et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Beebikosmeetika ja miks muudatused on vajalikud

Kool.ee-haridusportaal :: Beebikosmeetika ja miks muudatused on vajalikud Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeBeebikosmeetika ja miks muudatused on vajalikud,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Beebikosmeetika ja miks muudatused on vajalikud

Sharon Trotter on ämmaemand ja sõltumatu imetamisnõustaja

On hästi teada, et vastsündinute nahk on väga õrn. Seetõttu on beebikosmeetika kasutamise ja propageerimisega seotud palju vastakaid arvamusi. Meditsiiniringkondades levivad suundumused (sünnitusmajas ja hiljem perearstilt saadud soovitused) määravad, kuidas hakatakse kasutama beebikosmeetikat. Nii lapsevanemad kui ka meditsiinitöötajad arvavad, et beebikosmeetika tooted on ohutud ja isegi kasulikud, kuid see ei ole alati nii.

Vastsündinu nahk
Vastsündinu naha õrna kaitsekihi struktuuri ja talitlust on kerge haavata, mistõttu võivad tekkida mitmesugused põletikusümptomid. Naha kaitsebarjääri ei ole kunstlikult võimalik taastada, mistõttu seda tuleb eriti hoolikalt kaitsta ja vältida lipiidkihi kahjustumist hügieenitarvete koostises kasutatavate keemiliste ainete toimel. Epidermise kahjustumisel nahk kuivab liigselt ning suureneb naha tundlikkus bakterite, allergeenide ja keemiliste ainete kahjustava toime suhtes. Nii võib puhastamisel nahka hoopis kahjustada.

Hooldusvahendite regulatsioon
Enamik beebidele ja väikelastele mõeldud nahahooldustooteid on pärit USA-st.
Ameerika Toidu- ja Ravimiamet (The American Food and Drug Administration) ei nõua ettevõtetelt kosmeetikatoodete ja hooldusvahendite turustamiseelset testimist turvalisuse osas. See aga tähendab, et 89% kõikidest toimeainetest ei ole ohutuse suhtes üldse testitud.
Juhul, kui puuduvad tõendid toote kasutamise ohutuse kohta vastsündinutel, tuleb vältida kõiki selliseid tooteid vähemalt esimese elukuu jooksul. Ainsaks erandiks on vajadusel õhukese kihiga barjäärkreemi kasutamine mähkmepiirkonnas, et vältida mähkmedermatiidi teket.

Beebikosmeetika ja miks muudatused on vajalikud
Kõik puhastusvahendid, sealhulgas kraanivesi, mõjustavad naha rasvasisaldust. Imikut ei ole vaja iga päev vannitada, kaks kuni kolm korda nädalas on täiesti piisav ning ning imikut ei tohiks hooldusvahendiga vannivees hoida kauem kui 5 minutit. Uuringud on näidanud, et kerge seebi kasutamist tuleb vältida vähemalt nabaköndi eemaldumiseni. Seetõttu tuleb nahahooldusvahendeid kasutada võimalikult vähe ja täielikult tuleb vältida järgmiste tugevatoimeliste detergentide (puhastamiseks ettenähtud toode) kasutamist:

SLS (samuti tuntud kui naatriumdodetsülaat)
SLS detergent, mida leidub 98% kehahooldustoodetes. SLS eemaldab naha lipiidbarjääri ja nahka söövitades muudab selle karedaks ning ebatasaseks. SLS põhjustab nahast vedeliku eemaldumist, tekitades lõhesid ja raskeid põletikuilminguid epidermises.

SLES (naatriumlauretüülsulfaat) ja ALES (ammooniumlauretüüsulfaat)
SLESi kasutatakse tavaliselt vahtu tekitava ainena hambapastades, vannigeelides, vannivahtudes ja rasvaeemaldusvahendites, mis lahustavad valke ning võivad põhjustada suuhaavandite teket. SLES ja ALES soodustavad nitraatide kuhjumist organismis, mis tähendab, et suureneb risk haigestuda vähkkasvajatesse.

Propüleenglükool ja polüetüleenglükool
See tööstuslik aine lahustab rasva ja rasu ning seega kasutatakse seda laialdaselt deodorantides ja hambapastas (paksendajana). Kahjustab imiku ebaküpset nahka, seda kuivatades ja põhjustades seega nahaärritust.

Etanool (etüülalkohol)
Etanooli kasutatakse suuloputusvedelikes ja on teada, et see põhjustab suuõõne vähki igal aastal umbes 36 000 Ameerika kodanikul.

Triklosaan
Seda ainet kasutatakse antibakteriaalsetes toodetes mikroorganismide hävitajana. Samuti kasutatakse triklosaani hambapastades kui tõhusat „kestvat kaitset 12 kuni 24 tunniks!” Arvatavalt võib tekitada inimesel vähki.

Isopropüülalkohol
Kasutatakse hambapastades. On tugeva dehüdreeriva ja kahjulikke kemikaale suuõõnde kandva toimega.

Metüülisotiasoliin
Seda ainet leidub paljudes šampoonides ning seda on seostatud Alzheimeri tõve, sünnidefektide ja neuroloogiliste haiguste tekkimisega.

Parabeenid (metüülparabeen, propüülparabeen, etüülparabeen, butüülparabeen)
Need on kosmeetikatoodetes, ka imikute puhastuslappides, kreemides ja šampoonides kasutatavad sünteetilised säilitusained. Parabeenid võivad põhjustada nii dermatiiti, nahalöövet ja allergiat, kui ka rinnavähki.

Tähtsamad faktid:

  • Enne imikuga tegelemist peske alati käsi. Vähemalt esimese elukuu jooksul kasutage imiku naha eest hoolitsemiseks ainult vett.
  • Kui hakkate kasutama hooldusvahendeid, siis vältige käesolevas artiklis esile toodud kemikaale sisaldavaid tooteid.
  • Kasutage uuemaid tooteid, mille koostis on muudetud võimalikult turvaliseks. Rinnaga toitmine tugevdab imiku immuunsüsteemi.
  • Ärge täitke pesumasinat üle. Seeläbi väldite pesupulbrist pärinevate kemikaalide jäämist riietesse.
  • Riidest mähkmed on loodussõbralikumad ning sama tõhusad kui ühekordseks kasutamiseks mõeldud mähkmed. Mähkmelööbe risk ei ole samuti suurem.
  • Märkmepiirkonda hooldage õhukese barjäärkreemiga, et vältida mähkmedermatiidi teket.
  • Kui kasutate massaažiõli, peaks see olema taimne (mitte pähkliõliga), mineraalõlideta ja lõhna- ning värvaineteta.
     

Turvalisi ja ohutuid beebitooteid küsige apteegist! Need tooted on turvalised ja ohutud lastele alates teisest elukuust.

Refereeritud ajakirjast: Ämmaemandad
Midwives Vol 9 N4 April 2006 (Official journal of the Royal College of Midwives) e. Kuningliku Kolleegiumi Ämmaemandate ametlik ajakiri (Suurbritannia)

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 13. 04. 2009. 02:16

Time: 0.0627251 s.