-haridusportaal :: Solaarium, vähk Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSolaarium, vähk,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Solaariumid on vähitekitajate eesotsas koos sigarettide ja arseeniga

29.07.2009 teatas Reuters, et rahvusvaheline vähiuuringute grupp paigutas solaariumid kõrvuti sigarettide, arseeni ja asbestiga suurimate vähiriskide nimekirja etteotsa.

Rahvusvaheline vähiuuringute agentuur (International Agency for Research on Cancer – IARC) paigutas ultraviolettkiirgusel põhinevad solaariumid suurimate vähiriskide kategooriasse ja tähistas need kui „inimestele kantserogeensed“, olles jõudnud arusaamisele, et need on seniarvatust ohtlikumad.

Varem liigitas Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) kuuluv ja Prantsusmaal paiknev agentuur UV-lambid ja solaariumid „tõenäoliselt inimestele kantserogeensete“ tegurite klassi.

Meditsiiniajakirja The Lancet Oncology viimases numbris avaldatud uuringust selgus, et solaariumi kasutamine võib vähiriski suurendada 75 protsendi võrra, seda eriti laste ja noorte täiskasvanute puhul.

„Naha pigmentkasvaja tekkimise oht on 75 protsenti suurem, kui solaariumi hakatakse kasutama enne 30. eluaastat,“ väidab uuring.

IARC koostatud aruanne nägi ilmavalgust pärast seda, kui üheksa riigi teadlased juunis kohtusid, et hinnata ümber eri tüüpi kiirguste vähki soodustav toime, võttes aluseks päikesekiirguse kui peamise ultraviolettkiirguse allika, millega inimesed kokku puutuvad.

IARC on alates 1971. aastast avaldanud rea monograafiaid kantserogeensete tegurite ohtlikkuse hindamise kohta, mida tuntakse ka WHO kantserogeenide entsüklopeediana ja milles riskitegureid on hinnatud skaalal ühest neljani.

1. rühma, kuhu solaariumid äsja paigutati, kuuluvad veel asbest, arseen ja tubakatooted.

WHO on teatanud, et ei soovita kasutada UV-solaariume kosmeetilistel eesmärkidel, eriti kuna uuemad solaariumid toodavad senisest enam UVB-kiirgust, et jäljendada päikest ja kiirendada päevitumisprotsessi.

Mõnes riigis ja USA osariigis on kunstliku päevitamise hiigeltööstus, milles liiguvad miljardite dollarite suurused summad, seadustega reguleeritud. Näiteks on mõnel pool solaariumide kasutamine teismelistel keelatud või siis lubatud üksnes vanemate või arsti nõusolekul.

Austraalias ei tohi lapsed solaariume kasutada ning salongides peavad olema üleval sildid, mis hoiatavad kasutajaid kunstliku päevitamisega seotud terviseprobleemide, sealhulgas nahavähi eest.

See määrus jõustus kohtuotsusega, mis järgnes Clare Oliveri surmale 2007. aasta septembris, mil naine kaotas 26-aastaselt võitluse vähiga, mis tema väitel oli põhjustatud just solaariumide külastamisest.

Originaalartikkel http://www.reuters.com/article/lifestyleMolt/idUSTRE56S0NA20090729

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 08. 2009. 06:59

Time: 0.1672690 s.