et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Sünnitusjärgne depressioon

Kool.ee-haridusportaal :: Sünnitusjärgne depressioon Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSünnitusjärgne depressioon,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Sünnitusjärgne depressiooni tekkimine võib olla seotud kindla hormooniga

03.02.2009 edasta Reuters värske USA uuringu tulemused, mis näitasid, et sünnitusjärgse depressioon võib olla seotud kindla hormooni tekkega sünnituse käigus.

California ülikooli teadlaste korraldatud sadat naist hõlmava uuringu käigus selgus, et 16-st sünnitusjärgse depressiooni all kannatavast naisest 12 veres oli raseduse keskel tavalisest suurem kogus platsentas ringlevat hormooni.

Üldjuhul toodab ajuripats kortikotropiini vabastajahormooni ehk CRH-d üliväikestes kogustes ja stressiolukordades. Raseduse korral vabastab platsenta aga 100 korda enam CRH-d, kui ajuripats tavaliselt toodab. Seda hormooni kutsutakse ka „platsenta kellaks“, sest arvatakse, et see valmistab naise keha sünnituseks ette, märkis uuringus osalenud psühholoog Ilona Yim.

CRH ja teiste hormoonide tase langeb pärast sünnitust järsult, mis Yimi sõnul kutsub esile „võõrutusnähud“. Need aga võivad sisesekretsioonisüsteemile laastavalt mõjuda.

„Sünnitusjärgne depressioon tabab neid, kelle hormoonide taseme muutus on erakordselt suur,“ järeldas Yim. Naised, kelle CRH tase 25. rasedusnädalal oli kõrge, langesid suurema tõenäosusega sünnitusjärgse depressiooni ohvriks.

„See on esimene uuring, mis seob CRH-d sünnitusjärgse depressiooniga ja aitab niisiis selle häire olemust paremini mõista,“ sõnas ta. Yim lisas, et tulemuste kinnitamiseks tuleb uuring läbi viia suuremas mahus.

Sünnitusjärgne depressioon ilmneb 20%-l naistest 4–6 nädala jooksul pärast sünnitust. 7% värsketest emadest kannatavad eriti ränga depressiooni all. Kui seda seisundit ei püüta ravida, võivad naised muutuda nii masendunuks, et üritavad endalt elu võtta. Mõned vigastavad isegi oma vastsündinut või jätavad ta hooletusse.

Meditsiiniajakirjas Archives of General Psychiatry kajastatud uuringu kohaselt suurendavad sünnitusjärgse depressiooni tekkimise tõenäosust eelnevad masendushood, sotsiaalse toe puudumine, madal enesehinnang ja pingeliselt kulgenud rasedus.

Algallikas: http://www.reuters.com/article/email/idUSTRE5115Q820090203

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:28

Time: 0.0444429 s.