et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Väärarenguga lastest vaadatakse mööda

Kool.ee-haridusportaal :: Väärarenguga lastest vaadatakse mööda Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeVäärarenguga lastest vaadatakse mööda,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Uurimus: Naised vaatavad väärarenguga lastest sagedamini mööda

24.06.2009 edastas Washington Post Associated Pressi poolt tehtud ülevaate värskest Harvardi ülikoolis tehtud uuringust, mis näitas, et naistel on meestest raskem vaadata näo väärarenguga väikelapsi. Selline tulemus on ootamatu. Harvardi ülikooli juures tegutseva McLeani haigla psühhiaatrid, kes uurisid, kuidas inimesed tajuvad ilu, olid oodanud, et naised kulutavad üliarmsate beebide imetlemisele meestest rohkem aega. Mitte sinnapoolegi.

Pigem tõstatab see kolmapäeval avaldatav väikesemastaabiline uuring rohkem küsimusi, kui suudab vastata. McLeani teadlasterühm oli varem korraldanud katse, mille käigus näidati meestele ja naistele arvutiekraanilt täiskasvanute nägusid. Uurimisalused hindasid nägude ilu ja võisid klahve vajutades fotosid ka pikemalt vaadelda. Klahvivajutuste kokkulugemine näitas, et mehed tegid ilusate naiste vaatamise nimel kolm korda rohkem pingutusi kui naised nägusate meeste vaatamiseks.

See pani uurimisrühma juhi dr Igor Elman mõtlema, mis naisi veel motiveerida võiks. Nii tekkis idee korraldada sarnane katse beebidega.

Nüüd näidati 13 mehele ja 14 naisele 80 lapse pilti, kellest kolmekümnel oli näo väärareng, nagu huule- ja suulaelõhe, Downi sündroom või kõõrdsilmsus. Uurimisalused hindasid iga lapse ilu skaalal 0 kuni 100 ning kasutasid klahve, et hoida fotot kauem ekraanil või panna see kiiremini kaduma.

Naised vajutasid näodeformatsioonidega lapse pildi ekraanilt kaotamiseks klahvi 2,5 korda sagedamini kui mehed, kirjutasid teadlased ajakirjas PloS One, mida annab välja Public Library of Science (Üldine Teadusraamatukogu). Samas ei hinnanud naised nende laste välimust sugugi madalamalt kui mehed. „Neil oli mingi alateadlik ajend nendest nägudest vabaneda,” ütles Elman, kes kahtlustab, et „meil on loomulik kalduvus teha kõik panused terve välimusega lastele.”

Mõlemast soost uurimisalused kulutasid normaalsete laste fotode vaatamisele võrdselt aega ja vaeva. Uuring ei suuda seletada tulemuste lahknemist soo alusel. Elman märkis, et varasemad uurimused on seostanud laste hülgamist ja hooletussejätmist ebanormaalse välimusega, ning tõstatas isegi küsimuse, kas see avastus võib lükata ümber arusaama tingimusteta emaarmastusest. See järeldus läheb siiski liiga kaugele, hoiatas dr Steven Grant uimastite kuritarvitamise riiklikust instituudist, mis uurimust rahastas.

Uuring on osa avaramast uurimustööst selle kohta, kuidas me üldjuhul isiklikke suhteid loome ja mis võib need suhted nurjata. Selle käigus uuritakse, kas inimeste sõnad lähevad nende tegudega kokku. „Terve mõistus ütleks üht,” sõnas Grant. „See ei klapi aga terve mõistusega. See tekitab küsimusi.”

Originaalartikkel:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/06/23/AR2009062303332.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:46

Time: 0.0492299 s.