et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Puberteet

Kool.ee-haridusportaal :: Puberteet Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eePuberteet,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

PUBERTEET

Tutvu koolilaenu tingimustega

Koolilaen on mõeldud lapsevanemale poja või tütre kooli saatmiseks tarvilike kooliasjade (koolitarbed, ranits, riided, jalanõud jms) ostmiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145.

Esita koolilaenu avaldus

 

Tutvu energialaenu tingimustega

Energialaen on mõeldud perele maja või korteri tarvis talvekütte (puud, kivisüsi, kütteõli vms) soetamiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145

Esita energialaenu avaldus

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud Finants- ja Rahakooliga.

 

Sinu keha muutub

Alustuseks räägime sinu kehast ja muutustest, mis sellega toimuvad või hakkavad toimuma. Kui sa küpsed kehaliselt, muutub su keha ja suguelundkonna arenedes oled võimeline rasestuma. Mõned nendest muutustest toimuvad keha pinnal ja on seega nähtavad. Teised toimuvad sinu kehas sees, niisiis ei saa sa neid näha.

Sinu suurus muutub

Lapsed kasvavad umbes 5 sentimeetrit aastas. Puberteediea alguses toimub nn kasvuspurt ja see võib juhtuda üsna äkki. Kiire kasvamine kestab tavaliselt umbes aasta ja selle aja jooksul võib su pikkusele lisanduda kuni 10 sentimeetrit. Niisiis, kui sa järsku märkad, et kasvad palju kiiremini kui tavaliselt, on see üks esimesi märke algavast puberteedist.

Enamik tüdrukutest hakkab kiiremini kasvama umbes 10–11 aasta vanuses, aga alati on neid, kes hakkavad kasvama varem või hiljem. Sageli on jalad need, mis kõige rohkem kasvavad. Sa võid olla veel üsna lühike, aga leiad, et su jalad on järsku väga suured! Ära muretse: ülejäänud keha jõuab neile suurtele jalgadele järele. Sinu keha lihtsalt kasvab oma tempos. Teised luud hakkavad samuti kasvama – igaüks oma kiirusega. Sinu käed ja jalad võivad kiiresti kasvama hakata, kuid näiteks lülisammas aeglasemalt.

Tüdrukud on 11–12 aasta vanuses tavaliselt poistest pikemad, sest poiste kasvuspurt algab hiljem kui tüdrukutel. Ära muretse, see ei jää nii. Pärast spurti aeglustub kasvamine jälle tavapärase kiiruseni. Enamik tüdrukutest jõuab oma lõpliku pikkuseni umbes kaks aastat pärast esimest menstruatsiooni.

Puberteedi ajal koged ka teisi muutusi: puusad laienevad, häbeme- ja kaenlaaluste karvad hakkavad kasvama ning rinnad muutuvad täidlasemaks. Sa võid märgata kerget muudatust oma keha lõhnas ja lõpuks algab sul menstruatsioon. Kõiki neid muudatusi keha sees ja pinnal hoiavad kontrolli all hormoonid.

Mis hormoonid õigupoolest on?

Hormoonid on keemilised ühendid, mida keha loomupäraselt toodab. Need kantakse verega erinevatesse kudedesse, kus neil on teatud kindel toime. Hormoonid põhjustavad neid muudatusi, mida sa koged puberteedi ajal oma keha sees ja pinnal.

Nad aitavad kontrolli all hoida kasvu, arengut ja sinu suguelundkonda. Keha sees aitavad hormoonid elunditel küpseda. Selle protsessi käigus algavad menstruatsioonid. Pärast menstruatsioonide algust, isegi siis, kui need on ebakorrapärased, võid sa rasestuda.

Hormoonide kõikumised võivad muuta su meeleolu ühel hetkel meeletult õnnelikuks, järgmisel hetkel eriti kurvaks ja põhjustada kõiki tundevarjundeid nende vahel. Need kõikumised või päevade erinevused juhtuvad puberteedi ajal kõigiga – ka poistega!

Välised muudatused

Väljaspool on kõik lihtne, sest me näeme, mis toimub. Seespool on asjad pisut keerulisemad – aga sellega tegeleme hiljem.

Neli peamist välist kehalist muudatust on:

  • sul tekivad rinnad,
  • sul kasvavad kubemekarvad,
  • sul kasvavad õrnad, pehmed karvad kaenlaalustesse,
  • sa kasvad pikemaks ning sinu reied ja puusad muutuvad ümaramaks.

 
Need muutused ei kujune sugugi korraga või selles järjekorras…. kuid tavaliselt nad tekivad.

Sinu kehakuju muutub

Puberteedi ajal muutuvad sinu puusad laiemaks, veidi rohkem rasvkude ümbritseb sinu reisi ja tuharaid ning figuur muutub täidlasemaks. Rinnad suurenevad, karvad kasvavad kaenlaalustesse ja kubemepiirkonda. Kõik see kokku annab sulle naiselikuma väljanägemise.

Puberteedieas on normaalne kaalus juurde võtta, sest sinu vaagnaluud muutvad suuremaks ja ka laiemaks – et lapsel oleks raseduse ajal turvalisem.

Karvad kaenlaalustes

See kipub olema üks esimestest tundemärkidest, et sul algab puberteet. Kõigil kasvavad kaenla alla karvad. Karvad aitavad higi koguda ja takistavad selle allavoolamist mööda keha.

Kubemekarvad

Lisaks leiad sa, et sulle kasvavad kubemekarvad. Need on teistsuguse toime ja värviga kui karvad muudes sinu kehapiirkondades.

Sinu rinnad muutuvad

Rindade areng jaotub viide kindlasse staadiumi.

  • Laste rinnad on lamedad.
  • Puberteedieas tekivad tüdrukutel rindade alged, nende rinnad suurenevad pisut. Nibud ja pehmed rõngad nende ümber – areoolid – muutuvad samuti suuremaks ja ka pisut tumedamaks.
  • Rinnad kasvavad veelgi. Nad on selles staadiumis sageli pisut koonusekujulised. Tavaliselt nad selliseks ei jää. (Mõnedel naistel jäävad, kuid see on normaalne.)
  • Mõnedel, aga mitte kõigil tüdrukutel, moodustavad areool ja nibu eraldi väikese künka, mis eristub ülejäänud rinnast.
  • Rinnad on saavutanud lõpliku suuruse. Nad võivad olla suured, väikesed, lamedad, täidlased, ümarad või praktiliselt olematud.

 
Oluline tõsiasi: küllalt sageli on üks rind teisest pisut suurem.

Sinu kaal

Sa peadki puberteedi ajal kaalus juurde võtma. See on õigupoolest hea tervise märk. Rasvkoe osakaal on täiskasvanud naistel suurem kui tüdrukutel. See uus, ümaram sina on märk sellest, et sa oled ühel päeval võimeline last kandma ja toitma.

Kõik tüdrukud ei võta kaalus juurde, aga enamik võtab. Puberteediea lõpus võetakse tavaliselt liigne kaal alla ja sa muutud taas saledamaks.

Sinu nahk muutub

Puberteet annab naha ja juuste hooldusele ning hügieenile (puhtusele) uue tähenduse. Kui su keha küpseb, põhjustavad hormoonid rasu- ja higinäärmete ületöötamist. Nahk ja juuksed võivad olla rasvasemad kui enne puberteeti.

Vistrikud

Näonaha muudatused

Kui sul juba on vistrikud, siis tead, kui raskeks nad su elu võivad teha. Vistrikud tekivad sellepärast, et rasunäärmed suurenevad ja hakkavad rohkem tööle. Sinu kehakeemia võib muuta su vistrikele vastuvõtlikuks.

Vistrikud tekivad peamiselt lõua ja nina ümbrusesse, kus on rasusem nahk. Kohalik apteeker on just see inimene, kes saab sulle vistrike vastu parimat hooldust soovitada.
Mõnedel nahatüüpidel tekivad kergesti armid ja see on piisav põhjus vistrikke mitte puutuda.

Naha puhastamine

Siin on hea puhastamismeetod kõigile, kellel on vistrikud:

  • Pese oma nägu seebiga või hea puhastusvahendiga vähemalt kaks korda päevas. On olemas spetsiaalsed seebid, mille hulgast saad valida oma nahatüübile sobiva.
  • Ära kasuta pesukäsna, sinu käed sobivad selleks paremini. Flanellrätik ja käsnad kannavad mikroobe.
  • Ära pigista vistrikke. Sa muudad need ainult suuremaks ja põhjustad nakkuse. Nad kaovad palju kiiremini, kui sa nad rahule jätad.

 
Mis on akne?

Akne on nahahaigus, mis võib katta terve näo ja ka mõned kaela- või seljaosad punaste, valgete, kollaste või mustade vinnidega. Enamikul inimestest möödub akne selleks ajaks, kui nad on umbes 20-aastased. Aga kui sa oled noorem, on akne palju hullem kui vistrikud. Varem ei olnud akne vastu ravi, aga nüüd saab selle all kannatavate tüdrukute heaks palju teha.

Mis põhjustab aknet?

Kui sul algab puberteet, suureneb kehas suguhormoonide tootmine. Organism toodab naissuguhormoone ja – ka tüdrukutel – väikese koguse meessuguhormoone, mida kutsutakse androgeenideks. Normaalse naha korral muutuvad rasunäärmed seejärel aktiivsemaks ja toodavad valget ainet, mida kutsutakse rasuks. Akne all kannatajate nahk toodab liiga palju rasu rasunäärmete üleaktiivsuse tõttu

Samal ajal hakkab keratiin – valk, mis ääristab poore – väikseid klompe moodustama. Surnud naharakud ja rasu kogunevad ja ummistavad poori ning lõpuks tekib punn.

See punn ei lase rasu ülejäägil väljuda. Mikroobid (bakterid) paljunevad ja ärritavad nahka. Siis tekib punetus ja põletik.

Rasu muutub õhuga kokku puutudes mustaks, sellepärast arvavad mõned väheteadlikumad inimesed, et akne on seotud räpasusega. See ei ole nii.

Kas mul on akne?

Sa pead seda oma arstilt küsima, sest on ka teisi nahahaigusi, mis näevad välja nagu akne. Mõnedel tüdrukutel süveneb akne menstruatsiooni ajal. Sa võid oma nahka hoolikalt jälgida, et teada saada, kas see on ka sinu puhul nii. On väga oluline, et sa ei torgiks ega pigistaks vinne ja vistrikke, sest see võib jätta sügavad armid.

Pill võib aidata

Akne puhul sõltub kõik sellest, mis toimub naha all. Kuigi puhtuse hoidmine võib aidata, ei saa seda ükskõik kui hoolika pesemisega välja ravida. Kui sul esimest korda akne tekib, võib arst soovitada oodata ja vaadata, kas asjad paranevad. Kui akne ei möödu kiiresti, võib ta sulle pillid välja kirjutada.

Pill on rasestumisvastane vahend, mida kasutatakse peamiselt rasestumise vältimiseks. Mõnda tüüpi pillid mõjutavad soodsalt probleemset nahka ja paljud tüdrukud tarvitavad neid tänapäeval akne ohjes hoidmiseks.
Enne pillidega alustamist kontrollib arst sind põhjalikult, et kindlaks teha pillide sobivust.

Pill ja akne

Praegusel ajal on olemas rasestumisvastased pillid, mis lisaks rasestumisvastasele kaitsele on tõhusad akne ravis. Nende pillide tarvitamine võib aidata – ja tavaliselt aitabki! – isegi rasketel juhtudel 12 nädala jooksul aknet vähendada. Mõnedele tüdrukutele kirjutataksegi pille välja ainult akne raviks.

ESIMESED SUHTED

Kõige huvitavam periood sinu elus on algamas! Sa hakkad poistega kohtamas käima. Kes see on? Kas see on armastus? Kas te alustate suhet? Või lähete lahku?

Lõppude lõpuks on asi heas ajaveetmises, poistega kohtamas käimises, oma esimeses suhtes õnnelik olemises ja kõrgema enesehinnangu saamises. Sinu eesmärk on teada saada, kuidas elada vastutustundlikku ja tervislikku seksuaalelu ning milline rasestumisvastane vahend on sinu jaoks õige valik.

Vaata seda teejuhti, mis aitab sind läbi uute suhete. See sisaldab tõsiasju armastuse, seksuaaltervise ja rasestumisvastaste vahendite kohta. Kui sa tead, mida oodata, saad elada oma elu valikute, mitte juhuste abil.

Tunded

On see poiss kena? Ta on nii lahe, et iga kord, kui sa teda näed, jääb su süda seisma. Ta võib olla sinu koolist, kolledžist või elada sinu lähedal. Igatahes ta tunneb inimesi, keda sina tunned.

Oletame, et sa oled enesekindel. Tavaliselt võtad sa oma saatuse enda kätesse. Sa tead, et on OK, kui tüdrukud astuvad esimese sammu. Sul ei ole midagi huvitavat ega maailma muutvat öelda. Sa tahad lihtsalt tutvust sobitada. Jah, sul on õigus. See on kõige raskem osa.

Aga mis siis, kui sul pole julgust? Sa lihtsalt ei saa seda teha. Ükskõik kui kõvasti sa ei proovi, see tundub võimatu.

Head uudised. Sa oled normaalne. Nagu 99% tüdrukutest ootad, et tema teeks esimese sammu.

On ainult üks probleem. Ta isegi ei tea, et sa olemas oled. Õigupoolest tundub ta täielikus teadmatuses olevat. Niisiis, kuidas anda talle märku, et sa oled planeedil olemas?

Miks on paljud tüdrukud ja poisid nii häbelikud?

Nad kardavad tõrjutud saada. Nad tunnevad just samamoodi nagu sina – muretsevad selle pärast, et teevad ennast narriks.

Hiljutised uuringud näitavad enamuse poiste eelistusi – neile meeldib, kui tüdruk teeb esimese sammu. Niiviisi teavad nad kindlalt, et tüdruk on huvitatud. On väga vähe tõenäoline, et poiss su välja kutsub, kui ta on koos oma sõpradega – igaks juhuks, kui sa peaksid „ei“ ütlema. Samal põhjusel on isegi veel vähem tõenäoline, et ta kutsub sind oma sõprade nähes.

Kohtamas käimine

Oma poiss

Sa tahad, et keegi teaks, et ta meeldib sulle. Miks mitte lasta oma sõbral öelda tema sõbrale, et ta meeldib sulle? Ta võib saada selle poisi telefoninumbri või talle sinu numbri anda. Siis pead sa ootama. Kui oled üsna kindel, et ka sina meeldid poisile, siis ta tõenäoliselt helistab. Või kui ta näeb sind üksinda, võib ta sinu juurde rääkima tulla. Aga see võib aega võtta ja sa pead kannatlik olema. Mitte ainult päevi. Pigem nädalaid. Võimalik, et isegi kuid. Ta peab julgust koguma.

Niisiis kujutleme, et ta-ütles-mulle-et-ma-ütleksin-sulle-et-sa-ütleksid-talle-meetod töötab, nagu tavaliselt ka juhtub. Lõpuks ta helistab. Sul on kohamine! Kuidas see läheb?

Hea ja halb külg

Kohtamas käimine võib olla ettearvamatu. Sinu tunded muutuvad. Sa arvad, et keegi meeldib sulle, aga kui te olete omavahel, on asjad vahel teisiti.

Te veedate suurepäraselt aega, kuid pärast seda ei kuule sa temast enam midagi. Sa mõtled, et mis valesti läks? Tead, et pead lootmise lõpetama ja oma eluga edasi minema.

Kohtamas käimine on mäng. Sa pead seda ettevaatlikult mängima, et mitte haiget saada. Püüa ka teistele mitte haiget teha. Meil kõigil on vaja hankida kogemustepagas, et me saaksime otsustada, mis on õige ja mis mitte. Katsetamine, erinevate inimestega väljas käimine on oluline.

Kuidas kohtamised lähevad?

Esimene kohtamine saab lõppeda piiratud hulgal viisidel.

  • Sina meeldid talle – tema ei meeldi sulle.
  • Tema meeldib sulle – sina ei meeldi talle.
  • Te kumbki ei meeldi teineteisele eriti.
  • See oli suurepärane – te tahate uuesti kohtuda.


Kui sa ei ole eriti huvitatud, ära raiska aega veel ühe mõttetu õhtu peale. See on raske, aga parem on aus olla. Tavaliselt on igaühe tunded selles staadiumis nii pindmised, et vajad ainult väga kerget tõuget, et teda eemale lükata.

Ta ei helista tagasi

Kui sa ei ole temast midagi kuulnud ja oled tõeliselt endast väljas, proovi talle helistada ja uurida, mida ta tunneb. Võib-olla ta tahab olla lihtsalt sinu sõber, mitte poiss-sõber. Kui asjad ei edene, ära jätka asja ega narri ennast. Sa ei meeldi talle. Püüa sellega leppida. See võib olla kulunud väljend, aga maailmas on veel palju poisse.

Tõsine armastuse otsimine

Te olete käinud mõnel kohtamisel. Aga nüüd tahad leida selle “printsi”, kellest sa nii palju kuulnud oled. Kas sa otsid õigest kohast? Saadad välja selgeid signaale? On need õiged?
Otsustusvõime on miski, mis areneb aja jooksul – kui sa just ei ole eriline õnneseen ja see pole sulle kaasa sündinud. Väga vähestel on.

Sa oled noor. Sa oled vaba. Ära lase ennast liialt siduda. Sa oled uutele suhetele avatud – võib-olla isegi niipalju, et riskid sealjuures veidi haiget saada.

Kohtamas käimine on katse ja eksituse meetod. See võib olla väga lühike nagu ühepäevaliblika elu. Üks kohtamine ja kõik. Sa võid natuke aega masenduses olla, aga sa saad sellest kiiresti üle. Nii see peaks olema.

Varem või hiljem kohtad sa kedagi väga erilist. Ta tundub kõigist teistest “erinev”. Kui saatus on sinu poolel, meeldid sina talle ka ja te hakkate koos väljas käima.

Armastus

Kas see on armastus? Üks ja ainus hea põhjus püsiva suhte alustamiseks on see, et te “armastate” teineteist. Kui oled noor, tabab armastus sind nagu puuga pähe. Kui see on sul esimene kord, ei ole sa tõesti selle mõju jaoks valmis. Niisiis, mida sa võid oodata, kui asjad hakkavad tõsiseks minema?

Aga pea kinni, kogeda on palju. Ja kas see jääb nii igaveseks? Kas te peaksite teineteisega vahekorda astuma? Kas sa oled selleks valmis või on veel vara?

Lahkuminek

See on läbi! Kahjuks muutuvad inimesed vanuses 14–20 päris palju sõltumata sellest, kui väga te üksteist armastate. Asjad võivad hästi minna, aga välja kukkuda teisiti kui oodatud ja üks teist kahest tahab suhet lõpetada.

Mõtle ainult… kui see poleks nii, abielluksime me kõik esimese inimesega, kellega väljas käime.

Mis tunne see on?

Alguses on raske. Sulle võib tunduda, et süda murdub ja sa ei toibu sellest kunagi. Aga see pole nii. Lõpud on sama suur osa elust kui algused ja see on peaaegu vältimatu.

Kas sinu suhe laguneb? Jälgi mõningaid märke.
 

  • Ta ei taha sind laupäeval näha.
  • Ta on oma plaanide suhtes ebamäärane.
  • Ta vähendab teie kohtumiste sagedust.
  • Kui teil on seksuaalsuhe, ei tundu ta eriti innukas.
  • Ta alustab vaidlusi eimillegi üle.

 
Kui see juhtub, tuleb sul oma abimeestele toetuda.

Lohutuse otsimine

Kõigepealt, enesehaletsus on täiesti normaalne ja osa loomulikust paranemisprotsessist. Praegu tuleb sul ennast hellitada ja endale tähelepanu pöörata. Pöördu tagasi oma ajaveetmisviiside juurde. Keskendu oma lemmikasjadele ja sellele, mis su elus hästi on. Ära tõmbu kesta sisse, räägi oma parima sõbra või õega, suhtle ja kohtu sõpradega. Veeda rohkem aega hobidega või alusta uutega.

Kas ma olen homo?

Segaduses oma seksuaalse suundumuse üle?

Mis siis, kui vaatamata kõigile muutustele, mis sinu kehaga on toimunud, vaatamata sellele, et sul on menstruatsioonid, suuremad rinnad ja vastassugupoole tähelepanu, ei tunne sa ennast siiski tüüpilise naisena? Mõned tüdrukud hakkavad puberteedi- ja teismeeas taipama, et tüdrukud tunduvad neile ligitõmbavamad kui poisid. Kui see sinuga juhtub, peaksid proovima ühineda tugirühmaga, kus on teised sinuealised, kes tunnevad samamoodi. Nende abiga saad sa otsustada, kas, millal ja kuidas oma perekonnale teatada. Kas see võib olla mööduv nähtus?

See on normaalne

Ära tunne ennast oma seksuaalse suundumuse pärast süüdi või õnnetuna. Ja ära kiirusta selles suhtes midagi ette võtma. Sinu tunded võivad vanemaks saades muutuda või muutub sinu tõmme samasooliste vastu tugevamaks.

Huvitavad tõsiasjad

Selle mõiste piires on võimalikud kõik homoseksuaalsuse astmed. Kõigepealt tunned kerget huvi samasooliste vastu, mis võib päädida 100% lesbilisuse ja täieliku huvipuudusega meeste vastu. Kus iganes sa sellel skaalal paikned, on sul vaieldamatu õigus olla see, kes sa oled ja koos nende seksuaalsete tunnetega, mis sul on. See on sinu ja ainult sinu valik, millal ja kas sa teistele räägid – ainult sina ise tead, millal sa selleks valmis oled.

Seks

Niisiis oled sa armunud, aga sa ei ole kindlalt veel seksuaalsuhte jaoks valmis. Kuidas sa seda talle ütled? On selge, et kellegagi vahekorda astumine tähendab suuremat lähedust kui lihtsalt koos väljas käimine. Tea seda, et kui sul on seksuaalsuhe, on sul täiesti uus komplekt tundeid, millega toime tulla. Need võivad olla palju tugevamaid kui need, mis sul senini on olnud. Sa võid olla rohkem armukade, rohkem omamishimuline, rohkem mures, kui sa oled läinud riskile. Sa võid ennast süüdi tunda, kui oled käitunud vastupidi oma perekonna ootustele.

Ohutu seks

Seks on elu normaalne ja nauditav osa. Siiski on võimalik, et kui ühel inimesel on nakkus, võib see vahekorra ajal teisele üle kanduda. Võimalus nakatuda võib olla miski, millele sa ei ole mõelnud. Niisuguseid nakkusi nimetatakse sugulisel teel levivateks infektsioonideks (STLI). STLI-d nakkavad kõige sagedamini vaginaalse, oraalse ja anaalseksi kaudu. Sul ei ole STLI saamiseks vaja palju partnereid, kuigi mida rohkem partnereid, seda suurem tõenäosus, et mõni neist võib su nakatada.

STLI vältimine

Sugulisel teel levivate haiguste ja mõnede nende halvimate pikaajaliste tagajärgede vältimiseks on kolm peamist võimalust.

  • Kasuta alati kondoomi.
  • Piira oma partnerite arvu.
  • Kontrolli ennast korrapäraselt.


Ausus seksuaalsuhetes

Kui sa alustad seksuaalsuhtega, on vaja sajaprotsendilist ausust, muidu mängid sa kellegi teise eluga. Kas su poiss-sõber räägib sulle tõtt, kui ta ütleb, et tal ei ole kunagi kellegi teisega kaitsmata vahekorda olnud? Sellest ei piisa, kui tema arvates tüdruk oli “kindel”. Ta ei tea nende inimeste varasemat seksuaalelu, kellega sellel tüdrukul kaitsmata vahekord on olnud.

Orgasmi saamine

Armastussuhte juures on oluline, et te mõlemad naudite seksi võrdselt. Mõned naised saavad orgasmi väga kergesti. Teised ei saa.

Mis juhtub orgasmi saamise ajal?

Kui stimuleerimine algab:

  • kui sa erutud, suureneb tupeeritise hulk;
  • tupp suureneb umbes kahe kolmandiku võrra;
  • sisemised häbememokad paisuvad ja nende värv muutub tumedamaks;
  • kliitor suureneb ja muutub tundlikumaks;
  • süda lööb kiiremini;
  • nahale võib tekkida roosa õhetus;
  • tunded tupepiirkonnas võivad muutuda meeldivamaks.


Kui stimuleerimine jätkub:

  • lihased tõmbuvad kokku, eriti tupelihased;
  • rinnad paisuvad ja muutuvad tundlikumaks;
  • emakas sirutub täielikult;
  • tupelihastes tekib seeria meeldivaid tugevaid kokkutõmbeid, seejärel kogu keha lõdvestub.


Mis on masturbeerimine?

See tähendab lihtsalt oma keha ükskõik millise mõnutunnet tekitava koha – tavaliselt rindade või kliitori – puudutamist, hellitamist või hõõrumist orgasmi saamiseni. See on üsna isiklik tegevus, ei kahjusta sind kuidagi ja on hea viis pingete maandamiseks.

Müüdid raseduse kohta

Sa ei saa menstruatsiooni ajal rasestuda
Pole tõsi. Mõnikord võib tüdrukul olla ovulatsioon ja menstruatsioon ühel ajal või väga lähestikku.

Sa ei saa rasestuda menstruatsioonijärgsel nädalal
Pole tõsi. Saab küll. Ovulatsioon võib tekkida üsna varsti pärast menstruatsiooni või isegi selle ajal. Eriti siis, kui sul on lühike menstruatsioonitsükkel.

Sa ei saa rasestuda, kui sa pärast seksi ennast pesed
Oh jaa, saab küll. Seemnerakud on kiired ujujad. Nad võivad liikuda umbes 28 mm (ühe tolli) kaheksa minutiga.

Sa ei saa rasestuda, kui mees ei vii oma peenist lõpuni tuppe
Pole tõsi. Erutumisel tekkivad väikesed tilgad peenise tipul võivad sisaldada eluvõimelisi seemnerakke, eriti kui mees on samal päeval varem seksinud.

Sa ei saa rasestuda enne, kui sa oled mõned korrad seksinud
Ei, sa võid kõige esimesel korral rasestuda. 

Seksist keeldumine on OK

Teineteise puudutamine võib viia väga tugevate tunneteni, millega on raske toime tulla, võib-olla peaaegu võimatu. Niisiis, kui sa ei soovi seksida, tee see otsus varem ja jää selle juurde.

  • On OK, kui sa tahad aega, et asjade üle järele mõelda.
  • On OK öelda, et peenist ei tohi sisse viia.
  • On OK lubada mõnda tüüpi seksuaalseid tegevusi ja keelduda riskantsematest.
  • On OK omaette seksida (masturbeerida).
  • On OK soovida oma tunnete austamist.


Kui sa oled otsustanud mitte seksida, küsib varem või hiljem keegi “miks mitte?”

Ära karda öelda järgmist.

  • Ma tunnen, et ma ei valmis.
  • Mulle meeldib süütu olla.
  • Ma olen liiga häbelik.
  • Ma ei tea õieti midagi raseduse vältimise kohta.
  • Ma ei tunne ennast ohutult.
  • Ma kardan, et kondoom läheb katki ja ma jään rasedaks.
  • Ma ei tunne sind piisavalt.
  • Ma olen seda oma perekonnaga arutanud ja me kõik arvame, et parem on oodata.

 
Raseduse vältimine

Rasestumisvastaste vahendite eesmärk on rasestumist ära hoida. Mõned meetodid, näiteks pillid või steriliseerimine, on peaaegu 100% tõhusad. Mõned meetodid on vähem tõhusad. Mõni meetod võib sulle sobivam tunduda või olla kohasem sinu viljakate aastate erinevatel järkudel.

Neli kõige olulisemat valikukriteeriumi on:

  • vanus,
  • seksuaalne aktiivsus,
  • meditsiinilised andmed,
  • praegune suhe.


Milline rasestumisvastane vahend sobib sulle kõige paremini?

Maailma parim rasestumisvastane vahend peaks olema odav, 100% usaldusväärne, mugav ja kerge kasutada. Kahjuks ei ole sellist meetodit olemas, sellepärast vaatame teisi võimalusi.

Kaks meetodit, mis on parimale kõige lähemal ja mida kasutatakse vanuses 16 –19 kõige sagedamini, on pillid ja kondoom. Sageli kasutatakse neid koos

  • et vältida soovimatut rasedust,
  • et kaitsta ennast sugulisel teel levivate haiguste eest. 


Mida rasestumisvastasest vahendist oodata?
 

  • Usaldusväärsus
    Kui ollakse noor, on rasedus tavaliselt äärmiselt ebasoovitav, niisiis on usaldusväärsus ja tõhusus nimekirja olulisimad.
  • Sobivus
    Rasestumisvastane vahend peab sobima sinu kehakeemia ja elustiiliga ega tohi olla nii keeruline, et sa ei soovi seda kasutada.
  • Hind
    Sinu valitud vahendi hind varieerub ja võib mõnikord olla argument, aga võrdle seda südamevaluga soovimatu rasestumise korral. Mõnedes riikides pakutakse teatud liiki rasestumisvastaseid vahendeid tasuta. Räägi oma arstiga või pöördu pereplaneerimise kliinikusse nõustaja poole, et saada rohkem teavet.
  • Terviseriskid
    Neid tuleb kaaluda koos arstiga, sest ainult temal on asjatundja teadmised, et otsustada, kas näiteks pillide kasutamine võib sinu tervist ohustada.
  • Sinu partner
    Kas ta on täielikult nõus meetodiga, mida sa kavatsed kasutada? Vahekord tähendab kahte inimest, samamoodi peaksid need kaks inimest otsustama, millist meetodit kasutada. Kui sinu poisil on olnud kaitsmata vahekordi teiste tüdrukutega ja ta ei taha kondoomi kasutada, hindad võib-olla ümber need tunded, mis tal sinu vastu on?


Kuidas ja kust rasestumisvastaseid vahendeid saada?

Et teada saada, milline rasestumisvastane vahend sulle sobib, on kõige parem minna oma perearsti või günekoloogi juurde või nõustamiskliinikusse. Kui sa kindlalt ei tea, et etteregistreerimist ei ole vaja, helista kõigepealt ja pane aeg kinni, sest sulle on tarvis teha tervisekontroll. Arstiga kohtumine ja rasestumisvastaste vahendite üle arutamine võtab aega rohkem kui viis minutit.

Konfidentsiaalsus

Ei sinu arst ega kliinik ei võta ühendust sinu vanematega, kuigi kui sa oled oma riigi seaduste järgi alaealine. Arst võib sind lihtsalt veenda oma olukorda vanematega arutama. Arstiabi on alati konfidentsiaalne. Arst ega õde ei tohi sulle antud nõuandeid arutada kellegagi peale nende töökaaslaste.

Pillid

Rasestumise vältimiseks millegi allaneelamise idee ei ole uus. Vanas Hiinas sõid naised elusaid kulleseid.

Pill on eriti tõhus pöörduv rasestumisvastane vahend. See tähendab, et kui naine lõpetab pillide võtmise, võib ta jälle rasedaks jääda. Tänapäeval on see kõige rohkem kasutatav rasestumisvastane vahend maailmas. Kolm neljandikku pillide kasutajatest on alla 30 aasta vanad. Euroopas on enamik kasutajatest vallalised ja lasteta, aga need on populaarne valik ka abielus naiste hulgas. See on aegade jooksul kõige enam kontrollitud ravim ning arstid mõistavad ja usaldavad seda.

Pillil võib olla nii palju kasulikke kõrvaltoimeid, et arstid võivad tänapäeval seda välja kirjutada ka muudel näidustustel, mitte ainult raseduse vältimiseks. Sinna hulka kuuluvad akne, menstruatsioonivalud, tugeva veritsusega või ebaregulaarsed menstruatsioonid. Sellele vaatamata on mõned inimesed, kellel on teatud terviseseisundid või risk nende seisundite tekkeks ja kellele seetõttu pillid ei sobi. Arstid oskavad neid naisi kindlaks teha.

Sinu tervis

Kui sa ei tunne ennast teatud kuuperioodidel hästi, on kiusatus kõiges “hormoone” süüdistada ja asi sinnapaika jätta. Aga seda, kui hästi sa ennast tunned, ei määra ainult hormoonid. Sinu üldine terviseseisund määrab, kuidas hormoonid toimivad või kuidas sinu keha reageerib. Mitmed ebamugavused ja haigused, mis naistel hilisemas elus tekivad, võivad olla ravitavad või välditavad. Kuid selleks tuleb noorena kujundada välja tervislikud harjumused. See tähendab hästi tasakaalustatud toidu söömist, küllaldast kehalist aktiivsust ja oma keha korrapärast jälgimist. Keha annab küllalt vara hoiatussignaale, mis näitavad, et midagi võib valesti olla.

Tervislik elustiil

Igaüks teab, kui oluline on tervislik elustiil. See sisaldab õigeid toitumisharjumusi, kehalist aktiivsust ning loobumist suitsetamisest ja alkoholist. Õigesti söömine annab sulle energiat, aitab tõrjuda haigusi ja nakkusi, aitab selgelt mõelda ning hoiab sinu keha suurepärases vormis. Sa ei pea välja arvutama täpseid koguseid, mida iga päev süüa, aga hangi teadmisi erinevate toitainete rühmade kohta. Söö iga päev midagi kõikidest rühmadest, et sinu toitumine oleks tasakaalus.

Millised on head söömisharjumused?
 

  • Mitmekesisus
    Püüa süüa midagi kõigist neljast põhilisest toitainete rühmast.
    Värsked puu- ja aedviljad; liha, kala ja alternatiivsed valguallikad (läätsed ja oad, eriti sojaoad); piimatooted (piim, jogurt, juust); tärkliserikkad toidud (leib, pasta, kartulid, müsli ja teraviljad).
    Püüa vähendada magusate ja rasvaste toitude osakaalu.
  • Tasakaal
    Toitumispüramiid aitab sul otsustada, millised toidud on paremad kui teised. Toitumispüramiid on mugavalt trükitud paljude müslikarpide peale.
  • Mõõdukus
    Sa vajad toidust õiget energiahulka. Kindlusta, et sa sööksid iga päev midagi kõigist neljast põhilisest toitainete rühmast. See annab sulle energiat, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, mida sa vajad.

Sportimine

Kas sa teadsid, et kui teed kõigest 30 minutit kolm korda nädalas trenni, tunned sa ennast paremini, näed parem välja ja sul on palju rohkem energiat. See on kõik, mida sa vormis püsimiseks vajad. Vali ükskõik milline tegevus, mis paneb su südame tööle – jooksmine, rattasõit, tantsimine, sportmängud, rulluisutamine. Ükskõik mis see on, peaasi ,et sul on lõbus! See võib aidata vähendada ka menstruatsioonikrampe.

Dieedipidamise ohud

Ükskõik kuhu me vaatame, oleme ümbritsetud ideaalse naise kujutisega. Televiisoris, ajakirjades ja plakatitel – seal ta on, see imepäraselt sale olend, kes paneb ülejäänud naissoo end paksuna tundma. Aga kas selle idealiseeritud naise tervis on hea?

Erinevalt pikaajalisest õigest toitumisest ja kehalisest aktiivsusest ei aita kiirdieedid sul tõenäoliselt pikas perspektiivis kaalu langetada ja võivad sinu tervist kahjustada. Kiirdieetidega võid sa oma keha ilma jätta hädavajalikest vitamiinidest ja mineraalidest.

Selliste äärmuslike figuuriideaalide külge klammerdumine ja dieedipidamine võivad viia söömishäireteni, nt anoreksia ja buliimiani. Mõlemad on väga tõsised haigused ja võivad olla eluohtlikud. Mõlemal võib ka olla üsna tõsine mõju menstruatsioonidele, mis võivad muutuda väga ebakorrapäraseks või üldse lõppeda.

Tõde on see, et kui sa ei tekita endale harjumust sisse toppida suuri koguseid ebatervislikke toite ja jooke (rasvased ja magusad toidud, nt praetud toidud, krõpsud, friikartulid, šokolaad, maiustused ja alkohol) ja ei ole ilmselgelt rasvunud, oled sa väga tõenäoliselt oma kasvu, kehaehituse ja pärilikkuse kohta õiges kaalus.

Premenstruaalsündroom (PMS)

PMS on termin, mida kasutatakse kehalise ja emotsionaalse stressi sümptomite kirjeldamiseks, mis esinevad menstruatsioonitsükli lõpus – nädal või kaks enne uue menstruatsiooni algust. Mõnikord võivad mainitud sümptomid ka menstruatsiooniga kattuda.

Tavaliselt muutuvad sümptomid kuni menstruatsiooni alguseni raskemaks ja siis kaovad järsku. Nende sümptomite hulka kuuluvad kaalutõus, vedelikupeetus, pinge ja valu kõhus, rindade turse ja hellus, aknesarnased nahanähud, herpes/külmavillid, seljavalu, peavalu, liigesevalu/liigesepõletik, kehatüve valud, kõhulahtisus, kõhukinnisus, iiveldus, keskendumishäired, ärrituvus, unetus, kurnatus ja suurem unevajadus, ärevus, meeleolu kõikumine, masendus, nutuhood, isu magusa või soolase toidu järele.

Menstruatsioonivalud

Menstruatsioonivalud või krambid kõhus on kahjuks teismeeas väga sagedased. Nad tekivad tavaliselt mõned tunnid enne menstruatsiooni algust. Kui see lohutab, siis on väga ebatõenäoline, et nad tekiks iga kuu. Kahekümnendates eluaastates kaovad need sageli üldse.

Harjutused krampide vastu

Kui sul on väga tõsised menstruatsioonivalud, proovi neid harjutusi kolmel kuul menstruatsiooni ajal ja vaata, kas need mõjuvad.

  1. Lama selili ja tõsta käsi kasutamata oma pea ja rindkere põrandalt. Siis võta käed appi ja tõsta oma kehatüve veelgi, nii et selg kaardub. Korda seda mitu korda.
  2. Lama kõhuli, võta mõlema käega oma pahkluudest kinni ja tõmba neid kukla poole. Kiigu edasi tagasi ja korda seda mitu korda.


Kui valu on nii tugev, et sa ei suuda midagi teha, mine oma arsti juurde. Küsi rasestumisvastaste pillide kohta, mis muudaksid sinu tsükli korrapäraseks ja leevendaksid valu.

Rindade kontrollimine

Rinnavähk on alla 30 aasta vanustel naistel väga ebatavaline, aga kõik naised peaksid hakkama väga varakult oma rindu korrapäraselt kontrollima. Veel hoolikam tuleb olla pärast 30–35 aastaseks saamist. See eluohtlik haigus tekib ühel naisel neljast ja on ikka veel naiste hulgas vähkkasvaja number üks. Kuid kui see avastatakse väga varases staadiumis, on see enamikul juhtudest ravitav. Sinu risk haigestuda rinnavähki on suurem, kui rinnavähk on olnud sinu emal või teistel naissoost sugulastel. Sellisel juhul peaksid sa oma rindade korrapärasel kontrollimisel olema kahekordselt hoolas. Kui sa leiad kompimisel rinnast mingi tüki, pea meeles, et valdav enamus tükke rinnas osutuvad kahjututeks tsüstideks, kuid pöördu siiski oma arsti poole.

Varakult avastatud rinnavähk on ravitav.

Arstlik läbivaatus

Kui sa oled hakanud elama suguelu, pead oma günekoloogi juures vähemalt kord aastas korrapäraselt kontrollis käima.
Kui sa seksid, peaksid huvituma sellest, mis sinu kehas toimub ja oma suguelundkonda kaitsma.

Milleks läbivaatusi vaja on?
 

  • Kontrollitakse, kas sinu rasestumisvastane vahend sobib sulle ja kas sa kasutad seda õigesti.
  • Kontrollitakse rinnavähi või emakakaela vähi sümptomite suhtes (PAP-test, kasvajamarkerid).
  • Mõõdetakse sinu kaalu ja vererõhku.
  • Võimaldatakse arutada probleeme, mis sul võivad tekkida seoses rasestumisvastaste vahenditega.
  • Kontrollitakse sind sugulisel teel levivate haiguste suhtes, kui sa oled käitunud riskialtilt.

 
PAP-test

Emakakaelavähk on naistel rinnavähi järel sageduselt teine vähk. Hinnanguliselt on 50% kõigist naiste suguelundkonna vähkidest emakakaelavähid. Selle vähitüübi avastamiseks on oluline emakakaela sõeluuring ja seda tuleks teha igal aastal või ka sagedamini, kui on leitud normist kõrvalekalle.

PAP-test on lihtne, suhteliselt valutu meetod emakakaela (emaka alumine osa) vähieelsete seisundite ja vähi kindlakstegemiseks. See on parim olemasolevatest vähieelsete seisundite sõeluuringutest, see on nime saanud oma leiutaja dr George Papanicolaou järgi.

PAP-test on günekoloogilise läbivaatuse tavapärane osa. See on väga tõhus ebanormaalsete emakakaela rakkude avastamises, enne kui nad muutuvad vähirakkudeks. Et PAP-test on muutunud kõigi naiste jaoks laialdaselt kättesaadavaks, on emakakaelavähist tingitud surmade arv vähenenud 70%.

AINULT MEIE KAKS

Kahe inimese lähedane suhe on maagiline kogemus. Õppimine, kuidas hoolida, kuulata ning teineteisega häid ja halbu aegu jagada, viib emotsionaalse küpsemiseni.

Aga lähisuhe ka muudab sind. Mõned paarid kasvavad kokku. Mõned kasvavad lahku. Võib-olla tahad sa lapsi. Võib-olla sinu partner ei soovi neid. Paarid on sageli erineval arvamusel või muudavad oma arvamust.

See peatükk juhib sind läbi enamiku tervise, seksi ja raseduse vältimisega seotud valikute, millega sul tuleb selles eluetapis silmitsi seista.

Elustiil

Paljud naised langevad lõksu, kui asetavad oma partneri vajadused alati enda omadest ettepoole. Mitte ainult aeg-ajalt, vaid kogu aeg. Kuigi aeg-ajalt isetu olla on suurepärane, on ka väga oluline mõnikord enda eest seista ja tagada, et saad selle, mida elult vajad. Mida õnnelikum oled enda ja oma elu üle, seda rohkem on sul pikas perspektiivis pakkuda teistele.

Terve suhte tunnused
 

  • Te toetate ja austate teineteise ideid, uskumusi ja soove, ükskõik kui erinevad need teie enda omadest ka poleks.
  • Sinu enesehinnang paraneb, kui te olete koos.
  • Sinu sõprusringkond kasvab.
  • Te jagate vastutust, ka asjades, mis on ebameeldivad või tüütud.
  • Te räägite teineteisega alati armastuse, omaksvõtu ja heakskiiduga.
  • Te mõlemad vastutate oma õnne eest. See ei ole teise inimese ülesanne.
  • Sinu aeg on sama väärtuslik kui tema oma.
  • Te annate teineteisele vabaduse uusi asju proovida, riskida ja vigu teha.
  • Te tahate teada teineteise unistusi ja teeksite ükskõik mida, et aidata neid saavutada.
  • Te teete väikseid asju teise rõõmustamiseks.
  • Te aitate üksteisel probleeme lahendada.
  • Te aitate teineteisel enese jaoks aega leida. Ilma selleta ei arene te kunagi.


Lühidalt, terve suhe annab kindlusetunde, armastuse ja hoolitsuse, mida on vaja sinna jõudmiseks, kus elu on ilus ja suhe lisaväärtus.

Seksi nautimine ja enda eest vastutamine

Armastussuhtes on oluline, et te mõlemad naudite seksi võrdselt. Mõned naised saavad orgasmi väga kergesti. Teised ei saa. Mitte keegi teine ei saa sulle orgasmi “anda”. Soov ja pühendumus peavad tulema sinult. Pikaajaline suhe, milles sa ennast kindlalt ja ohutult tunned, on ideaalne olukord katsetamiseks. Aga kõigepealt pead sa teadma, mis sind erutab. Kui sa oled enda jaoks kindlaks teinud, mida sa orgasmi jõudmiseks vajad, pead seda oma partneriga jagama ja talle ütlema, mida sa temalt soovid.

Uuringud näitavad, et naised, kes usuvad oma rasestumisvastase vahendi tõhususse, naudivad seksi rohkem ja algatavad seda sagedamini kui naised, kes muretsevad rasestumise pärast.

Sportimine

Kas sa teadsid, et kui sa teed kõigest 30 minutit kolm korda nädalas trenni, tunned sa ennast paremini, näed parem välja ja sul on palju rohkem energiat. See on kõik, mida sa vormis püsimiseks vajad. Vali tegevus, mis paneb su südame tööle – jooksmine, jalgrattasõit, tantsimine, meeskonnasport, rulluisutamine. Ükskõik mis, peaasi, et sul on lõbus! See võib sul aidata ka menstruaalkrampe vähendada. Asi on seda väärt, kas pole?

  
 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 08. 2010. 00:47

Time: 0.0319700 s.