et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Seksuaalkasvatus

Kool.ee-haridusportaal :: Seksuaalkasvatus Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSeksuaalkasvatus,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Seksuaalkasvatus: miks peaksid britid järgima hollandlaste eeskuju

24.11.2008 avaldas The Times ülevaate Inglismaa haridusministri plaanist viia sisse seksuaalkasvatuse tunnid viieaastastele.

Hollandis on sellised programmid juba olemas. Kas see võib olla põhjuseks, miks neil on Euroopa madalaim teismeliste raseduste määr. Hollandis on seks kõikjal, kuid samas on seal lääneriikidest madalaim teismeliste rasedate arv ja ühtlasi kõige väiksem sugulisel teel levivate haiguste määr noorte seas. Nüüd kavatseb Suurbritannia, kes on teismeliste raseduste arvu poolest Euroopas pea esikohal, jäljendada Hollandi edu.

Aastaks 2010 plaanivad ministrid sisse viia kohustuslikud seksuaal- ja suhtekasvatustunnid lastele alates viiendast eluaastast. Tundides õpivad lapsed suguelundite korrektseid nimetusi ning paljud saavad seksuaalkasvatusliku sisuga koomiksi „Kasvame koos Nisha ja Joe’ga”.

Suurbritannia valitsus eelistab Põhjamaade mudelile Hollandi seksuaalkasvatuse mudelit, kuna erinevalt Skandinaavia riikidest on Hollandis ka üks Euroopa väiksemaid abortide arve. Ühendkuningriigis tõusis abortide arv alla 16-aastate seas eelmisel aastal 10 protsenti, ulatudes 4376-ni.

Kuidas hollandlased seda siiski teevad? De Burghti kooli direktor Siebe Heutzepeter naerab idee peale, et seksuaalkasvatuse tunnid on ainus, mis vaja, et lapsed liiga vara seksuaalelu ei alustaks. „Meil pole algkoolis ametlikku seksuaalkasvatust,” räägib direktor. „Lapsed räägivad seksist siis, kui nad seda soovivad ja vajavad seletust. Me käsitleme seksi eluterve normaalse tegevusena kahe armunud täiskasvanud inimese vahel. Igal aastal jääb mõni meie õpetajatest lapseootele või abiellub, sõltumata sellest, kas nad on hetero- või homoseksuaalsed. See on hea võimalus rääkida lastele täiskasvanute suhetest.”

Heutzepeter räägib, et hollandlased on kõigis eluaspektides palju vabamad kui britid. „Inglased häbenevad seksist rääkida. Nad on liiga peenutsevad. Siin on täiskasvanud ja lapsed paremini haritud. Oleks mõeldamatu, et hollandlasest lapsevanem üritaks kõrvale hiilida seksiteemalistest vestlustest oma lapsega.” Heutzepeter usub, et on oluline rääkida lastega vabalt seksist enne, kui nad hakkavad ennast häbenema. „See on eneseaustuse küsimus,” ütles ta. „Me elame liberaalses riigis. Siin pole mingit mõtet õpetada lastele, et nad peavad ütlema „ei”. Neile tuleb rääkida sellest, miks öeldakse „ei” ja millal öelda „jah”.”

Sanderijn van der Doefi raamatuseeria võimaldab hollandi lastel seksist kõike teada saada. Viieaastastele mõeldud raamatu kaanel suudlevad mudilased teineteist huultele. Kaante vahel räägitakse lastele, miks nende emadel on rinnad ja miks nad kaenlaaluseid raseerivad, kuidas naerulsui seemnerakk liigub, kuidas inimesed eelistavad seksides teineteise peal olla, aga loomad paarituvad tagant ja milline näeb välja isa peenis. 11-aastastele mõeldud raamatus näidatakse, kuidas tüdruk uurib peegli abil oma suguelundeid ning räägitakse menstruatsioonist ja rasestumisvastastest pillidest..

Avatus tundub mõjuvat. Suurbritannias kaotab keskmine teimeline süütuse 16-aastaselt, Hollandis aga 17,7-aastaselt. Hollandis kasutab umbes 93 protsenti noortest rasestumisvastaseid vahendeid, samas Suurbritannias teeb seda vaid 53 protsenti. Teismelistega tehtud uuring näitas, et Hollandis oli nii poistel kui tüdrukutel süütuse kaotamise peamiseks põhjuseks „armastus ja pühendumus”, kuid briti poisid viitasid sõprade survele ja füüsilisele külgetõmbele.

Teine põhjus, miks teismeliste raseduste arv Hollandis nii madal on, võib olla tingitud valdavast vaimulaadist, et lapse saamine alla 20-aastaselt on midagi häbiväärset. Suurbritannias ei peeta teismelise rasedust katastroofiks – emaks saamisega kaasneb beebi tingimusteta armastus, tasuta munitsipaalkodu vanemastest eraldi ning igakuine rahaline toetus. Kuid Hollandi valitsus karistab alla 18-aastaseid üksikemasid. Eeldatakse, et rasestumise korral jäävad nad elama oma vanematekoju. Alles kuus aastat tagasi otsustas valitsus neid majanduslikult toetada.

Suurbritannia valitsus otsustas, et koolid peavad võtma vastutuse seksuaalkasvatuse eest. Haridusminister Jim Knight nõuab, et aastaks 2010 peavad koolid sisse viima uue tervisekasvatuse õppekava, mille raames hakatakse 5-7-aastastele lastele rääkima tunnetest ning 8-11-aastastele seksi bioloogilistest aspektidest. Keskkoolis õpitakse tundma rasestumisvastaseid vahendeid ning sugulisel teel levivaid haigusi.Võib-olla peaksid britid eeldamise asemel, et lastele moraali ja misjonäriasendi õpetamine on kooli kohustus, võtma üle ka hollandlaste kasvatusmeetodeid. Tööandjad võiksid julgustada töötajaid kella viiest koju minema, et koos perega õhtust süüa, vanemad võiksid oma lastega rasestumisvastastest vahenditest rääkida ning BBC võiks paluda David Attenborough’l pöörata oma tähelepanu inimeste paljunemisele.

Originaalartikkel: http://women.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/women/the_way_we_live/article5208865.ece

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:34

Time: 0.0604892 s.