et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Sõnaseletused

Kool.ee-haridusportaal :: Sõnaseletused Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSõnaseletused,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Menstruatsioonieelsed sümptomid, meeleoluhäired ] [ Küsi arstilt ] [ Korduma kippuvad küsimused ]

Sõnaseletused

Abdominaalne – kehaosa allpool rinda, kus paiknevad magu, neerud, maks ning naistel ka munasarjad ja emakas.

Aeroobne liikumine – liikumine, mille eesmärgiks on suurendada hapnikutarbimist, nagu näiteks jooksmine, sõudmine, jalgrattasõit ja ujumine. See on kasulik kopsudele ja kardiovaskulaarsüsteemile.

Aneemiline – aneemiaga seotud, põhjuseks vere vähene rauasisaldus. Sümptomiteks on nõrkus, kurnatus ja haprad küüned. Menstruatsioon põhjustab verekaotuse tõttu mõnedel naistel aneemiat.

Depressioon – vaimne seisund mida iseloomustab ülemäärane kurbus ja mille korral pessimistlikud või meeleheitlikud mõtted juhivad käitumist.

Diureetikum – ravim, mis suurendab eritatava uriini mahtu, soodustades soolade ja vee eritumist neerude kaudu.

Emakasisene rasestumisvastane vahend – reeglina on tegemist kas hormoon- või vaskspiraaliga. Hoiab ära rasestumist takistades sperma jõudmist munarakuni või takistades munaraku kinnitumist emaka seinale. Enamus arste eelistab emakasisest vahendit soovitada juba sünnitanud naistele.

Endorfiinid – rühm keemilisi ajus leiduvaid ühendeid, millel on valuvaigistav ja õnnetunnet tekitav toime.

Hormoon – organismi toodetud aine, mis ringleb kehavedelikes (näiteks veres) ja mõjutab teatud moel teises keha piirkonnas olevate rakkude toimet. Hormoonid reguleerivad näiteks paljunemist ja kasvu.

Jooga – harjutuste süsteem, mida praktiseeritakse hinduismis, et saavutada kontroll keha ja vaimu üle.

Kognitiivne teraapia – psühhoteraapia liik, mis põhineb uskumusel, et psühholoogilised probleemid on tingitud valest mõtlemisest. Terapeut aitab vale mõtlemise viisid kindlaks teha ja neid vältida.

Kondoom – pöörduv rasestumisvastane vahend, mis pannakse vahekorra ajal mehe peenise otsa, et vältida sperma sattumist tuppe ja munaraku viljastamist. Kondoom võib olla tehtud õhukesest lateksist, plastmassist või loomsest koest.

Kõver – kordumatu menstruatsioonieelsete sümptomite muster

Käsimüügiravim – ravim, mida saate apteegist ilma retseptita osta.

Lihtsüsivesikud – tuntud ka kui suhkrud. Neid leidub looduslikul kujul puu- ja juurviljades. Rafineeritud suhkrud on küpsistes, kookides, šokolaadis, moosides ja pitsas. Võivad põhjustada hammaste lagunemise.

Liitsüsivesikud – sageli nimetatakse tärklist sisaldavateks toiduaineteks, leidub banaanides, odras, ubades, pruunis riisis, läätsedes, pähklites, kaeras, kartulites ja täisterahelvestest. Neist vabaneb energia aeglasemalt ja pikaajalisemalt kui lihtsüsivesikutest ning seetõttu on nad tervisele kasulikud.

Menstruaaltsükkel – päevad. Kui munarakku menstruaaltsükli teatud ajal ei viljastata, siis väheneb östrogeeni ja progestageeni sisaldus ning umbes kaks kolmandikku emaka limaskestast irdub menstruaalverejooksuna.

Metabolism – ainevahetus. Kõik keharakkudes toimivad muutused, mis hoiavad organismi elus.

Munajuha sterilisatsioon– pöördumatu rasestumisvastane meetod. Steriliseerimine naistel toimub munajuhade sulgemise teel, meestel vasektoomiaga (kirurgiline seemnejuha eemaldamine). Fertiilsuse taastamine on sellisel juhul nii meestel kui ka naistel raske ega pruugi õnnestuda.

Mungapipra viljad (Vitex angnus-castus) – kasvab soojades, parasvöötme ja subtroopilistes piirkondades. Taimeravi spetsialistid kasutavad seda mõnikord hormonaalse tasakaalu häirete korral. Toime avaldumise võib võtta aega 12 nädalat.

Nõelravi – traditsiooniline Hiina raviviis, kus sümptomeid leevendatakse teatud nahaalustesse punktidesse peenikesi metallnõelu torgates.

Pessaar – pöörduv rasestumisvastane vahend, mille korral pehme kummist painduva rõngaga koonus katab emakakaela ja takistab sperma sattumist emakasse. Pessaari tuleb kasutada koos spermitsiidiga.

Pinge – vaimne, emotsionaalne või närvipinge.

PMDD – premenstruaalne meeleoluhäire on meditsiiniline seisund, mis põhjustab naistele emotsionaalseid ja füüsilisi menstruatsioonieelseid sümptomeid üks kuni kaks nädalat enne päevade algust. Sümptomid on alati nii rasked, et mõjutada igapäevaelu, õppimist või isiklikke suhteid.

PMS – menstruatsioonieelsed sümptomid on kombinatsioon emotsionaalsetest ja füüsilistest sümptomitest, mis tekivad 1–2 nädala jooksul enne päevade algust. Sümptomid võivad olla kergest ebamugavustundest kuni raskete vaevusteni, mis mõjutavad oluliselt igapäevaelu, õppimist või suhteid.

Premenstruaalne – aeg kohe enne päevade algust.

Progestageen– naissuguhormoon. Valmistab emaka limaskesta ette viljastatud munaraku kinnitumiseks.

Päevad – kui munarakku menstruaaltsükli teatud ajal ei viljastata, siis väheneb östrogeeni ja progestageeni sisaldus ning umbes kaks kolmandikku emaka limaskestast irdub menstruaalverejooksuna.

Ravim – aine, mida manustatakse suu kaudu, kantakse kehale või manustatakse mõnel muul viisil ravieesmärgil.

Rasestumisvastane pill – pöörduv rasestumisvastane vahend, mille tõhusus raseduse ärahoidmisel on 99%, kui seda kasutatakse õigesti ja järjekindlalt. Tuntud ka suukaudse kontratseptiivse ravimi või rasestumisvastase pillina, sisaldavad hormoone, mis takistavad munasarjadest munaraku vabanemist. Kui munarakk on vabanenud, raskendavad kontratseptiivsed pillid spermal munaraku viljastamist.

Serotoniin – ühend organismi kudedes, toimib ka ajus neurotransmitterina, on seotud uneprotsessiga.

Sümptomid – haiguse märgid, mida patsient ise tajub.

Tujumuutused – meeleolu kõikumine eufooria ja depressiooni vahel.

Tursed – liigne vee- ja soolade peetus kehas, tuntud ka vedelikupeetuse nime all. Tursed võivad tekkida enne menstruatsiooni algust ja selle ajal.

Täisteratoidud – helbed, millel on alles kliid ja endosperm. Tavalised täisteratoidud on kaerahelbed, pruun riis, täistera nisujahu ja täisteraleib.

Vasektoomia – pöördumatu rasestumisvastane meetod. Steriliseerimine naistel toimub munajuhade sulgemise teel, meestel vasektoomiaga (kirurgiline seemnejuha eemaldamine). Fertiilsuse taastamine on sellisel juhul nii meestel kui ka naistel raske ega pruugi õnnestuda.

Ärevus – kõikehõlmav hirmutunne. Generaliseerunud ärevushäire esineb naistel kaks korda sagedamini kui meestel.

Östrogeen – peamiselt naise munasarjades toodetav hormoon. Östrogeen reguleerib naisele iseloomulike sekundaarsete soo-omaduste arengut ja tal on oluline osa paljunemisel.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 11. 2008. 14:42

Time: 0.0504620 s.