et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Poisslaste eelistamisele aasialaste hulgas

Kool.ee-haridusportaal :: Poisslaste eelistamisele aasialaste hulgas Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eePoisslaste eelistamisele aasialaste hulgas,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

USA sünnistatistika viitab poisslaste eelistamisele aasialaste hulgas

15.06.2009 avaldas NY Times ülevaate USA värskest rahvaloendusest, mis näitab kõrvalekaldeid Hiina, India ja Korea päritolu ameeriklaste peredesse sündinud poiste ja tüdrukute vahekorras.

Demograafide hinnangul on statistiline kõrvalekalle Aasia päritolu ameeriklaste perekondades märkimisväärne ja nad usuvad, et see ei peegelda mitte üksnes poisslaste eelistamist, vaid ka nende perekondade üha süvenevat kalduvust kasutada soo valimise meetodeid, nagu kehaväline viljastamine, seemnerakkude sorteerimine või abort.

On tavaline, et immigrandid toovad Ameerikasse kaasa osa oma kommetest ja kultuurist – alates maitse-eelistustest ja lastekasvatamise tavadest kuni hariduse tähtsustamiseni ning meeste kõrgema sotsiaalse ja majandusliku staatuseni. Mõned eksperdid olid siiski üllatunud, nähes tõendeid, et Aasia päritolu ameeriklaste hulgas on poegade eelistamine Ameerikasse nii suurel määral üle kandunud. „Et see toimub Ameerika Ühendriikides – see on tõepoolest rabav,“ ütles professor Lena Edlund Columbia ülikoolist. Ta uuris koos oma kolleegi professor Douglas Almondiga 2000. aasta rahvaloenduse andmeid ja avaldas saadud tulemused eelmisel aastal ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Üldiselt sünnib Ameerikas rohkem poisse kui tüdrukuid, suhe on 1,05 poissi 1 tüdruku kohta.
Kuid Columbia ülikooli majandusteadlased avastasid, et Hiina, Korea ja India päritolu Ameerika perekondades on poisi saamise tõenäosus juhul, kui esimene laps on tüdruk, tõusnud 1-lt 1,17-ni. Kui esimesed kaks last on tüdrukud, on kolmanda lapse puhul suhtarv 1,51 poissi 1 tüdruku kohta ehk ligi 50 % kõrgem.

Uuringud ei ole tuvastanud poiste sellist eelistamist Jaapani päritolu ameeriklaste hulgas.

Almondi ja Edlundi uurimistulemusi toetas Texase ülikooli majandusteadlase professor Jason Abrevaya sel aastal avaldatud töö. Ta leidis 2004. aasta loendus- ja sünniandmete põhjal, et poiste sündimise sagedus New Yorgi Hiina immigrantide hulgas ületab Hiina päritolu perede keskmise. Poisse sünnib tavaliselt umbes 515 iga 1000 sünni kohta. Abrevaya avastas aga, et hiinlastest New Yorgi elanike seas, kellel oli kolm last, oli poiste osakaal umbes 558.

„Patsiendid arvavad, et peavad end minu ees välja vabandama, kuid on selge, et peamine põhjus on kultuuriline,“ ütles dr Jeffrey Steinberg California Viljakusinstituudist, mis alustas märtsis New Yorgis soovaliku teenuse osutamist.Viljakusinstituut, mis ei tegele abortidega, on oma teenuseid häbenemata reklaaminud USA india- ja hiinakeelsetes ajalehtedes.

Kliinikute püüdlused võita kliente USA india perekondade seast kutsusid 2001. aastal esile laitvaid hinnanguid ja sundisid seda kogukonda end kriitilise pilguga vaatama. Mõned ajalehed ja ajakirjad, mis reklaamisid soovaliku protseduure pakkuvaid kliinikuid, väljendasid kahetsust, et hoiavad alal tava, mida võib pidada naistevaenulikuks.

Asjatundjate sõnul kasutavad Aasia päritolu ameeriklaste perekonnad soovaliku meetodeid, mida nimetatakse ka perekonna tasakaalustamiseks.

Hiinas toimub soovalik üldjuhul naissoost loodetest vabanemisega, mis arstide sõnul leiab aset ka USA-s, kuigi vaid üksikud vanemad olid nõus selle kohta intervjuud andma.
„See on tundlik teema,“ ütles dr Steinberg. „Aasias on see illegaalne ja kultuurilises mõttes on tegemist isikliku asjaga.“

1989. aastal läbiviidud uuringus soovalikust New Yorgis, mille viis läbi N. Y. U. Langone Medical Centeri kliiniline professor dr Masood Khatamee, selgus, et kõik võõrsil sündinud paarid – enamik neist Aasiast ja Lähis-Idast – eelistasid poisse, seda valdavalt kultuurilistel ja majanduslikel kaalutlustel. Sageli avaldavad survet mehe vanemad.

„Mul on kaks tütart ja minu abikaasa on pere ainuke laps,“ rääkis tasuval ametikohal töötav Hiina päritolu naine, kes on abielus inseneriga. „Juba varakult pärast seda, kui sündisid meie kaks tütart ja möödus kaks aastat, ilma et oleks tulnud kolmas laps, leidsin end elutoas nelja või viie vanema sugulasega arutlemas teemal „Kas poleks mitte tore, kui sa saaksid poja?“ See on ääretult ebamugav.“

Hongkongis sündinud günekoloog dr Lisa Eng, kes töötab Hiinalinnas ja Brooklynis Sunset Parkis, rääkis, et on püüdnud veenda poisse eelistavaid paare abordist loobuma. Kuid kui tegemist on kolmanda lapsega, ütles ta, on nad üsna otsusekindlad, et peab sündima poiss. Kui see on poiss, jätavad nad selle alles. Kui see on tüdruk, katkestavad nad raseduse.“

Originaalartikkel http://www.nytimes.com/2009/06/15/nyregion/15babies.html?emc=eta1

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:04

Time: 0.0483341 s.