et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Teismeliste menstruatsioonikrambid

Kool.ee-haridusportaal :: Teismeliste menstruatsioonikrambid Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTeismeliste menstruatsioonikrambid,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Teismeliste menstruatsioonikrambid on alahinnatud probleem

20.11.2008 avaldas New York Times artikli, millest selgus teismelised kannatavad aastaid, enne kui nad menstruatsioonikrampide vastu abi otsivad, sest nad peavad valulikku menstruatsiooni lihtsalt osaks kasvuprotsessist.

Menstruatsioonikrambid on seisund mida nimetatakse düsmenorröaks ja seda esineb 20–90 protsendil teismelistest tüdrukutest. Valusid võivad leevendada mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ja väikeseannuselised suukaudsed rasestumisvastased vahendid, kui paljud tüdrukud ei ole oma valikutest teadlikud.

18-aastane Monica Patel pidas seda lihtsalt osaks naiseks saamisest. Seitse aastat tagasi algasid tal valulikud krambid, mis sundisid ta kolmeks esimeseks menstruatsioonitsükli päevaks voodisse.

“Mul oli tunne, nagu keegi lööks mind noaga,” ütles Monica, kelle valulikud menstruatsioonid koos oksendamise ja palavikuga algasid, kui ta oli kõigest 11-aastane – peaaegu aasta pärast tema esimest menstruatsiooni. “Ma veetsin suurema osa päevast tihedalt kerra tõmmatuna voodis, sest valu oli nii tugev.”

Sellised lood nagu Monical on liigagi sagedased. Düsmenorröa – menstruatsioonihäire, mida iseloomustavad valulikud krambid alakõhus ja sellega kaasnevad oksendamine, kõhulahtisus, pearinglus või minestamine – esineb mingil kujul 20–90 protsendil teismelistest tüdrukutest ja mõjutab raskelt 14–42 protsenti.

“Düsmenorröa on teismeliste tüdrukute seas oluline probleem,” ütles dr Pamela J. Murray, Pittsburghi lastehaigla teismeliste meditsiiniosakonna juhataja. “On olemas tohutu hulk tüdrukuid, kelle elukvaliteet võiks kuu ühel-kahel päeval parem olla – see teeb kaks kuni kolm nädalat aastas.”

Kakskümmend aastat tagasi oli see mõistetav, olemas oli vähem teste ja ravimeid, mis aitaksid menstruatsioonihäireid diagnoosida ja ravida. Asjatundjad ütlevad, et tänapäeval on probleemiks lihtsalt teismeliste, vanemate, kooliõdede ja isegi mõnede arstide vähene teadlikkus sellest, et düsmenorröa on pigem seisund, mis vajab meditsiinilist tähelepanu, mitte lihtsalt kasvamise loomulik osa.

Uuringud näitavad, et esmase düsmenorröaga – valulike menstruatsioonidega, mis ei ole põhjustatud varem olemasolevast haigusest – naistel on suurem prostaglandiinide (hormoonisarnaste ainete) sisaldus võrreldes naistega, kellel sümptomeid ei ole. Prostaglandiinid põhjustavad emaka silelihaste kokkutõmbe ja stimuleerivad põletikureaktsiooni, mis põhjustab valu ja krampide teket. “Nende ebamugavustunne on väga tõeline,” ütles dr Murray.

Isegi kui teismelisi saab veenda probleemi tunnistama, seisavad arstid siiski silmitsi väljakutsega kindlustada vanemate ja teismeliste teadlikkust õigetest ravivõimalustest.

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, nagu ibuprofeen ja naprokseen mis blokeerivad valu põhjustavate prostaglandiinide toime, on tõhusamad kui teised valuvaigistid, näiteks paratsetamool Kui käsimüügiravimitest ei ole abi, soovitab enamik arste väikeseannuselisi suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid, mis võivad vältida prostaglandiinide tootmist. Aga paljud vanemad on mures tütrele nii noores eas pillide andmise pärast.

“Mõned ütlevad, et muretsevad meditsiinilistel põhjustel,” ütles dr Frank Biro, Cincinnati lastehaigla meditsiinikeskuse teismeliste meditsiiniosakonna juhataja. “Teised ütlevad, et ei taha anda oma lapsele luba vahekorda astuda.”

Aga pill, mida asjatundjad peavad meditsiiniliselt ohutuks, võib teha imesid. Seda tegid nad kindlasti Monica Pateli jaoks, kes, pärast seda, kui oli liiga palju menstruatsioone veetnud voodis kõveras, otsustas lõpuks günekoloogi juurde minna. Praegu on ta menstruatsioonid praktiliselt valuvabad.

Originaalartikkel: http://health.nytimes.com/ref/health/healthguide/esn-menstrualcramps-ess.html?emc=eta2

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 2. 12. 2008. 08:59

Time: 0.0945981 s.