et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Rasestumisvastane progestiinisüst

Kool.ee-haridusportaal :: Rasestumisvastane progestiinisüst Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeRasestumisvastane progestiinisüst,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Uuringus leiti, et rasestumisvastane progestiinisüst põhjustab olulist kaalutõusu

4.03.2009 avaldas ScienceDail yülevaate värskest Texase ülikooli meditsiiniteaduskonna teadlaste poolt läbi viidud uuringust, mis leidis, et naised, kes kasutasid medroksüprogesteroonatsetaadi depoopreparaati (ingl depot medroxyprogesterone acetate, DMPA) ehk niinimetatud rasestumisvastast süsti, võtsid kolme aasta jooksul juurde keskmiselt 11 naela (5 kg) ja nende keha rasvasisaldus kasvas 3,4 protsenti.

DMPA on süstitav rasestumisvastane vahend, mida manustatakse üks kord kolme kuu järel. Seda kasutab üle kahe miljoni Ameerika naise, sealhulgas umbes 400 000 teismelist. DMPA on võrreldes mõne teise rasestumisvastase vahendiga üsna odav, tõhus ja seda ei pea iga päev manustama, mis suurendab vahendi populaarsust.

“Naised ja nende arstid peavad sobivaimat rasestumisvastast meetodit valides uute andmetega arvestama,” ütles uuringut juhtinud Texase ülikooli meditsiiniteaduskonna sünnitusabi ja günekoloogia osakonna juhataja ning naiste tervise interdistsiplinaarsete uuringute keskuse direktor dr Abbey Berenson.

“Üks probleem on DMPA seos suurema rasvaladestusega kõhupiirkonda, mis on tuntud metaboolse sündroomi osa ning suurendab südame-veresoonkonna haiguste, insuldi ja suhkurtõve riski,” ütles Berenson.

Uuring jälgis 703 naist kahes vanuserühmas: 16–24-aastased ja 25–33-aastased. Naised kasutasid kolme aasta jooksul DMPA-d, suukaudset (desogestreel) või mittehormonaalset (kahepoolne munajuhade sulgemine, kondoom või suguelust loobumine) rasestumisvastast vahendit. DMPA kasutajaid, kes loobusid sellest vahendist ja valisid mõne muu rasestumisvastase meetodi, jälgiti lisaks kaks aastat. Kogu uuringu jooksul hindasid teadlased muutusi kehakaalus ja üldse organismis, muuhulgas arvestati vanust, rassi, kalorite tarbimist ja kehalist aktiivsust.

Võrreldes kõiki kolme rühma oli DMPA kasutajate tõenäosus kolme aasta jooksul kaalus juurde võtta üle kahe korra suurem kui mittehormonaalseid või suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud naistel. “Need leiud on murettekitavad. Siiski on vaja rohkem uuringuid, et teha kindlaks, kas DMPA kasutamine aitab otseselt kaasa ülekaalulisusega seotud tervisehäirete tekkele ning ohustab patsiendi üldist tervist,” ütles Berenson.

Suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid tarvitanud naised ei võtnud kaalus rohkem juurde kui need, kes kasutasid mittehormonaalset meetodit. Siiski leiti uuringus, et nende keha rasvasisaldus suurenes veidi, samas kui lihasmass vähenes. Teadlaste sõnul oli see vähem tõenäoline nende naiste puhul, kes tegelesid korrapäraselt spordiga ja tarbisid suurema valgusisaldusega tasakaalustatud toitu.

Uuring võimaldab arstidel naisi õigesti nõustada organismi nende muutuste osas, mis kaasnevad enamkasutatavate rasestumisvastaste vahenditega, samuti selgitada, kuidas kaalu uuesti langetada, ütles Berenson.

Algne artikkel: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090304182111.htm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:55

Time: 0.0825770 s.