et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Kirjanik Eduard Vilde korter

Kool.ee-haridusportaal :: Kirjanik Eduard Vilde korter Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKirjanik Eduard Vilde korter,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kirjanik Eduard Vilde korter

1920-ndatel aastatel sai kastellaani maja uue funktsiooni. Siia asusid elama kõrgemad riigiametnikud.

1925. aastal otsustas riik kinkida kirjanik ja diplomaat Eduard Vildele (1865-1933) kuuekümnendaks sünnipäevaks maja. Paraku venis sobiva eluaseme otsimine üha edasi, päädides lõpuks 6-toalise korteriga Kadriorus. Selleks sai kastellaani maja alumine korrus. 20. sajandi algul Lääne-Euroopasse pagulusse siirdunud kirjanik oli saabunud Eestisse tagasi 1917. aastal. 1918. aastal lähetas noor Eesti Vabariik E. Vilde Kopenhagenisse juhatama Eesti Ajakirjanduse Bürood ("Estur"). 1919-1920 tegutses kirjanik diplomaadina Berliini Eesti saatkonnas. E. Vilde ülesandeks oli mitmete välisriikide tunnustuse saavutamine Eestile ja saatkonna töö organiseerimine.

E. Vilde asus kingitud korterisse 1927. aasta novembris ja elas siin kuni oma surmani 1933. aasta 26. detsembrini. Säilinud on 1930-ndate aastate autentne sisustus, mis toob silme ette elulaadis toimunud kolossaalsed muutused. Korteris on toonaste eesti nimekate kunstnike maale ja skulptuure, kirjaniku töölaual väärib tähelepanu hõbedane kirjutusgarnituur, mille kinkisid E. Vildele tema 60. sünnipäeva puhul Tallinna kesk- ja kutsekoolide õpilased.

Karjala kasest valmistatud korterisisustuse kinkis kirjanikule haridusministeerium ja see on valmistatud enne II maailmasõda Tallinnas asunud ja tervesse Euroopasse mööblit eksportinud baltisakslastest vendade Lutherite mööblivabrikus, mille nimeks oli "Eesti Mehaanilise Puutööstuse a/s A. M. Luther". E. Vilde muuseumis asub Lutheri mööblifirma 1920-ndate aastate toodangu kõige täiuslikum kogu, mistõttu on E. Vilde korterit nimetatud ka Lutheri minimuuseumiks.
Jalutuskäikudel pargis kohtas E. Vilde teise tuntud kirjaniku, Anton Hansen Tammsaarega, kes kolis Kadriorgu 1932. aasta septembris. Nende püstijalu-vestlused olevat veninud ülipikaks. Eduard Vildet ja tema abikaasat Linda Vildet, kes kuulus eesti esimeste naisajakirjanike hulka, külastasid nende Kadrioru korteris mitmed tuntud kirjanikud (Anton Hansen Tammsaare, Friedebert Tuglas, Mait Metsanurk, Johannes Vares-Barbarus ), kunstnikud (Jaan Koort, Ferdi Sannamees) ja näitlejad (Paul Pinna, Andres Särev).

Vilde armastas viibida ka Kadrioru stiilsetes kohvikutes. Tema lemmikpaigaks oli Tirooli austerlasest omanikule kuulunud kohvik Eldorado Poska tänavas. Daame kohviga kostitav ja värsket ajalehte lugev elegantset riietust kandev kirjanik esindas vaimueliidile omast elustiili.
E. Vilde elust Kadriorus on kirjutanud näidendi "Tervist, hr. Vilde!" Eestis kirjandusteater "Varius" lavastaja, juht ja dramaturg Heidi Sarapuu. Aastaid repertuaaris püsinud näidendit mängitakse igal sügisel ja kevadel Eduard Vilde ajaloolises korteris.

Vaata ka pilte

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 12. 2008. 03:46

Time: 0.1153829 s.